Kaza Anında Ne Yapmalıyım? Otomobilin Mesut Abisi Anlatıyor

#SigortamHayatım #sigortamnet #OtomobilinMesutAbisi

Allah kimsenin başına vermesin, araç sürerken en istemediğimiz olay, hiç kuşkusuz, kaza yapmak. Daha da kötüsü, bir kazaya karıştığımızda nasıl davranacağımızı, hangi adımları atacağımızı bilememek. İşte bu videoda size tam da bunu anlatacağım. Kaza yaptığımızda nasıl davranmalıyız? Sevgili arkadaşlar, Sigortam.net ve Mesut Abi olarak oturduk, siz sürücülere rehberlik edecek, faydalı bilgiler aktaralım dedik ve bu bilgilendirmelere, en çok ihtiyacımız olan “kaza anında ne yapmalıyım?” sorusuyla başladık.

Evet, kaza biz sürücülerin olmasını istemediğimiz en hassas konu. Çünkü kaza demek, maddi, manevi, hatta bedeni zararların yaşanma ihtimali demek. Sürücülük hayatı boyunca küçük veya büyük bir kaza yapmamış insan sayısı çok az. Yani kaza, kaçınmamız gereken bir olay olsa da maalesef kaçınılması zor bir olgu. Öyle de böyle de bir şekilde kendimizi içinde bulduğumuz bir vaka.

Siz, dünyanın en dikkatli, en kusursuz insanı da olsanız, trafiğe çıktığınızda binlerce insanla aynı yolları paylaşmak zorundasınız. Kazadan ne kadar kaçarsanız kaçın, birinin sizi bulup kazanın öznesi yapması an meselesi. Peki, her türlü önlemi aldığımız, azami dikkatli bir sürücü olduğumuz halde başımıza bir kaza gelirse ne yapmalıyız?

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kaza Sonrası Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur

Kaza anında sürücülerin büyük bir kısmının ilk başvurduğu yol, öfkeyle araçtan inip diğer tarafla ağız dalaşına girmek olur. Bu, çoğunlukla bir süre sonra küfürlü, yumruklu kavgaya dönüşür. Pek çok kişi kazada kusurlu olup olmadığını doğru dürüst bilmediği için suçu diğer tarafa yıkmaya çalışır. Ve birçok vaka karakolda biter.

İnşallah hiç olmaz, ama olur da başınıza bir kaza gelirse ilk yapmanız gereken şey, mümkün olan en sakin halinizle önce aracı yerinden oynatmadan motoru stop emek olsun.

Motor, çarpmanın etkisiyle kendiliğinden stop etmiş de olsa kontağı mutlaka kapatıp, anahtarı çıkarın ki motorun ve diğer çalışır aksamların elektrikle teması kesilsin. Yine sakin bir şekilde aracınızdan inip, kazanın aracınıza ve diğer araca verdiği zararı gözle tespit etmeye çalışın. Ama aracınızdan inmeden önce karşı tarafın araçtan nasıl indiğini, öfkeli ve saldırgan bir tavrı olup olmadığını kontrol etseniz iyi olur. Eğer böyle bir hal sezerseniz araçtan inmeden önce muhatabınızın sakinleşmesini bekleyin. Sakinleşmiyor ve sizi tehdit eder bir saldırganlıkla hareket ediyorsa veya alkollü olduğunu düşünüyorsanız, bulunduğunuz bölgeye göre 155 Polis veya 156 Jandarma İmdat hattını arayarak yardım isteyin.

Alkol raporu, sigorta işlemlerinde çok önemli bir veridir ve o raporu ancak polis veya jandarma tutabilir.

Araçtan indiniz ve karşı taraf sizi tahrik edici bir tavırla konuşuyor ve üstünüze geliyorsa sakın “anladığı dilden konuşacağım” diye kavgayı daha da büyütecek söz ve davranışlara başvurmayın. Böyle durumlarda, sakinleştirici bir dil kullanmanız, hem sizin hem de muhatabınızın hayrına olur.

Unutmayın, atalarımız “öfkeyle kalkan zararla oturur” demişse vardır bunun bir hikmeti. Binlerce yıllık tecrübeyle sabit. TEDBİRLİ OLANA BAHANE İŞLEMEZ.

Kaza Sonrası Önlem Almak Çok Önemli

Tabii bu sırada, daha büyük bir kazaya sebebiyet vermemek için gerekli önlemleri ivedilikle almanız gerekiyor. Mesela dörtlü flaşörleri yakıp, ilk yardım setinizde bulunan üçgen reflektörleri çıkarmanız ve araçların en az 50 metre gerisine ve ilerisine yerleştirmeniz çok önemli.

Eğer kaza bir virajda gerçekleşmişse reflektörle araçların arası 100 metre olmalı. Kaza şehir içinde gerçekleşmişse reflektör mesafesini 30 metreye kadar düşürebilirsiniz. Her iki taraf da sakinse araçların hasar tespitine geçebilirsiniz.

Araçta ilerlemeye engel, yoğun bir hasar varsa, mesela sıvı akışı, yakıt veya yağ akışı görüyorsanız aracı çalıştırmaya kalkmayın. Ani parlama veya patlamaya sebep olabilir. Bu durumda çekiciyle aracı taşıtmak en doğru yöntem. Daha da önemlisi kazaya karışan araçlarda küçük çaplı da olsa yaralanma veya bayılma gibi bir durum söz konusuysa mutlaka 112 Acil Çağrı Merkezini ve kolluk kuvvetlerini haberdar edin. Yaralanma veya bayılma size hafif gelse de ilerleyen süreçte hayati tehlike oluşturma ihtimalini göz ardı etmeyin.

Müşteri Yorumları