Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kasko teminatları nelerdir? Kasko poliçesine ayrıca eklenebilen kasko teminatları nelerdir? Kasko kapsamına hangi riskler girer? sorularının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kasko, sigortalının iradesi dışında, hareket halinde ya da dururken hasara uğraması, yanması, çalınması gibi durumlarda tazminat ödenmesini, bu yönüyle de yaşanan maddi kayıpları telafi etmeyi hedefleyen bir sigorta türüdür.Kasko teminatları kapsamı, kaskonun en önemli konusudur. Peki kasko teminatları nelerdir?

Kasko teminatları nelerdir sorusuna karşılık ilk olarak temel teminatlardan bahsedelim.

Çarpma, çarpılma, yangın, aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüsü ve enflasyon teminatları standart kaskolarda bulunmaktadır. Ancak sadece standart teminatların bulunduğu bir kaskoya sahip olduğunuzda, aracınız sel hasarına uğramışsa, bu hasar kasko kapsamı dahilinde olmadığı için tarafınıza herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Kasko tazminatı taleplerinde ülkemizde en çok yaşanan sıkıntıların başında bu konu gelmektedir. Bu sebeple satın alacağınız kasko ürününü alırken ilk sormanız gereken soru poliçenin kasko teminatları nelerdir olmalıdır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Standart Kasko Teminatları Nelerdir?

Kasko poliçesi temel olarak aşağıdaki teminatları kapsamaktadır:

Çarpma-çarpılma

Gerek hareket halinde, gerekse hareketsizken, araç sahibinin veya aracı kullananın iradesi dışında ani, harici etkiler neticesinde sabit ya da hareketli bir cismin çarpması, aracın böyle bir cisme çarpması, çarpışması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar sonucu meydana gelecek hasarlar ile üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptığı hareketler sonucu meydana gelen maddi zararları,

Aracın Yanması

Bir kaza sonucunda meydana gelecek yangın ve infilakı,

Aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs

Aracınızın çalınması, çalınmaya teşebbüsü veya aracınızda takılı bulunan radyo-teyp, telefon ve benzeri aksesuarların çalınması sonucu meydana gelebilecek hasarlar.

Kasko Sigortası Poliçesine Hangi Teminatlar Eklenebilir?

Standart teminatların yer aldığı poliçenizi satın alırken isteğinize göre kasko sigortası ek teminatlarından da dahil ettirebilirsiniz. Ek teminatlar, aracınızda farklı durumlarda meydana gelecek hasarlara karşı maddi güvence sağlamaktadır.

Ek teminatlar arasında doğal afetlere ilişkin teminatlar, toplumsal hareketler ve terör olayları sonucu ve yetkililerin müdahaleleri sonucu meydana gelen hasarların teminatları, enflasyon teminatı, eskime payı düşmeme teminatı, yardım teminatı ve kullanım kaybı teminatları sayılabilir.

Bunların dışında, sigorta şirketleri hazırladıkları özel kasko paketlerine ferdi teminatları da dahil edebilmektedirler. Ferdi teminatlar şu konuları içermektedir: Yaralanma ve hastalık durumunda sigortalının uygun sağlık kurumuna nakli, eşlik eden lehdarın yaralanma, hastalık sebebiyle nakli, sigortalıya yapılacak tedavi nedeni ile aile üyelerinin birinin seyahat ve konaklaması. Ayrıca sigorta paketinin özelliğine göre vefat eden sigortalının veya eşlik edenlerin nakli, acil mesajların iletilmesi, evde meydana gelen hasar ve vefat nedeni ile yolculuğun durdurulması sonucu erken dönüş ferdi teminatlar içinde yer alabilmektedir.

Kasko sigortası poliçesine dahil edebileceğiniz ek teminatların hepsini hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

En uygun kasko fiyatlarıiçin internetten teklif alın, 2 dakikada fiyat ve teminatlar karşınızda olsun. Tek bir ekrandan teklifleri karşılaştırarak bütçenize en uygun poliçeyi seçebilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigorta uzmanlarımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları