Kasko ve Sağlık Sigortası Gözde

FinansCaddesi
TNS Türkiye’nin yaptığı Sigorta Sektör Araştırması’na göre en bilinen sigorta türü bireysel emeklilik olmasına karşın, en çok yaptırılan sigortalar kasko ve sağlık. Sigorta yaptırılmamasının nedeni ise, ihtiyaç hissedilmemesi
Kasko ve Sağlık Sigortası GözdeSigorta sahipleri, bir taraftan sigorta sisteminden ve hizmet aldığı şirketten memnunken, diğer taraftan da uzun yıllar sistemden çıkmayı düşünmüyor. Sigorta yaptırmayanlar ise hem ihtiyaç hissetmiyor hem de özel sigortalara güvenmiyor. TNS Türkiye’nin çeşitli illerde, toplam bin 431 kişi ile yüz yüze görüşerek, gerçekleştirdiği “Sigorta Sektör Araştırması” kişilerin sigortaya yaklaşımı hakkında ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.
Buna göre en çok bilinen sigorta türü bireysel emeklilik sistemi olurken, bireysel emekliliği kasko ve sağlık sigortası izliyor. En az bilinen sigorta türleri arasında tarım, mühendislik ve sorumluluk sigortası geliyor. Sigorta sahibi kişilerin, poliçe yaptırma aşamasında en çok kafalarını karıştıran husus ise, fiyatın oluşmasına neden olan teminatların ayrıntıları.

Güvenilirliğe Bakılıyor

Ayrıca kişiler sigortayı yaptırırken sigorta şirketinin güvenilirliğine, şirketlerin hasar ödeme performansına ve sigorta temsilcilerinin tavrına dikkat ediyor. Potansiyel sigorta müşterilerine, ‘ne zaman poliçe yaptıracaksınız?’ diye sorulduğunda, büyük bir çoğunluk, bir yıl içinde sigorta satın almayı düşündüğünü söylüyor. Yaptırılacak sigortaların başında ise bireysel emeklilik, hayat sigortası ve kasko sigortası geliyor. Araştırma sonuçlarına göre sigorta sahibi kişilerin tamamına yakını çalıştığı sigorta şirketinden memnun ve değiştirmeyi düşünmüyor. Sigorta yaptırmayan kişilerin ortaya koyduğu öncelikli gerekçe, ihtiyaç hissetmemeleri. Sigorta yaptırılmamasının bir başka nedeni ise, özel sigortalara güvenilmemesi. Fiyatların yüksek bulunması kadar daha önce sigortadan zarar görülmüş olması da sigorta yaptırılmamasında etken.
Sigorta sahibi kişiler arasında yapılan araştırmanın sonuçları da çarpıcı. Kasko sigortası olanların çoğunluğu sigortayı kullanmazken, kullanalar ise aldığı hizmetten memnun olduğunu söylüyor. Sigorta olmayanların neredeyse tamamına yakını ise hiçbir şekilde poliçe almayı düşünmüyor.

Sigorta Araştırmasının Çarpıcı Sonuçları

Sigorta sahibi kişilerin yüzde 70’i erkeklerden, yüzde 30’u kadınlardan oluşuyor. Poliçe satın alanların yüzde 80’e yakını lise ve üniversite mezunları.
Kişiler sigorta ile ilgili bilgilere gazete, televizyon ve dergilerden ulaşıyor. Sigorta sahiplerinin yüzde 98’i çalıştığı şirketten memnun ve değiştirmeyi düşünmüyor.
Sigorta şirketini seçerken güvenilir ve tanınan şirket olmasına özen gösteriliyor. Şirket seçiminde ikinci etken primlerin uygun olması.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL