7 Adımda Kişisel Yıllık Bütçe Planınızı Hazırlayın

Yılın son günlerine doğru çeşitli planlar içerisine girmek, bir sonraki yılın hedeflerini belirlemek bir klasiktir. Ne yazık ki haftanın başında başlayan diyetler gibi bu planlar da yeni yılın ilk gününden sonra unutulup gider.

Kararlı adımlarla hareket etmek, kendiniz ve aileniz için planladıklarınızı gerçekleştirebilmek için bir bütçe planı hazırlamak şart. 

Emin adımlarla bir bütçe hazırlar ve her koşulda bu bütçeye uyum sağlarsanız, tüm yıl boyunca maddi sıkıntı yaşamaz, harcamalarınızı kontrol etmesini öğrenir ve hedeflediğiniz tasarrufu elde edebilirsiniz.

Bu noktada aklınıza pek çok soru takılacaktır: Bütçe planı nasıl yapılır, bütçe planı içerisinde neler bulunur, bütçe planına nasıl uyulur? Bu soruların her birine cevap olacak, bütçe planına dair soru işaretlerinizi giderecek önerileri sizin için bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

7 Basit Adımda Yıllık Bütçe Planı
 

1. Düzen İlk Şart!

Başarılı bir bütçe planının ilk şartı düzenli olmaktır. Çünkü; gerekli tüm evrakların düzen içinde olması, ihtiyacınız olan evrakları kolayca bulmanızı sağlar. Yılın ilk ayı itibariyle faturalarınızı, ekstrelerinizi düzenli bir şekilde koruyun. Böylece kafa karışıklığına neden olabilecek bir faturanın planınızı alt üst etmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Düzenli bir bütçe planı için gelir gider tablosu da olmazsa olmazdır. Bu yüzden önerilerimizle birlikte örnek bir tablo hazırladık.

TÜİK “Hane Halkı Tüketim Harcaması” araştırmasındaki veriler baz alınarak hazırlanan bu tablo öneri niteliğindedir. Siz, kendi giderleriniz doğrultusunda aylık bir tablo oluşturabilirsiniz. Aylık olarak hazırladığınız bu tabloları yıl sonunda bir araya getirerek yıllık harcamalarınızı ve yıl içerisinde elde ettiğiniz tasarrufu görebilirsiniz.

2. Kredi Kartınız Gereksiz Kullanmaktan Vazgeçin

Günümüzde pek çoğumuzun ortak sorunu; şişkin ekstreleri olan kredi kartlarıdır. Her ay yüklü miktarda yaptığımız alışverişler sonunda bütçemizi sarsacak ekstreler kapımızı çalar. Bu yüzden küçük çaplı harcamaları kredi kartıyla yapmamaya çalışın. Unutmayın, ufak ufak başladığınız harcamalar bir yığın olarak karşınıza çıkabilir. 

3. Harcamalarınızı Not Edin

Neye, ne kadar verdiğinizin hesabını tutmanız için ‘’yazmak’’faydalı olacaktır. Bunun için satın aldığınız veya belli bir ücret verdiğiniz her şeyi not ederek liste çıkarabilirsiniz. Örneğin; aylık ve yıllık otomobil masraflarını not edebilirsiniz.

4. Yıllık Harcamalarınızı Unutmayın

Her ay olmasa da yıl içerisinde size maliyet olacak ihtiyaçlarınızı da bütçe planınıza eklemelisiniz. Örneğin; araç sigorta (kasko, trafik sigortası), araç bakım masrafları gibi yıl içerisinde birkaç kez ödediğiniz giderleri de hesaba katmalısınız . 

5.Teknolojinin Nimetlerini Değerlendirin

Günümüzde çalar saat görevini gören pek çok uygulamaya teknoloji sayesinde sahip olmak mümkün. Örneğin; siz unutsanız da akıllı telefonlarınız fatura ödeme tarihlerini unutmayacak, size hatırlatacaktır. Buna benzer bir uygulamayı sigorta ödemeleriniz için de kullanabilirsiniz. Sigorta ödemelerinizi hatırlatacak sistemden yararlanabilmeniz için tek yapmanız gereken; sigorta şirketinizden poliçe yenileme talebinde bulunmaktır.

6. Faturalara Otomatik Ödeme

Günlük yaşamın koşuşturması içerisinde faturanızı aksatabilirsiniz, bu ihtimale karşı bankanıza otomatik ödeme talimatı vermeniz yerinde olacaktır. 

7. Bütçenize Bağlı Kalın

Daima kazandığınızdan daha azını harcamayı ilke edinin. Bütçe planınızın içerisine; çocuklarınızın eğitim masrafları, birlikte çıkacağınız tatilleri ve rutin sağlık kontrollerinizi de eklemeyi unutmayın.

Yıllık bütçe planı, tahmin ettiğiniz ve rutin harcamalarınıza göre oluşturulur ancak yıl içerisinde yaşayacağınız bir hasar bütün planınızı alt üst edebilir. Bu yüzden sigorta yaptırmayı asla ihmal etmeyin. 

Bütçenizde tasarrufu kolaylaştıracak en uygun sigorta fiyatları için Sigortam.net’e gelin, kısa sürede sigortalanma deneyimini yaşayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL