1 Yıllık Otomobil Masrafları içinde Neler Var?

Yılın başı, ortası veya sonu fark etmeksizin pek çok kişinin ortak hayali; bir otomobil sahibi olmaktır. Bu hayalde otomobillerin bir statü göstergesi olarak sayılmasının önemi büyük. Neticede kültürümüzde de ev ve araba sahibi olmak, en önemli hedefler arasında sayılır.

Öyle ki maddi sıkıntı pahasına otomobil galerileri ziyaret edilir, ikinci el pazarları taranır, yakınlardan fikir alınır. Sonuçta; geliri yetsin yetmesin bir araca sahip olma arzusu ağır basar ve öyle böyle bir araç alınır. 

Araç satın alma kararına varıldıktan sonra bir hesaplamaya girişilir. Aracın ortalama maliyetine ve yakıt masrafına dair ön görülerde bulunulur. Bütçe kıyaslamaları yapılır; “Aracın aylık taksidine şu kadar ödesem, yakıt masrafı şu kadar tutsa, trafik sigortasının primi için şu kadar ödemem gerekse…” gibi cümlelerle tahminler yürütülür. Bütün bunlar aracın yıllık masrafına dair hesaplamalar için yeterli mi? .

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Bir aracın hem aylık hem de yıllık masrafları olacaktır. Bütün bu masraflar hakkında bilgi sahibi olmak, harcamalarınızı kontrollü yapmanızı sağlarken yıllık bütçe planı hazırlamanızı kolaylaştıracaktır.

Biz de bütün bu hesapları kolayca yapabilmeniz için aylık ve yıllık otomobil masraflarını listeledik.

Aylık Otomobil Masrafları
 

1. Otomobil Taksitleri

Kimileri araba hayalini elindeki birikimle gerçekleştirse de büyük çoğunluğumuz arabasını krediyle alıyor. Yani her ay düzenli ödenecek bir gider  bütçe planımız içerisinde konumlanıyor.

2. Akaryakıt Masrafları

Lpg, mazot yahut benzin bütün akaryakıt türleri az veya çok bir maliyete neden oluyor. Akaryakıt masrafından tamamen kurtulma gibi durum yok ancak benzin yerine LPG’li araçlara yönelerek yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

Hangi yakıt türünü kullanıyor olursanız olun, yakıt tasarrufu mümkün olsa da muhakkak yakıt gideriniz için kenara para ayırmak durumunda kalacaksınız. 

3. Park Ücreti

Özellikle büyük şehirlerde kim vurduya giden araç sayısı çok fazla olmaktadır. Aracını çeşitli risklere karşı korumak isteyen sürücüler, park alanlarını kullanacaktır. Ayda birkaç kere dahi olsa park alanlarını kullanmak ekstra bir maliyettir .Üstelik otopark alanının açık veya kapalı olmasına göre de otopark ücreti değişmektedir.

4. Bakım ve Temizlik

Bakımı ve temizliği yapılmamış araçlar, çok daha çabuk yıpranır. Aklınızda hiç olmasa dahi aracınızı elden çıkarmak isteyebilirsiniz. Maliyetine rağmen araç bakımı ve temizliğini yaptırmanız, aracınızı değeriyle satmanızı da kolaylaştıracaktır.

Yıllık Otomobil Masrafları
 

5. MTV Ödemeleri

Ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda 2 kez ödenmesi gereken MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) de otomobilin yıllık giderleri içerisinde yer almaktadır. MTV’nin maliyeti, otomobilin motor hacimlerine göre değişir.Buna göre; 7-11 yaş ve motor hacmi 1300 altında olan araçlar 210 TL ile en düşük MTV’yi,  1-3 yaş ve motor hacmi 4000 m3 üzeri olan lüks araçlar 19 bin 541 lira ile en yüksek MTV’yi öder.

Güncel MTV fiyatları ile ilgili fikir almak isterseniz; MTV'ye Yeni Yılda Zam Geliyor! başlıklı haberimizi inceleyebilirsiniz.

6. Oto Periyodik Bakımı

Arabası olan herkesin yıl içerisinde en az bir kere yaptırmak zorunda olduğu işlemlerden biri de oto periyodik bakımıdır. Bazı sürücüler, oto periyodik bakımını bütçesinden tasarruf sağlamak adına geçiştirebimektedir. Bu durum tasarruf yerine çok daha büyük maliyetlere neden olur. 

7. Araç Muayene 

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların yeterliliklerini ölçen muayenedir. Araç muayenesinin düzenli yapılması, trafikteki tüm sürücülerin güvenliği için önemlidir.

8. Mevsimsel Lastikler

Otomobilinizden beklenen performansı almanızda en büyük yardımcınız lastiklerdir. Mevsimine göre kullanılmayan lastikler, sürüş güvenliğini riske atmaktadır. Birçok sürücü bütçesinde tasarrufa gitmek adına lastik değişimini yapmayabiliyor. Tasarruf için güvenliğinizi tehlikeye atmak yerine; lastik firmalarının kampanyalarını takip ederek araç lastiklerinizi uygun fiyatlarla alabilirsiniz. 

9. Trafik Sigortası

Aracınıza yeni bir aksesuar almak veya aracınıza LPG takdırmak sizin elinizdedir ama trafik sigortasını yaptırmama gibi bir seçeneğiniz yok. Trafik sigortanızın yaptırılmaması veya yenilemesinin geciktirilmesi maddi bir yaptırıma neden olur, bir diğer ifadeyle bütçenizde çok daha büyük açıklar oluşur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

10. Kasko Sigortası

Araç sigortası çeşitlerinden biri olan kasko, trafik sigortası gibi zorunlu değildir. Ancak büyük şehirlerde yaşıyorsanız, kasko sigortası da bir çeşit zorunluluktur. Çünkü; kaskosuz araç hasar yaşadığında tamir için ayırmanız gereken bütçe çok daha fazla olacaktır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
En uygun kasko fiyatı ile ilgili bir fikir edinmek isterseniz; En Ucuz Kasko sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aracınızın tüm bakım ve kontrollerini yaptırsanız da bütçenizi sarsacak bir hasar yaşayabilirsiniz. Yaşanacak hasarı cebinizden ödememek için kasko sigortanızı Sigortam.net’ten alın, güvencenizi şansa bırakmayın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Muafiyetli Kasko Nedir, Nasıl Uygulanır ve Avantajları Nelerdir? Sigortada muafiyet nedir, muafiyet ne demek? sorularına kısa bir tanımlama yapmamız gerekirse,...hasarın belirli bir miktarını sigortalının kendisinin üstlenmesi diyebiliriz. Muafiyet kavramı, daha çok kasko
ile özdeşleştiği için muafiyetli kasko...hakkındaki tüm detayları yazımızda sizinle paylaşacağız.

Muafiyetli Kasko Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Muafiyetli Kasko Nedir, Nasıl Uygulanır ve Avantajları Nelerdir?Kasko muafiyeti nedir? sorusu, kasko seçenekleri içerisinde uygun fiyatlı kasko ürünü arayan araç sahiplerinin...en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Kasko muafiyeti, poliçe düzenlenirken sigorta şirketi ve...sigortalının anlaşarak karar verdiği muafiyet oranının etkisi ile kasko poliçesi fiyatına uygulanan bir indirim seçeneğidir. Kasko...poliçesinde hasarın belirli bir miktarının sigortalının üstlenerek zararı sigorta şirketi ile paylaşma durumu olarak da...açıklanabilir. Sigorta şirketi muafiyetli olan kasko poliçelerinde  hasar ödemesi yaparken, poliçede belirlenen muafiyet oranını...düştükten sonraki kısmı esas alır. Belirlenen muafiyet oranı ise sigortalının kendisi tarafından ödenir. İki tarafında ödeme...yapması durumu, standart kasko ürünlerine göre en önemli farklılık olarak değerlendirilebilir. Çünkü muafiyetsiz...kasko ürünlerinde hasar durumu ortaya çıktığı zaman ödemeyi sadece sigorta şirketi yapar. Bu farklılığın sonucu ise...muafiyetsiz kasko ürünlerinin daha pahalı olmasıdır. Muafiyetli kasko poliçeleri indirimli yani daha uygun fiyatlara...yaptırılabildiği için genellikle kasko fiyatları bütçesini aşan araç sahipleri tarafından  tercih edilir. [widget...id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Muafiyetli Kasko Nasıl Uygulanır?

Kasko poliçelerinde muafiyet indirimi iki şekilde...uygulanabilir.

Tenzili Muafiyet Uygulaması

Tenzili muafiyet uygulaması, sigorta bedelinin %1, %2 veya %3 gibi belirli bir...oranının poliçeden muaf tutulmasıdır.  Araçta bir hasar durumu ortaya çıktığında belirli bir zararda meydana gelir. Muafiyetli...kasko için zararın sigorta poliçesinin ne kadarına karşılık geldiği önemlidir. Örneğin poliçede belirlenen muafiyet oranı %2...ise, bir hasar durumunda sigorta bedelinin %2'sini geçmeyen zararları sigortalı öderken, %2'sini geçen kısım ise kasko sigortası tarafından sigortalıya...ödenir. Sigorta şirketi ve sigortalının karşılıklı anlaşarak karar vereceği bu oran, mutlaka poliçeye yazılı olarak...geçirilmelidir.

Belirli Bir Bedel Üzerinden Muafiyet Uygulaması

Bu uygulama yöntemi ise sigorta bedeline ve yüzde oranına...bağlı olmaksızın sabit bir bedel üzerinden yapılan muafiyet uygulamasıdır. Örnek verecek olursak muafiyetli kasko poliçesine 500...TL'lik bir sınır belirlenirse, hasar bedelinin bu tutarı geçip geçmemesine göre ödeme işlemleri yapılır. Hasar bedeli 500 TL'nin...altında kalırsa bedeli sigortalı öder, geçerse ise 500 TL'yi aşan kısım kasko sigortası tarafından karşılanır. Araca zarar...verecek risklerin gerçekleşmesi durumunda sigortalıya düşen ödeme payı, poliçede belirlenen muafiyet ile sınırlı...olacaktır.

Kaskoda Muafiyetin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Muafiyetli kasko sigortaları, muafiyetsiz kasko...poliçelerine göre daha düşük fiyatlıdır. Bu sayede daha az bir maliyet ile kasko sahibi olunabilir. Muafiyetli poliçenin olumsuz...tarafı ise küçük hasar durumlarında kasko sigortasının ödeme yapmamasıdır. Ufak hasarlar için sigortalı kendi cebinden zararı...karşılamak zorunda kalır. Muafiyet sınırını geçmeyen küçük hasarlarda sigorta şirketinden hasar bedeli alınamasa bile aracın...kaskosuz olması daha olumsuz sonuçlara neden olabilir. Kaskosuz araç ile kaza yapıldığında büyük ya da küçük tüm hasar...bedellerini  araç sahibinin ödemesi gerekir. Maddi zararların yüksek maliyetli olması halinde ise araç sahipleri için bütçeyi...sarsan sonuçlar meydana gelebilir. Muafiyetli kasko ile küçük hasarlar sigortalının cebinden çıksa da büyük hasar...durumlarında araç sahibinin bütçesi güvence atında olur.

Muafiyet Oranı Arttıkça Poliçe Fiyatı Düşer!

Kasko...poliçesi yaptırırken yüksek kasko fiyatları araç sahipleri için önemli sorunlardan biridir. Muafiyetli...kasko fiyatları ise standart kasko ürünlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Daha düşük fiyatlı olma avantajı, muafiyet oranının...artışı ile ilgilidir. Muafiyet için %1, %2 gibi farklı oranlar belirlenebileceği gibi sabit tutarlarda belirlenebilir....Kararlaştırılan muafiyet tutarları, ne kadar yüksekse kasko poliçesi pirim fiyatlarının da o oranla düşmesi öngörülür. Yani...sigortalının cebinden çıkacak hasar bedeli ne kadar artarsa kasko poliçesi fiyatları da o seviyede azalır. Bu durum aracıyla...küçük kazalar yapma riski yüksek araç sahipleri için olumsuz bir durumdur. Çünkü her ufak hasar durumunda sigorta şirketinin...karşılamadığı bedeli kendi cebinden ödemek zorunda kalacaktır.

Prosedürlerle Uğraşmanızı Engeller!

