444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kasko Fiyatları Yeni Kasko Sistemi Sonrası Arttı mı?

09 Nisan 2013
Yeni kasko yasası yürürlüğe girmeden kısa bir süre önce yayınlanan haberler, kamuoyunda yeni kasko sistemi ile beraber kasko fiyatlarında fahiş artışlar meydana geleceği yönünde bir algı oluşturmuştu. Konu ile ilgili Türkiye Sigorta Birliği ve Ray Sigorta açıklama yaparak yeni kasko sisteminde fiyat belirlemede tüketicinin tercihlerinin öncelikli olacağını belirtmişlerdi. Yeni kasko sisteminin 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girmesi ile birlikte kasko fiyatları tekrar gündeme geldi.
 
1 Nisan’dan sonra sigorta şirketlerinin orijinal parça veya muadil parça ayrımına göre poliçe oluşturulmaya başlamasının fahiş fiyat artışlarına sebep olduğu ve Rekabet Kurumu’nun konu ile ilgili inceleme başlattığı yönünde gelen haberler mevcut. Peki kasko fiyatları gerçekten arttı mı?
 

Yeni Sistemle Kasko Fiyatları Düştü

 
1 Nisan sonrası değişen kasko sigortası ürün fiyatlarındaki değişiklikleri anlamak için Sigortam.net verilerini inceledik. Sigortam.net’te kasko teklifi veren anlaşmalı 11 sigorta şirketinin 1 Nisan-3 Nisan arasında verdikleri kasko tekliflerini incelendiğimizde, yeni kasko sisteminden sonra fiyatlarda herhangi bir artış olmadığını gördük. Aksine, 11 sigorta şirketinin yeni kasko ürünleri ile, benzer teminatları içeren eski kasko ürünleri karşılaştırıldığında yaklaşık %12  daha düşük primli teklifler verildiği görülüyor.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN
Yeni Kasko Sistemi öncesi prim ücreti yaklaşık 1900 TL olan deprem ve sel muafiyetli bir sigorta ürünü, 1 Nisan’dan itibaren ortalama 1700 TL’ye sunulmaya başlandı. Yani yüzde 10 gibi bir düşüş söz konusu. Aynı şekilde önceki dönemde 2600 TL olan bir kasko ürünü için (aynı araç ve sürücü koşulları, aynı teminatlar ile) yeni kasko sistemi sonrası yüzde 12 civarı bir düşüşle 2300 TL'ye teklif alınabiliyor. Yani yeni kasko sistemi ile birlikte kasko fiyatlarında önemli oranlarda düşüş olduğu ortaya çıkıyor.
 
Kasko fiyatlarındaki bu düşüş araç yaşı, sürücü yaşı, şehir ve kaza geçmişine göre değişiklik göstereceğinden, ürünlerin fiyatları standart değildir. Bu örnekler, aynı özelliklere sahip iki araç için kasko sistemi öncesi ve sonrası verilen tekliflerin karşılaştırılmasına göre oluşturulmuştur.
 

Kasko Fiyatlarını Arttıran Teminatlar

 
1 Nisan sonrası genel tabloya ve yukarıdaki fiyat karşılaştırmalarına göre yeni kasko yasası fiyatlarda artışa değil, ciddi bir düşüşe sebep oldu. Spekülasyonlara konu olan artış ise, kasko ürünlerinin değişmesi ile alakalı. Yeni kasko sistemi ile beraber daha önce teminat verilmeyen zararlar da sigortalanmaya başladı. Ek teminatlar başlığı altında sunulan bu teminatları satın almak isteyen kişinin sigorta kapsamı da genişleyeceğinden sigorta primi artıyor. Daha önce full kasko adıyla satılan ürüne, yeni kasko sistemi ile beraber kemirgen hayvanların vereceği zarar, yağsızlık, susuzluk, bakımsızlık, mekanik parça kırılması gibi pek çok ek teminat dahil olduğu için bu risklere karşı da sigorta isteyen tüketici normal olarak daha fazla ücret ödeyecek.
 

Hangi Kasko Ürünleri Daha Ucuz?

 
Önceki dönemlerde en çok tercih edilen kasko ürünlerinin yeni sistemdeki karşılıkları olan “kasko” ve “genişletilmiş kasko” ürünlerinin fiyatlarında artış görülmüyor. Artış, yeni kasko sistemi ile birlikte gelen ek teminatları da kapsayan ve en kapsamlı kasko ürünü olan tam kasko için geçerli. Üstelik bu artış da yine tüketicinin tercihine ve ne kadar çok teminat istediğine bağlı.
 
Siz de yeni kasko sistemi ile bütçenize daha uygun kasko sigortası ürünleri için Sigortam.net uzmanlığından faydalanın. Hemen Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden kasko sorgulama yapın, en iyi kasko fiyatları ve seçeneklerini görerek size en uygun kasko sigortasını seçin. 
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Kış Lastiklerinizi Koruyun

09 Nisan 2013 Salı
Bahar mevsimi ile birlikte kış lastikleri de raflara kaldırılıyor. Kış lastiklerinizi, bir sonraki yıl performans kaybı yaşamadan kullanmak istiyorsanız iyi muhafaza etmelisiniz.  Kullanılmadığı mevsimlerde iyi saklanan kış lastikleri, hem kullanım ömrü açısından, hem de ekonomik açıdan size yarar sağlayacaktır.

Hangi Kasko İndirimi Size Uygun?

22 Nisan 2013 Pazartesi
Kasko yaptırırken faydalanabileceğiniz indirimleri biliyor musunuz? Mesleğinize, yaşınıza, aracı kimin süreceğine, hasara göre alabileceğiniz indirimler için yazımızı okuyun.