TSB’den Yeni Kasko Yasası Açıklaması

TSB, 1 Nisan 2013'te yeni bir düzenleme ile yürürlüğe girecek olan “Kasko Sigortası Genel Şartları”na dair bir açıklama yayınladı. Açıklamanın, son zamanlarda bazı basın yayın organlarında yer alan hatalı bilgileri düzeltmek amacıyla yayınlandığı bildirildi.

Yeni düzenleme ile kasko fiyatlarının %50 artacağı, düzenlemenin tüketici aleyhine olduğu, tarife rejiminin devlet denetiminden çıkarılıp serbestçe belirlenmesinin fahiş fiyat artışlarına sebep olacağı yönündeki haberlerin kamuoyunu yanılttığını belirten TSB, düzenlemenin amacının, kusurlu sürücünün maliyetini diğer sürücülere yüklememek, poliçeleri bireylerin risk durumlarına göre belirleyerek ödeme konusunda adil olmak olduğunu belirtti. Tüketici lehine yapılan düzenlemeler;
 
-Ürün içeriğinin belirlenerek "dar kasko, kasko, geniş kasko, tam kasko" isimleriyle 4 ana ürün şeklinde kasko poliçesinin oluşturulması
-Poliçe üzerine sağlık bedelinin eksik yazılması sebebiyle hasar anında eksik sigorta uygulanmasının engellenmesi,
-Hasar anında aracın rayiç bedel tespitinde hangi kurumun değerlerinin baz alınacağının poliçe üzerinde belirtilmesi,
-Onarımın yapılacağı servisi sigorta şirketinin mi yoksa sigortalının mı seçeceği ve orijinal parça mı eşdeğer parça mı kullanılacağının poliçe üzerinde belirtilmesi şeklinde sıralandı. Ayrıca açıklamada, kamuoyunu yanıltan haberlerle ile ilgili olarak da bazı önemli başlıklara yer verildi.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Yeni Kasko Sistemi Hakkında Yanlış Bilinenler

 

Primlerde %50 Artış Olacak mı?

 
Yeni düzenlemenin kasko fiyatları üzerinde %50 gibi bir artışa sebep olmayacağı belirtildi. Açıklamada, poliçe içeriğini tüketicinin seçeceği ve fiyatın da bu içeriğin daraltılıp genişletilmesine bağlı olarak azalıp artacağının altı çizildi. Yani poliçe fiyatı, tüketicinin poliçeye dahil edilmesini istediği hizmetlere göre değişecek.
 

Primleri Sigorta Şirketleri mi Belirleyecek?

 
Kamuoyunu yanıltan bir diğer konunun da primlerin artık şirketlerce belirlenecek olması ve bunun 10 kata kadar bir artışa sebep olacağı yönündeki haberler olduğu belirtildi. Oysa kasko sigortası primleri 20 yılı aşkın bir süredir sigorta şirketlerince belirleniyor. Öte yandan trafik sigortasının da 1 Temmuz 2008'den beri aynı şekilde sigorta şirketleri tarafından belirlendiği bildirilen açıklamada, yeni düzenlemenin bu durumu değiştirmeyeceğinin altı çizildi. Dolayısıyla yeni kasko yasası ile yapılan değişikliklerin poliçe fiyatlarında 10 kata kadar artışa sebep olacağı haberleri gerçeği yansıtmıyor.
 
Açıklamada rekabetin kasko fiyatlarını yukarı çekmeyeceği, aksine fiyatlarda düşüşe sebep olacağı için tüketiciye yarar sağlayacağına yer verildi. Ayrıca sigorta şirketlerinin araç kasko tarifesi oluştururken sürücü yaşı, araç türü, araç yaşı, ehliyet yaşı, bulunduğu il gibi değerleri baz aldığına da değinildi. Yeni sistemde kasko sigortası yapılırken yalnızca araç ile ilgili değil, aynı zamanda sürücü ile ilgili değerlerin de göz önünde bulundurulacağı, böylece hasara yol açmayan sürücülerin daha az, kusurlu sürücülerin ise daha fazla prim ödemesi suretiyle ödemede adalet sağlanacağı belirtildi.
 
Türkiye Sigorta Birliği, yayınladığı açıklama ile yeni kasko sistemi kapsamında tüketicinin yararına pek çok düzenlemeye gidildiğini, düzenlemelerin doğrudan primleri arttırıcı bir etki  yaratmayacağını duyurdu.
 
Siz de aracınız için online sigorta sorgulama yaparak en uygun kasko sigortasına Sigortam.net internet sitemizden veya 444 24 00 numaralı Sigorta Danışma Hattı’ndan 7/24 ulaşın.
 

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.