Kasko Sigortasını Trafik Sigortasından Ayıran Temel Noktalar

Kasko sigortası ve zorunlutrafik sigortasının farklı teminatları içeriğinde barındırdığından; kaskonun kendi aracınızı, trafik sigortanızın ise 3.kişileri koruduğundan birçok kere bahsetsek de hala araç sigortası ile ilgili gelgitler yaşayanlar yok değil.

Bu karışıklık; eksik bilgilenme, kulaktan dolma söylentiler gibi sebeplerle yaşanıyor ve sürücüler harekete geçseler dahi sorunlarla karşılaşabiliyor.

Bizler de bu karışıklığa son verebilmek, hem müşterilerimize hem sigorta sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlamak adına kaskoyu trafik sigortasından ayıran en önemli noktaları maddelemek istedik.

Basit ve net bir şekilde özetlenmiş bu maddeler ile araç sigortaları hakkındaki kafa karışıklığınızın gideceğinden eminiz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Sigortasını Trafik Sigortasından Ayıran Temel Noktalar

  • En önemli ayrım; kasko isteğe bağlıyken, trafik sigortası her aracın yasalar gereği sahip olmasu gereken sigorta çeşididir.
  • Kasko sigortasında amaç; araç sahibinin uğrayacağı zararı karşılamakken; trafik sigortasındaki amaç üçüncü kişilerin zararlarını tazmin etmektir.
  • Kasko sigortası limitleri ve çerçevesi sigorta şirketlerine göre değişirken; trafik sigortası hükümleri Karayolları Trafik Kanunu hükümleri dahilinde belirlenir.
  • Kasko ile korunan menfaatler ve limitler daha fazla ve kapsamlı olduğundan trafik sigortasına göre kasko sigortasının fiyatı daha yüksektir.
  • Kasko poliçesi, zorunlu trafik sigortasında da korunan zararları karşılayacak şekilde düzenlenmiş olsa da kaskoya sahip aracın trafik sigortası da yaptırmış olması zorunludur. Trafik sigortası yaptıran aracın kasko yaptırmak gibi bir mecburiyeti bulunmaz. Ancak unutmayalım; trafik sigortası karşı tarafa vermiş olduğunuz zararı karşılar.
  • Trafik sigortasının zorunluluğu devlet tarafından denetlenmeyi de gerekli kılmıştır ancak kaskoda sürücüler dilediği şartlarla, dilediği teminat oranlarıyla ve dilediği sigorta şirketinden kasko yaptırabilir.

Aracınızda oluşabilecek hasarlara karşı kasko sigortanızı yaptırmayı ertelemeyin. Kasko değer listesi hakkında merak ettiklerinizi öğrenin, en uygun kaskoya en doğru teminatlarla sahip olun.

Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 müşteri destek hattımızdan yardım alarak sigorta sorgulamanızı da yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL