444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yeni Ehliyet Sınavı Uygulamaları

30 Temmuz 2013

Kamuoyunda stajyer ehliyet olarak bilinen aday sürücü ehliyeti dönemi başladı. Yeni ehliyet sınavı sistemi ehliyet almayı zorlaştıracak uygulamaları beraberinde getiriyor.

Ehliyet Sınavı Puanlama Sistemi Değişti

Ehliyet sınav sistemindeki en önemli değişiklik puanlama sisteminde gerçekleşti. Eski sınav sistemine göre 100 puan üzerinden değerlendirilen sürücü adayı, yeterli puanı aldığı takdirde sınavı geçebiliyordu. Yeni ehliyet sınavında ise herhangi bir aşamada başarısız olan adayın sınavı sona erecek. Örneğin emniyet kemerini takmayan, aynalarını kontrol etmeyen, tabelalara riayet etmeyen adayın sınavı o aşamada bitecek ve aday başarısız sayılacak.

Ruhsat Sahibine Ehliyetsiz Sürücü Cezası

Ehliyet sınavı ile ilgili bir diğer değişiklik sınav süresi. Daha önce yaklaşık 15 dakika süren sınav, bundan sonra 30 dakika olacak. 

Geri Vites ve Park

Ehliyet sınavı uygulamalarındaki önemli yenilikler arasında geri vites ve park etme uygulaması da yer alıyor. Adaylar geri viteste araç kullanma, dur-kalk ve araç park etme gibi kriterler üzerinden değerlendirilecek. Sürücü adaylarının ayrıca emniyet önlem ve kontrolleri, emniyetli kalkış yapma, kurallara riayet, şerit izleme, direksiyon hakimiyeti, sorunsuz vites değiştirme gibi aşamalarda da başarılı olması gerekiyor.

Yeni Ehliyetler Çipli Olacak

Kasko sigortası yaptırın, trafiğe güvenle çıkın. kasko fiyatları için en iyi seçenekler Sigortam.net’te. Hemen sigorta sorgulama yaparak size en uygun kasko tekliflerine ulaşın, kasko hesaplama ile bütçenize en uygun kaskoyu 3 dakikada seçin, %45 fiyat avantajını yakalayın. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için Sigortam.net internet sitesi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 destek alın.


Okumaya Devam Edin

Ehliyet ve Plakada Çip Dönemi Başlıyor

05 Mart 2013 Salı
Riskli sürücünün sigorta primi artacak. Kırmızı ışıkta geçen, alkollü araç kullanan, aşırı hız yapan, emniyet kemeri takmayan sürücünün sigorta primi yükselecek. 

Ehliyet Sınavı Değişiyor

10 Nisan 2013 Çarşamba
Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Yönetmeliği için Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir taslak hazırladı. Taslakta eğitim süreleri, eğitimin yapılacağı yerler ve eğitmenler ile ilgili maddeler bulunuyor.

Ehliyetler 2014’te Çipli Olacak

03 Haziran 2013 Pazartesi
Çipli ehliyetler 2014 yılında kullanılmaya başlanacak. Ayrıca ehliyet sınavı değişecek, ehliyet alma süreci hızlanacak, ehliyet sonuçları daha kısa sürede açıklanacak.