Kasko Fiyatları Yeni Kasko Sistemi Sonrası Arttı mı?

Yeni kasko yasası yürürlüğe girmeden kısa bir süre önce yayınlanan haberler, kamuoyunda yeni kasko sistemi ile beraber kasko fiyatlarında fahiş artışlar meydana geleceği yönünde bir algı oluşturmuştu. Konu ile ilgili Türkiye Sigorta Birliği ve Ray Sigorta açıklama yaparak yeni kasko sisteminde fiyat belirlemede tüketicinin tercihlerinin öncelikli olacağını belirtmişlerdi. Yeni kasko sisteminin 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girmesi ile birlikte kasko fiyatları tekrar gündeme geldi.
 
1 Nisan’dan sonra sigorta şirketlerinin orijinal parça veya muadil parça ayrımına göre poliçe oluşturulmaya başlamasının fahiş fiyat artışlarına sebep olduğu ve Rekabet Kurumu’nun konu ile ilgili inceleme başlattığı yönünde gelen haberler mevcut. Peki kasko fiyatları gerçekten arttı mı?
 

Yeni Sistemle Kasko Fiyatları Düştü

 
1 Nisan sonrası değişen kasko sigortası ürün fiyatlarındaki değişiklikleri anlamak için Sigortam.net verilerini inceledik. Sigortam.net’te kasko teklifi veren anlaşmalı 11 sigorta şirketinin 1 Nisan-3 Nisan arasında verdikleri kasko tekliflerini incelendiğimizde, yeni kasko sisteminden sonra fiyatlarda herhangi bir artış olmadığını gördük. Aksine, 11 sigorta şirketinin yeni kasko ürünleri ile, benzer teminatları içeren eski kasko ürünleri karşılaştırıldığında yaklaşık %12  daha düşük primli teklifler verildiği görülüyor.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yeni Kasko Sistemi öncesi prim ücreti yaklaşık 1900 TL olan deprem ve sel muafiyetli bir sigorta ürünü, 1 Nisan’dan itibaren ortalama 1700 TL’ye sunulmaya başlandı. Yani yüzde 10 gibi bir düşüş söz konusu. Aynı şekilde önceki dönemde 2600 TL olan bir kasko ürünü için (aynı araç ve sürücü koşulları, aynı teminatlar ile) yeni kasko sistemi sonrası yüzde 12 civarı bir düşüşle 2300 TL'ye teklif alınabiliyor. Yani yeni kasko sistemi ile birlikte kasko fiyatlarında önemli oranlarda düşüş olduğu ortaya çıkıyor.
 
Kasko fiyatlarındaki bu düşüş araç yaşı, sürücü yaşı, şehir ve kaza geçmişine göre değişiklik göstereceğinden, ürünlerin fiyatları standart değildir. Bu örnekler, aynı özelliklere sahip iki araç için kasko sistemi öncesi ve sonrası verilen tekliflerin karşılaştırılmasına göre oluşturulmuştur.
 

Kasko Fiyatlarını Arttıran Teminatlar

 
1 Nisan sonrası genel tabloya ve yukarıdaki fiyat karşılaştırmalarına göre yeni kasko yasası fiyatlarda artışa değil, ciddi bir düşüşe sebep oldu. Spekülasyonlara konu olan artış ise, kasko ürünlerinin değişmesi ile alakalı. Yeni kasko sistemi ile beraber daha önce teminat verilmeyen zararlar da sigortalanmaya başladı. Ek teminatlar başlığı altında sunulan bu teminatları satın almak isteyen kişinin sigorta kapsamı da genişleyeceğinden sigorta primi artıyor. Daha önce full kasko adıyla satılan ürüne, yeni kasko sistemi ile beraber kemirgen hayvanların vereceği zarar, yağsızlık, susuzluk, bakımsızlık, mekanik parça kırılması gibi pek çok ek teminat dahil olduğu için bu risklere karşı da sigorta isteyen tüketici normal olarak daha fazla ücret ödeyecek.
 

Hangi Kasko Ürünleri Daha Ucuz?

 
Önceki dönemlerde en çok tercih edilen kasko ürünlerinin yeni sistemdeki karşılıkları olan “kasko” ve “genişletilmiş kasko” ürünlerinin fiyatlarında artış görülmüyor. Artış, yeni kasko sistemi ile birlikte gelen ek teminatları da kapsayan ve en kapsamlı kasko ürünü olan tam kasko için geçerli. Üstelik bu artış da yine tüketicinin tercihine ve ne kadar çok teminat istediğine bağlı.
 
Siz de yeni kasko sistemi ile bütçenize daha uygun kasko sigortası ürünleri için Sigortam.net uzmanlığından faydalanın. Hemen Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden kasko sorgulama yapın, en iyi kasko fiyatları ve seçeneklerini görerek size en uygun kasko sigortasını seçin. 
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL