Kasko Poliçesinde Eksik ve Yanlış Beyan

Kasko poliçesi alırken dikkat edilecekler listesinde yer verdiğimiz; sigorta poliçenizi incelemeden almayın, genel şartları inceleyin, anlamadıklarınızı sorun, özel şartları atlamayın, ilk taksiti geciktirmeden ödeyin… gibi önerilerin en başında yer alan nokta; kasko poliçenizin doğru ve eksiksiz bilgi ile doldurulmuş olması.

Kasko poliçesi alırken verilen eksik ve yetersiz bilgi ile ne yazık ki daha en başından kasko alırken en büyük hataya düşmüş, araç kasko sigortanızı riske atmış olursunuz.

Poliçe satın alırken verilen tüm bilgilerin doğru ve tam olmasına dikkat edilmesi özellikle hasar anında ve sonrasında işinizi kolaylaştıracaktır aksi halde ise; yanlış ve eksik bilgi vermiş olmanızdan dolayı sigorta şirketlerinden hasar tazminatını eksik alabilir hatta daha kötüsü tazminat alamayabilirsiniz. Dolayısıyla kasko satın almanızın hiçbir anlamı kalmaz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko poliçesi başvurusu yaparken vermiş olduğunuz bilgiler baz alınır ve bu bilgiler doğrultusunda risk analizi yapılır. Her sürücünün farklı kasko fiyatları ile karşılaşmasının sebebi de budur. Verilen bilgiler dahilinde sigorta primi hesaplanır.

Farkında olarak ya da olmayarak verdiğiniz yanlış beyanlar sonrasında başınız iş açacaktır. Hasar sonrası yanlışlığın olumsuz sonuçlarına maruz kalarak farkına varmaktansa; poliçe sahibi olurken doğru bilgiler vermeli ve verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu detaylı bir şekilde teyit etmelisiniz.

Yanlış veya Eksik Bilgi Verirseniz Ne Olur?

Bazı sürücüler ise kasko sigortasına düşük primle sahip olabilmek adına; yanlış ve eksik bilgi beyanında bulunabiliyor. Daha net anlaşılması için bir örnek verecek olursak; 

Kasko sigortası kapsamında sigorta şirketleri, sürücülere alarm indirimi verebiliyor. Bunun sebebi alarmın hırsızlık riskini düşürmesi.

Kasko sigortasında indirimli almak için alarmı olmadığı halde varmış gibi gösteren bir sürücüyü değerlendirelim. Yanlış beyanda bulunan sigorta sahibi bir süre sonra aracının kazaya karışması sebebiyle sigorta şirketine tazminat talebinde bulunur. Hasar bildirimi sonrası; sigorta şirketi hasar prosedürüne göre inceleme yapar ve bu inceleme sonrası alarmın olmadığı şeklindeki yanlış beyan tespit edilir ve hasar tazminatı ödenirken alınmış indirim ek belge ile geri alınır. İndirimin alınması ile birlikte; indirim oranı kadar hasar tazminatından kesinti yapılarak sigortalıya hasarı eksik ödenir. Bu durumda sigorta sahibinin maddi zararı aldığı indirimden daha fazla olacaktır. 

Siz de, sigortanıza doğru teminatlarla sahip olmak ve hasar anında zor durumda kalmamak için poliçenizi satın alırken doğru bilgi vermeye özen gösterin ve verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu teyit edin. Ayrıca sigorta poliçesi satın aldığınız sigorta şirketinin profesyonel olmasına ve doğru yönlendirmesine dikkat edin. Kasko ya da trafik iki araç sigortası da temelde hasar içindir. Hasar anında zor durumda kalmamak için poliçenizi doğru yerden alın.

Doğru ve eksiksiz bilgileriniz doğrultusunda en iyi sigorta şirketlerine ulaşmak için Sigortam.net’e gelin, en uygun kasko fiyatlarına kasko sorgulama yaparak ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı sigorta destek hattımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları