Yola Çıkmadan Önce Araçta Yapılması Gereken Kontroller

Her ne kadar genellikle uzun mesafeler için araç bakımı ve kontrolünün üstünde duruluyor olsa da uzun ve kısa mesafe fark etmeksizin, her yolculuk öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı kontroller var.

Yaşan pek çok trafik kazası "Kısa mesafe nasıl olsa, ne olacak ki?" düşüncesinden kaynaklanıyor. 

Gideceğiniz mesafe sadece 10 dakika bile olsa, aracınızın her hangi bir aksamında bulunan sorun yarı yolda kalmanıza neden olabilir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Oysa yola çıkmadan önce yapacağınız bu kontroller, aracınızda bulunan sorunları hızla çözüme kavuşturmanızı sağlar ve uzun bir yola çıktığınızda başınıza gelebilecek daha büyük problemlerin önüne geçmenizi kolaylaştırır.     

Her yolculuk öncesi yapacağınız basit kontroller ile konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yolculuk Öncesi  Araç Kontrolünde Dikkat Edilecekler
 

 • Direksiyon başına geçmeden önce aracınızın etrafında bir tur atın. Böylece aracınızın gözle görülür yerlerinde bir problem olup olmadığını görebilirsiniz. Örneğin; aracınızın yer ile temasını sağlayan araç lastiklerinizde bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer araçlarınızın lastiklerinde basınç farkı varsa, standart değerlerinde ayarlama yapmalısınız. Unutmayın, lastik basıncının önemi güvenli sürüş için olmaz olmazdır.
   
 • Bir diğer kontrolde aracınızın far ve sinyallerine yönelik olmalıdır. Özellikle kışın yanmayan farlar, hem görüş açınızı zorlaştıracak, hem de trafik cezası almanıza neden olacaktır. Far temizliği ise diğer sürücülerin sizi kolayca görmesi açısından önemlidir.
   
 • Özellikle yağmurlu havalarda silecek kontrolü kritiktir, bu yüzden silecekler belli aralıklarla temizlenmelidir.
   
 • Kışın nemli havalar ve yağmur nedeniyle buji kabloları ıslanabilir. Islak kablolar ise risk unsurudur, ıslak bujinin risk unsuru olmasını önlemek için bujiyi biraz gevşetip etrafını temizlemelisiniz.
   
 • Kaloriferler kontrol edilmelidir. Uzun bir süre çalışmayan kalorifer, elektrik aksamında sıkıntılara ve tıkanıklıklara neden olacağından aracın performansını düşürebilir. 
   
 • Radyatördeki suyun donmasına engel olan antifrizin suyu yeterli miktarda olmadığı takdirde motorda ciddi hasar oluşabilir. Bu nedenle antifirizin özellikle kötü hava koşullarında sık sık kontrol edilmesi gerekir.

Araç kontrollerini ihmal etmemeniz gerektiği gibi kaskonuzu da ertelememelisiniz. Sigortam.net üzerinden araç sigorta sorgulama yaparak en uygun kasko sigortası listesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL