Bunları Okumadan Yeni Yılda Araba Almayın!

Yeni yılda hedeflerinizden biri de araba almak olabilir. Belki de aracınızdan sıkıldığınız ya da daha gelişmiş özelliklere sahip olan bir araç almak istediğiniz için de aracınızı yenilemek isteyebilirsiniz. Araba almanıza etki eden kriterleri daha önce “Yeni Araç Alırken Etkili Olan 10 Kriter” yazımızda incelemiştik.

Araba almak maddi birikimlerin yanında büyük araştırmalar gerektiren bir süreci içerir. Çünkü ihtiyacınıza uygun olmayan ya da sonradan fark ettiğiniz olumsuz özelliklere sahip bir araç sizi hem maddi hem de manevi anlamda sıkıntılara sokabilir. Bu doğrultuda sizin için araba alırken dikkat edilmesi gereken noktaları derledik.

Yeni Yılda Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle yıllık bütçe planınızı yapın. Hangi fiyat aralığındaki araçları alabileceğinizi ve aylık taksitlerini ne kadar ödeyeceğinizi araştırarak bir ödeme planı çıkarın.
   
 • Arabanızı ne için aldığınızı kendinize sorun. Haftada kaç kez kullanacağınız, nerelere gideceğiniz, kaç kişi bineceğiniz, aylık geliriniz, aracınızın çıkaracağı masraflar vs. kıyaslayarak sizin için en uygun olabilecek birkaç araç marka-modelini belirleyin.
   
 • Bir diğer sormanız gereken soru ise otomatik mi yoksa düz vites araç almak mı olmalıdır. Her ikisinin de avantajları vardır. Ayrıntılı bilgi için “Otomatik mi Düz Vites mi?” yazımızı okuyabilirsiniz.
   
 • Benzinli  mi yoksa dizel araba mı almak istediğinizi de belirlemeniz gerekir. Her ikisinin de yakıt tüketimi değişmektedir. Konu ile ilgili  “Hangi Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?” yazılarımızı incelemenizi öneririz.
   
 • Sıfır mı yoksa ikinci el araba mı almak istediğiniz bir diğer önemli konudur. Yine her iki aracın da avantaj ve dezavantajları vardır. “Sıfır mı, İkinci El mi? 5 Basit İpucu ile Karar Verin!” yazımızdan destek alabilirsiniz.
   
 • Aracınızı güvenilir bir araba markasından almayı tercih edin. Yetkili servislerinin sayısı ve yakınlılığı da seçim kriterleriniz arasında olsun. 
   
 • Gereksiz ek aksesuarlara takılmayın. Unutmayın bu aksesuarları güvence altına almanız için kasko sigortası yaptırdığınızda ek aksesuar güvencesi de almanız gerekir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için “Arabanızın Aksesuarları Kasko Güvencesinde mi?” sayfamızı ziyaret edin.
   
 • Mutlaka araç ile test sürüşüne çıkın. Sadece görünüşüne ve özelliklerine bakarak araba almak doğru değildir. Kendinizi içinde rahat hissetmeniz, kullandığınız donanımları nasıl olduğu ve aracın çıkardığı sesler gibi birçok ayrıntıyı dikkatlice dinlemeniz gerekir.

Binbir emekle satın aldığınız aracınızı korumak için mutlaka kasko sigortası yaptırın, olası masrafları cebinizden ödemek durumunda kalmayın. En uygun araba kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasını ziyaret edin. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL