444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yolda Kalmamak için Hangi Kasko Teminatları Şart?

08 Ocak 2015

Trafikteki risklerin başında çarpma ve çarpışma gibi 2’li durumlar ilk sırada yer alsa da araçların aksamlarında oluşan bir sorun da sürücüleri yarı yolda bırakabiliyor. Araç lastiğinin patlaması, motorun hararet yapması, fren ayarının bozulması... Yarı yolda kalmak, her zaman tecrübesiz veya dikkatsiz sürücülerin yaşadığı bir durum değil.

Özellikle uzun bir yolculuğa çıktıysanız veya bilmediğiniz bir yol güzergahında ilerliyorsanız, önlem almış olmanız kritiktir. Bu noktada bahsettiğimiz önlemler arasında araç bakımı ve yedek lastikler gibi ayrıntılar elbette var ama yeterli değil. Yolculuk esnasında veya aracınızla bulunduğunuz bir konumda başınıza gelebilecek pek çok riski, araç kaskonuz ile karşılayabilirsiniz.

Kasko sigortası güvencesini destekleyici hizmetler vardır. Kaskonun avantajını arttıracak ve sürücülerin yarı yolda kalmasına engel olacak da bu hizmetlerdir.

 

Çarpma ve çarpışma durumları başta olmak üzere araç sahibinin yarı yolda kalması durumunda "Araç Asistans Hizmeti" ve "İkame Araç Teminatı" olmak üzere 2 hizmet bulunuyor.

Sürücüler, bu 2 hizmet sayesinde meşakatli hasar sürecini daha az stresle atlatabiliyor. Fakat birçok sürücü, kasko sigortasının sadece kazadaki hasarı karşıladığı yanılgısılya bu hizmetlere dair ayrıntıları bilmeyebiliyor. Sigortam.net üzerinden aldığınız avantajlı kasko sigortalarını verimli bir şekilde kullanabilmeniz için araç asistans hizmeti ve ikame araç teminatını ayrıntılarıyla anlatmak istedik.

Araç Asistans Hizmeti

Araç asistans hizmeti genel ve ferdi teminatlar olmak üzere 2 ayrı başlık altında hizmet veriyor.


Başlıca Araç Teminatları
 

 • Kaza esnasında aracın çekilmesi,
 • Aracın kurtarılması,
 • Araç lastiğinin değişimi,
 • Aracın kullanılamayacak olması halinde araç kiralanması,
 • Araç yedek parçasının temini,


Ferdi Teminatlar

Asistans hizmetleri kapsamında verilen ferdi teminatlar, kişilerin zarar görmesi durumunda oluşacak giderleri kapsar.

 • Yaralanma veya hastalık halinde nakil,
 • Araçta yer alan diğer kişilerin nakli,
 • Gerekli durumlarda ilaç gönderilmesi,
 • Ambulans hizmeti,
 • Uzman hemşire veya refakatçi temini,
 • Konaklama durumlarında otel masrafları, asistans hizmetleri arasında yer alıyor.  

Ancak bütün bu hizmetlerin, sigorta şirketine göre değişebildiği unutulmamalı ve bu hizmetlerden yararlanabilmek için kasko poliçenize asistans teminatı dahil ettirilmelidir.

İkame Araç Teminatı

 İkame araç teminatı ile amaç; aracın anlaşmalı araç servislerinde tamir edilmesi süresi içinde sigortalının araçsız kalmasının önüne geçmektir.

Araç asistans hizmeti gibi ikame araç teminatı için de ek prim ödenmesi gerekir ve bir takım şartların meydana gelmiş olması gerekir.

Sürücüler;

 • İlgili teminat kapsamında bir hasarın yaşanması,
   
 • Aracın kullanılamayacak kadar hasar almış olması,
   
 • Araç tamirinin uzun zaman alacak olması durumunda ikame araç hizmetinden faydalanabilir.

Siz de hem can güvenliğinizi sağlamak, hem de yollarda kalmaya karşı önlem almak için araç kaskonuzu yaptırın. Sigortam.net’in araba sigortası sorgulama sayfasından bütçenize uygun araba kasko fiyatları hakkında bilgi alabilir, 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından araç kaskonuz ile ilgili detaylı bilgi edebilirsiniz.

 


Okumaya Devam Edin

Hasar İkame Teminatı Ne İşe Yarar?

21 Haziran 2010 Pazartesi

'Hasar ikame' teminatını seçmemeniz halinde, herhangi bir kısmi hasar olduğunda ek bir prim ödemek zorunda kalabilirsiniz

Hasarsızlık Koruma Teminatı Nedir?

03 Temmuz 2014 Perşembe

Kaskoya uygun fiyatlarla sahip olmak isteyenler için kurtarıcı olan hasarsızlık koruma teminatının oranı %65'lere kadar çıkabiliyor.

Kasko Yol Yardım Teminatı

28 Kasım 2014 Cuma

Pek çok sigorta şirketi, öngörülmesi mümkün olmayan durumlarda sürücülerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla kaskoda yol yardım paketleri sunmaktadır.