444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kasko ve Sağlık Sigortası Gözde

04 Temmuz 2011
FinansCaddesi
 
TNS Türkiye’nin yaptığı Sigorta Sektör Araştırması’na göre en bilinen sigorta türü bireysel emeklilik olmasına karşın, en çok yaptırılan sigortalar kasko ve sağlık. Sigorta yaptırılmamasının nedeni ise, ihtiyaç hissedilmemesi
 
Sigorta sahipleri, bir taraftan sigorta sisteminden ve hizmet aldığı şirketten memnunken, diğer taraftan da uzun yıllar sistemden çıkmayı düşünmüyor. Sigorta yaptırmayanlar ise hem ihtiyaç hissetmiyor hem de özel sigortalara güvenmiyor. TNS Türkiye’nin çeşitli illerde, toplam bin 431 kişi ile yüz yüze görüşerek, gerçekleştirdiği “Sigorta Sektör Araştırması” kişilerin sigortaya yaklaşımı hakkında ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.
 
Buna göre en çok bilinen sigorta türü bireysel emeklilik sistemi olurken, bireysel emekliliği kasko ve sağlık sigortası izliyor. En az bilinen sigorta türleri arasında tarım, mühendislik ve sorumluluk sigortası geliyor. Sigorta sahibi kişilerin, poliçe yaptırma aşamasında en çok kafalarını karıştıran husus ise, fiyatın oluşmasına neden olan teminatların ayrıntıları.
 

Güvenilirliğe Bakılıyor

 

Ayrıca kişiler sigortayı yaptırırken sigorta şirketinin güvenilirliğine, şirketlerin hasar ödeme performansına ve sigorta temsilcilerinin tavrına dikkat ediyor. Potansiyel sigorta müşterilerine, ‘ne zaman poliçe yaptıracaksınız?’ diye sorulduğunda, büyük bir çoğunluk, bir yıl içinde sigorta satın almayı düşündüğünü söylüyor. Yaptırılacak sigortaların başında ise bireysel emeklilik, hayat sigortası ve kasko sigortası geliyor. Araştırma sonuçlarına göre sigorta sahibi kişilerin tamamına yakını çalıştığı sigorta şirketinden memnun ve değiştirmeyi düşünmüyor. Sigorta yaptırmayan kişilerin ortaya koyduğu öncelikli gerekçe, ihtiyaç hissetmemeleri. Sigorta yaptırılmamasının bir başka nedeni ise, özel sigortalara güvenilmemesi. Fiyatların yüksek bulunması kadar daha önce sigortadan zarar görülmüş olması da sigorta yaptırılmamasında etken.
 
Sigorta sahibi kişiler arasında yapılan araştırmanın sonuçları da çarpıcı. Kasko sigortası olanların çoğunluğu sigortayı kullanmazken, kullanalar ise aldığı hizmetten memnun olduğunu söylüyor. Sigorta olmayanların neredeyse tamamına yakını ise hiçbir şekilde poliçe almayı düşünmüyor.
 

Sigorta Araştırmasının Çarpıcı Sonuçları

 

Sigorta sahibi kişilerin yüzde 70’i erkeklerden, yüzde 30’u kadınlardan oluşuyor. Poliçe satın alanların yüzde 80’e yakını lise ve üniversite mezunları.
Kişiler sigorta ile ilgili bilgilere gazete, televizyon ve dergilerden ulaşıyor. Sigorta sahiplerinin yüzde 98’i çalıştığı şirketten memnun ve değiştirmeyi düşünmüyor.
 
Sigorta şirketini seçerken güvenilir ve tanınan şirket olmasına özen gösteriliyor. Şirket seçiminde ikinci etken primlerin uygun olması.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.