Kasko Yaptırmak için Gerekli Belgeler

Trafik yoğunluğu ve trafikteki araç sayısına bakılırsa günümüzde araç sahibi olmayan kişi sayısı eskiye oranla çok daha az. Acil durumlar için şart, konforlu bir yaşam için vazgeçilmez arabaları kişiler ne yapıp edip satın alıyor. 

Büyük bir heyecanla satın alınan araçlar alınırken çoğumuz oluşacak ekstra masrafları, kazaları ve bunların benzeri tat kaçırıcı düşünceleri elbette aklına getirmiyor yahut getirmek istemiyor. Ancak; gerçek şu ki araç sahibi olmak konforun yanında maddi  giderleri ve bazı sorumlulukları beraberinde getiriyor.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç standart ve periyodik bakımları, araç temizliği ve en önemlisi araç sigortaları olan kasko ve trafik sigortası yaptırma gereklilikleri ise bu sorumluluklardan en önemlileri.

Trafikteki risklerin farkında olan, bu riskleri kontrol etmek isteyen araç sahipleri için ilk yapılacak iş kasko yaptırmak olacaktır. Ancak en doğru şekilde araç kaskosuna sahip olmak isteyen bireylerin önce kasko çeşitlerinden haberdar olmaları, çeşitler arasından karara vardıktan sonra da gerekli belgeleri tamamlamaları gerekir.

 

Kasko Çeşitleri


Hemen hemen kasko ile ilgili yazdığımız her yazıda üstüne basa basa söylediğimiz şey; kasko teminatlarının kaskoyu, kasko fiyatlarını etkileyen en kritik nokta olduğu. Genel olarak bahsettiğimiz bu teminatlar 2013 yılı itibari ile farklı şekillerde konumlandırıldı ve kaskoyu kendi içinde çeşitlere ayırdı. 

Bu çeşitler;

Kasko: Genel şartların içerisinde geçen ve tüm bu temel güvenceleri sağlayan çeşide kasko sigortası denir.

Dar kasko: Kasko sigortasının genel şartları içerisinde yer alan temel şartları içerir. Bu güvencelerden bir ya da birkaçını bünyesinde barındıran kasko çeşidine dar kasko denir

Tam kasko: Genel şartları içerisinde barındıran tüm güvencelerle birlikte, ek tüm güvenceleri sağlayan kasko çeşidine tam kasko denir.

Genişletilmiş kasko: Kasko sigortasının temel güvenceleri birlikte, ek güvenceler arasından seçilerek kasko poliçesine dahil ettirilen yani ek teminatlardan bir veya birkaçını sağlayan kasko çeşidine genişletilmiş kasko denir.

 

Kasko Yaptırmak için Hangi Belgeler Gerekli


Kaskonun tüm şartlarına veya ek güvencelerini içeren bu kasko türlerinden birini seçerek araç sigortanıza sahip olduktan sonra, yapılması gereken bu sigortalara sahip olacağınız belgeler hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Araç kaskosuna sahip olmak için aracınıza ait trafik tescil belgesine yani araç ruhsat belgesine sahip olmalısınız. Bu belge sigorta sahibi ve sigorta şirketi arasında yapılacak sigorta sözleşmesi için gereklidir, bu sözleşme iyi niyet ilişkisine dayanır. Yani sigorta şirketi, araç sahibinin beyanını baz alarak kasko teklifini hazırlar. 

Kasko teklifi, araç sahibi tarafından kabul edildikten sonra kasko poliçesi düzenlenecektir. Bu işlemin en doğru şekilde gerçekleşmesi için; aracın ruhsatının elde bulundurulması, kasko teklifinin hazırlanması için gerekli bilgilerin eksiksiz alınması gereklidir. Bu bilgiler ise; kaskoya sahip olacak aracın plakası, modeli, markası, yaşı gibi araç kaynaklı bilgilerdir. 

Siz de kasko sigortasına en doğru teminatlarla sahip olabilmek için kasko çeşitleri arasından kendinize uygun olanı seçin, aracınızın güvencesini ertelemeyin. Dilerseniz kasko sigortası belgeleriniz hakkındaki bilgileri online olarak Sigortam.net’ten dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan destek alarak bize ulaştırın.

Müşteri Yorumları