Yeni Kayıt Araca Hangi Sigortayı Yaptırmalı?

Kişilerin yeni bir araç sahibi olduklarında sahip olabilecekleri 2 sigorta çeşidi bulunur. Sigorta çeşitlerinden biri Karayolları Trafik Kanununca zorunlu kılınan trafik sigortasıyken bir diğeri kasko sigortasıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL
       

Bunlardan ilki, belli dönemlerde yaptırılması gereken trafik sigortasının poliçesi gösterilmez ise araç muayenesi yapılmaz. Herşeyden önce geçerli bir trafik sigortası poliçesinin ibrazi önemlidir. Ayrıca yollarda yapılan trafik kontrollerine takılmamak için yapılması gereklidir. Bu sürücüler için ciddi bir yaptırımdır.  

Trafik sigortasını yaptırmamaktan dolayı karşılaştığınız cezayı ödeseniz dahi aracınızı kurtaramazsınız. Aracınız anlaşmalı bir otoparka çekilir ve trafik sigortası yaptırdığınıza dair poliçeyi bildirmeniz gerekir.                  

Trafik sigortası yaptırmayanlar için yaptırımlar ciddi olmasına rağmen; trafikte yer alan araç sayısı ve sigorta şirketlerinin poliçe sayısına bakıldığında ne yazık ki neredeyse % 40 oranında aracın trafik sigortası poliçesine sahip olmadığı görülüyor. Trafikte bu kadar çok aracın sigortasız dolaşması ise güvence eksikliğine sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden araca çıkan sürücülerin her birinin sigorta bilincinin farkında olması önemlidir.

Son yıllarda trafik sigortasının limitlerinin yükseldiği bu dönemlerde sürücüler kasko yaptırmaktan kaçınıyor. Bu durum sürücülerin direksiyon başında kendilerine fazla güvenmesiyle de ilgilidir. Ancak kazanın nereden geleceği, ne kadar hasar vereceği belli olmaz özellikle; ilk defa trafiğe çıkıyorsanız veya aracınızı yeni kayıt ettirdiyseniz mutlaka kasko sigortası yaptırın. 

Peki araçlarda güvence sağlayan bu 2 sigorta hangi noktada ayrılıyor? Konu tamamen güvence altına alınmak istenen, alınacak riskli alakalı. Trafik sigortası sadece karşı tarafın ve karşı taraftaki kişilerin zararını karşılar, bu sigortayı yaptırmış olan kişide hasar oluşması halinde bu sigortanın araç için bir güvencesi bulunmaz.

Kasko ise trafik sigortasının tam tersine, sigorta yaptıran kişinin aracında ortaya çıkan hasarları güvenceye almaktadır. Ancak bu sigorta çeşidide kapsamı ve teminatlarının farklılık içermesi sebebiyle kendi içinde ayrılır. 

Kasko Sahibi Olmak İsteyen Sürücülerin Tercih Edebilecekleri Çeşitler

Kasko
Dar Kasko
Genişletilmiş Kasko
Tam Kasko 

Kasko ve trafikte olduğu gibi kasko çeşitleri arasındaki farkların kaynağı da tamamen güvenceye aldıkları durumla ilgilidir.

Siz de aracınızın kayıdını yeni yaptırdıysanız ve sigorta sahibi olmak istiyorsanız trafik sigortası sorgulaması ve kasko sorgulaması yapın dilediğiniz sigorta çeşidine doğru teminat ve fiyatlarla sahip olun. Dilerseniz 7/24 hizmet veren Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL