Kaskoda Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan kasko sigortası ile aracınızı korumak için ilk adımı atmış olacak ve yollara sigorta yaptırmış olmanın güveni ile çıkacaksınız. Aracınızı sigorta  ‘’Kasko Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilecekler’’ kadar önemli bir nokta da olası hasar durumunda, kasko sigortasının zararınızı nasıl tespit edeceğini bilmek. 

Kasko, sigorta priminin tamamı veya bir kısmının ödenmesi ve kasko poliçesinin sigorta sahibine teslim edilmesi ile devreye girer. Eğer sigorta yaptıran kişi sigorta primini 30 gün içerisinde ödemeye başlamaz ise sigorta şirketi anlaşmayı tek taraflı feshetme hakkına sahiptir. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko Sigortasının Hasarı Karşılaması için Yapılması Gerekenler
 

Kaza veya çalınma gibi zararlarda sigorta sahibi gerekli resmi evrakları olay sonrası sigorta şirketine zaman geçirmeden iletmeli, geçiştirmemelidir. Zarar sonrası boşa vakit harcanması, yasal prosedürün uzamasına sebebiyet verebileceği gibi zararın karşılanma adımları ve sürecini de geciktirecektir. 

Olayla ilgili belgelerin ulaştırılması sonrası sigorta şirketi tarafından belirlenen kişiler, en geç 15 gün içerisinde zararla ilgili gecikmeden incelemeler yapmalı ve gerekli dosyaları eksiksiz olarak hazırlamalıdır. 

Hazırlanacak dosyada araçta meydana gelen zararlar belirtilmelidir. Zararın doğru belirlenmesi için sigorta şirketi yetkilileri, araç sahibi yani sigorta sahibi ile görüşmelidir.

Sigorta şirketi ve araç sigortası sahibinin hasar tespitinde her zaman anlaşmaya varması gibi durum durum söz konusu değildir. Bu gibi durumlarla karşılaşılması halinde yasalar çerçevesinde bilirkişiler hasar tespiti yapacaktır. Bu zaman dilimi 2 ay gibi süreci kapsar. 

Araç çalınması durumunda farklı tazminler uygulanmaktadır. Çalınma halinde aracın o günki değeri belirlenerek sigortalıya temin edilir. 

Aracınızı, aklına gelebilecek yahut gelmeyecek zararlara karşı koruyan kasko sigortası yaptırılması gereken ve teşviki gereken bir sigorta türüdür. 
 
Sizde Sigortam.net’te araç sigorta sorgulama yapın, en uygun araba kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek uzmanlarımıza 7/24 danışın.

Müşteri Yorumları