Kıdem Tazminatı Bireysel Emeklilik Sistemi ile Yönetilecek

Kıdem tazminatına ilişkin olan, en çok söz edilen tasarı, İşsizlik Sigortası Fonu gibi işleyecek olan bir "Kıdem tazminatı Fonu" oluşturulması yönünde. Söz konusu tasarıyla birlikte işverenler, çalışan tüm işçileri için her ay belirli bir oranda sigorta primi ödeyecek. İşverenin ödediği primler Fon’da birikecek.

Biriken primler, Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından denetlenmeye tabi tutulacak. Bu tasarının yanı sıra işçinin işten çıkma nedeninden bağımsız olarak, Fon’da biriken paranın işçiye direkt olarak ödenmesi de planlar arasında bulunuyor. Tasarı uygulamaya geçerse, işçi işverenle değil de fonu yönetenle iletişime geçmek durumunda olacak. 

Tasarıyla ilgili endişeler de söz konusu. Bu endişelerin altında; işverenlerin fazla bir maliyetle karşılaşması kaygısı yatıyor. 

 

Kıdem tazminatı fonlarının yönetiminde en büyük adayın ise Bireysel Emeklilik Sistemi ’nin olduğu konuşulanlar arasında. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin yaygınlaşmasını kolaylaştıracak diğer uygulamalara dair bilgiler de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan geldi.

Kıdem Tazminatına BES Damgası


Babacan, bireysel emeklilik kesintileriyle ilgili yeni düzenlemeler üzerinde çalışıldığını, bu çalışmaların Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılarının lehine olacağını açıkladı. İlgili düzenlemeyle beraber, sistemden kısmi çıkışlar kolaylaşacak, zorunlu sebeplerden dolayı erken ayrılmaların önü açılacak. BES katılımcıları, ilk evlerini almak için kredi yerine sistemde biriken paralarının bir kısmını alabilecek ve çekilen paradan arta kalan kısım ise işlemeye devam edecek. 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sıklıkla tartışma konusu olan bir diğeri de BES kesintileriydi. Bu sebeple 2013 yılında BES kesintileri üst sınıra getirilmişti. BES’teki güncel kesintilerin oranı şöyle; para piyasaları fonları için yıllık %1.09, kamu/özel sektör, uluslararası borçlanma araçları, endeks fonları için % 1.91, hisse senedi ve diğer fonlarda ise % 2.28 oranında kesinti uygulanıyor. BES’teki yeni uygulamalarla kesinti oranlarının aşağı çekilmesi hedefleniyor. Böylece katılım tutarlarının artırılması ve sistemin daha cazip hale gelmesi hedefleniyor.

Sunduğu haklar ve özellikleri nedeniyle kişilere büyük avantajlar sunan BES’e dahil olmak için tek yapmanız gereken şey BES başvurusu formunu doldurmaktır. 

Müşteri Yorumları