Sigortalı...açısından küçük hasarları kendisinin karşılaması maliyeti yüklenmesi açısından olumsuz bir durum olsa da belirli avantajları...da vardır. Küçük hasarlarda tazminatı sigorta şirketinden talep edemeyen sigortalı, prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmaz. Kasko...sigortası üzerinden hasar giderilmeye çalışıldığında, anlaşmalı servislere evrakların iletilmesi, onay gelmesi ya da sıra...beklenmesi gibi zaman alan birçok işlem yapılması gerekir. Birkaç saatlik işlem kasko üzerinden daha uzun ve zahmetli hale gelebilir....Muafiyetli kasko ufak hasarlar için araç sahiplerine bir esneklik sağlar, bütün bu işlemleri gerçekleştirmek yerine istenilen bir...yerde araç tamir ettirilebilir.

Hasarsızlık İndirimini Etkilemez!

Kaskonun muafiyetli bir şekilde yaptırılmasının bir...diğer avantajı ise hasarsızlık indirimini etkilememesidir. Küçük hasar durumlarında kasko sigortasını işleme koymamak yani...kaskoyu bozmamak hasarsızlık indiriminde kayıp yaşanmamasını sağlar. Bu sayede kasko yenileme döneminde muafiyet tutarını aşan...bir kaza geçirilmemişse hasarsızlık indirimden bir kayıp olmadan yararlanılabilir.

Muafiyetli Kasko Seçeneğini Kimler Tercih...Etmeli?

Muafiyetli kasko konusunda karar vermeden önce göz önüne alınması gereken bazı durumlar vardır. Aracın, şehir içi...trafiğinde ne sıklıkla kullanıldığı, kasko sigortasında mini hasar teminatının olup olmadığı gibi değişkenler mutlaka dikkate...alınmalıdır. Araç eğer şehir içinde sık kullanıyorsa hasar görme riski çok daha fazladır. Sürüş sırasında ya park halinde...aracın kaza geçirme ihtimali yüksektir. Kaskoda muafiyet uygulamasında, muafiyet sınırını aşmayan  hasar bedelleri sürekli olarak...araç sahibine yüklenir. Bu açıdan karar verirken şehir trafiğine ne kadar yakın olunduğu önemlidir. Bir diğer değişken ise...mini hasar teminatıdır. Kasko sigortalarında mini hasar teminatı önemli bir yere sahiptir. Ufak hasarlarda kasko sigortasını...bozdurmadan yaptırılabilen, hasarsızlık indirimini etkilemeden zararın karşılanmasını sağlayan mini onarım...teminatı, muafiyetli kasko tercih ederken düşünülmesi gereken bir faktördür. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi kaskoda...muafiyet uygulaması, belirli bir sınıra kadar oluşabilecek hasar bedellerini sigortalının karşılamasıdır. Araç sahibinin...kaskosunda mini onarım teminatı mevcut ise ufak hasarları kasko karşılar. Mini onarım teminatı ile araç sahibi muafiyet sınırı...olduğu için ufak hasarları ödemekten kurtulur. Bu sayede kaskoda muafiyet uygulaması daha rahat bir şekilde tercih edilebilir. Bu...açıdan eğer araç şehir içinde çok sık kullanılan bir araç değilse ve kasko poliçesinde mini onarım teminatı mevcutsa...muafiyetli kasko avantajlı bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Kaskonuzu Sigortam.net'ten...Yaptırın!

Türkiye'nin en iyi sigorta şirketleri ile anlaşması olan Sigortam.net'ten kasko yaptırmanın ayrıcalıklarını sizde yaşayın! En uygun kasko fiyatları arasından...teklifleri inceleyebilir, kendiniz için en uygun kasko poliçesini karşılaştırma yaparak bulabilirsiniz. İnternet üzerinden 3...dakikada kasko sigortası yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz? Kasko teklifleri için bilgilerinizi girin, teklifleri karşılaştırın ve poliçeyi satın...alın! İnternet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapabileceğiniz gibi dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek...Hattı'mızdan arayarak telefonda da kasko sigortası seçeneklerini değerlendirebilir, merak ettiklerinizi...öğrenebilirsiniz.