Zeyilname Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Zeyilname Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?Zeyilname ne demek sorusu, poliçe değişikliklerinde düzenlenmesi gereken belge olarak açıklanabilir. Zeyilname nedir sorusunu ayrıntılı olarak tanımlarsak ise; poliçe ve tecditler üzerinde herhangi bir değişiklik, ilave, iptal gibi durumlar olduğunda düzenlenen belgelere zeyilname denir, yapılan işleme de zeyil denir. Bu belgeler bazen primli, bazen de primsiz olabilir. Örneğin; adres değişikliği zeyilnamesi primsizdir. Primli zeyilnameler ise bazen sigortalıdan prim alınmasına, bazen de prim iadesine yol açabilir. Poliçe konusu malın satışında düzenlenen iptal zeyilnamesi ile sigortalıya prim iadesi yapılır.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Hangi Durumlarda Zeyilname Düzenlenir?

Zeyilname belgesinin düzenlenmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Poliçe bilgilerinde yapılan bir yanlışlık için yapılacak düzenlemelerde bu belge devreye girmektedir. Burada asıl üzerinde durulması gereken nokta, belge düzenlemelerinin tek taraflı değil, sigortalı ve sigorta şirketi arasında anlaşma sağlanması ile yapılmasıdır. Sigorta şirketi poliçe genel şartlarında tek taraflı bir değişikliğe gidemez. Bu nedenle sigorta şirketi, sigortalı ile yapılan poliçe sözleşmesindeki verdiği taahhütleri yerine getirmek zorundadır. Poliçe genel şartlarında yapılacak olan bir değişiklik sadece sigortalı ve sigorta şirketi arasında varılan mutabakat halinde gerçekleşebilir. Sigorta şirketi gibi sigortalı da poliçe sözleşmesindeki şartlara uymak zorundadır. Karşılıklı uyulması gereken kurallar sayesinde yapılan değişiklikler belge ile gerçekleştirilebilir.

Zeyilname Belgesi İçin Örnekler

Birkaç örnekle açıklamak gerekirse, kaskopoliçesine sahip sigortalı, aracını sattıktan sonra yeni bir araç alırsa, yeni aracın bilgileri zeyilname ile poliçeye eklenir. Kasko poliçesine yeni araç bilgisinin eklenmesi, bu belgenin düzenlenmesinden geçer. DASKpoliçesine sahip kişi, adres değişikliği yapması halinde yeni adres bilgilerinin poliçeye eklenebilmesi içinse yine bu belge devreye girer. Bu gibi durumlarda sigortalanan araç veya konut değiştiği için, yeni yapılacak risk değerlendirmesinde poliçe primlerin artış veya düşüş yaşanabilir. Poliçe primlerinde yaşanabilecek bu değişikler, eklenen yeni değerlerin ne olduğu ve poliçeyi nasıl etkilediğine göre farklılık gösterebilir.

Kasko ve trafik sigortası poliçelerinizi Sigortam.net web sitesi üzerinden satın alabileceğinizi biliyor muydunuz? Türkiyenin en iyi sigorta şirketlerinin araç sigortaları için verdiği teklifleri karşılaştırın, Sigortam.net’in en uygun fiyat avantajından faydalanın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımız’ı 7/24 arayarak da işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL