Kış Hastalıkları için Doğal Çözümler

Güneş ışığı insan oğlunun en güçlü ilacı. Kışın daha az güneş ışığına maruz kaldığımızdan beslenmemize de dikkat etmezsek vücut direncimiz düşer. Ayrıca kış mevsiminde soğuk havanın etkilerini azaltmak için vücut daha fazla enerji harcar ve bu enerji ihtiyacı doğru şekilde karşılanmadığında kış hastalıkları kapımızı çalar.
 
Kışın daha çok enerji harcamamızın yanı sıra günlük yaşantımızdaki stres de daha fazladır. Soğuk havayla birlikte vücudumuzu koruyan rusal ve fiziksel mekanizmalar zayıflar ve hastalık mikroplarının vücudumuza girişi kolaylaşır.
 
Özellikle çocuklar kış hastalıklarına büyüklerden daha kolay yakalanır. Kapalı mekanlarda vakit geçirirken yenen yağlı ve fast food tarzı yiyecekler kilo alımına neden olmakta ve bağışıklık sistemimizi zayıflatmaktadır. 
Bu ay kış hastalıklarını önlemek ve iyileştirmek için hangi bitkisel çözümleri ve doğal yöntemleri kullanabileceğimizi araştırdık:
 

Kışın Hangi Besinler Bizi Hastalıklardan Korur?

Kış aylarında doktorların vazgeçilmez tavsiyesi C vitamini açısından zengin yiyecekler. Enerji ihtiyacımızı karşılayan gıdalar da kışın soframızda mutlaka bulunmalı. Bunlardan bazıları şunlar:

Tahin, pekmez, pestil ve kuru meyveler
 
Özellik potasyum açısından zengin olan bu gıdalar hem enerji veriyor hem de vücut ısımızı dengeliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Yeşil yapraklı sebzeler
 
C vitamini açısından zengin olan ıspanak, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler vücut direncini artırıcı etkiye sahip. Pişirilmeden çiğ tüketildiğinde içerdikleri vitaminler tamamen korunmuş oluyor.
Meyveler
 
Kış meyvelerinden olan portakal, mandalina, greyfurt ve limon içerdikleri C vitamini için mutlaka tüketilmeli. Sularının sıkılmasındansa bütün olarak yenmeleri daha doğru.
 
Kurubaklagiller: Kuru fasulye, nohut, mercimek
 
Protein, demir ve kalsiyum yönünden zengin olan kurubaklagiller, iyi pişirildiklerine protein değerleri ete yaklaşıyor. Bu gıda grubunun haftada en az 4 kez alınması gerekiyor.
 
Kuruyemişler: Fındık, fıstık, üzüm, ceviz
 
İçerdikleri vücuda faydalı yağlar nedeniyle iyi birer enerji kaynakları olan kuruyemişler, vücut ısısını dışarıya uyumlu hale getiriyor.
 
Balık
 
Haftada 2 kez tüketilmesi tavsiye edilen balık, kışın en iyi koruyuculardan.
 
Tüm bu besin grupları günlük beslenme programınız içinde dengeli olarak yer almalı. Katkı maddeleri içeren ve doğal olmayan besinlerin tüketilmesi bizleri kışın mikroplara daha açık hale getiriyor.

 

Kış Hastalıkları için Doğal ve Bitkisel Çözümler

Kış bitkilerini tavsiye edilen şekillerde tüketerek bir çok hastalığa karşı direncimizi artırabiliriz. 

Adaçayı: Canlandırıcı etkisi vardır, halsizliğe ve güçsüzlüğe iyi gelir. B vitamini içerir. Kanı temizleyici etki gösterir, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur.

Adaçayının özellikle grip ve soğukalgınlıklarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bu hastalıklar yüzünden meydana gelen adale ağrılarına iyi gelir. Ayrıca antiseptik ve ateş düşürücüdür. Tüm bunların yanında boğaz enfeksiyonlarına ve ağrılarına da iyi gelir. 
 
Adaçayı Nasıl Tüketilmeli: 
 
1-Bir çay kaşığı kadar adaçayı bitkisi 1 bardak suya gelecek şekilde istenen ölçüde haşlanır, süzülür ve içilir. Ilık halde iken tad vermesi için bal konabilir.
 
2-Bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığı adaçayı ufalanıp ilave edilir , beş dakika kaynatılıp demlenir.Bir tatlı kaşığı bal ilavesi ile sıcak içilir. Bu yöntem ile tüketildiğinde rahat uyumayı sağlar, ateşi düşürür.
 
Papatya: Ateş düşürücü bir bitkidir. Mikrop öldürücü etkisi bulunur. Sinirleri yatıştırır, bedeni rahatlatır. 
Kış aylarında papatya buğusu yapmak nezle ve sinüzite iyi gelmektedir. 
 
Papatya Nasıl Tüketilmeli?
 
Bir su bardağına bir tatlı kaşığı papatya çiçeği gelecek şekilde kaynar suda 8 – 10 dakika demlendirilir. Süzülüp sıcak içilir.
 
Papatya buğusu yapmak için kaynar su dolu bir kabın üzerine bir süzgeç içinde kuru papatya çiçekleri konur. Suyun ısısıyla çiçekler yumuşar ve oluşan buğu ağız ve burundan çekilerek nezle önlenir.
 
Zencefil: Bilinen tüm faydalarının yanında kış aylarında nezle ve soğukalgınlığına karşı koruma sağlar. Bu hastalıkların belirtilerini azaltır, öksürük ve yutkunma zorluklarına iyi gelir. Isıtıcı özelliğinden dolayı kışın tüketildiğinde vücut ısısını artırır. Bu özelliği ile ısınmayan el ve ayakların ısıtılmasında kullanılır.
 
Zencefil Nasıl Tüketilmeli?
 
Bir su bardağı kaynar suya bir tatlı kaşığı toz zencefil bir yemek kaşığı bal ve yarım limon suyu karıştırılıp içilir. Bu karışım bir seferde değil, gün içince bir kaç kerede tüketilmelidir. 
 
Bir çay kaşığı zencefil bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp macun olarak da tüketilebilir.
 
Ihlamur: Soğukalgınlığı ve gribi iyileştirici etkisi vardır. Kan dolaşımını düzenleyici etkisi vardır. Öksürüğe iyi gelir, göğsü yumuşatır. Vücudun savunma gücünü artırdığı için ateşli soğukalgınlıklarında kullanılır. Gribe karşı her akşam 1 – 2 bardak içilmesi tavsiye edilir.
 
Ihlamur Nasıl Tüketilmeli?
 
Bir tatlı kaşığı ıhlamur yaprağı ve çiçeği bir bardak suya denk gelecek şekilde istenen ölçüde sıcak suda demlendirilir. Ihlamur kaynatılmaz. 6 – 8 dakika dinlenen çay süzülür, istenirse bal eklenir ve sıcak içilir.
 
Nane: En çok bilinen ve kullanılan kış reçetesi nane-limondur.  Vücut için en faydalı bitkilerden biridir. İçerdiği yağlar antiseptik özellikler taşır. Bronşit, farenjit ve sinüzit hastalıklarına iyi gelir.
 
Nane Nasıl Tüketilmeli?
 
Limon parçaları ve bir tutam nane yaprağı sıcak suda kapağı kağalı olarak 8 – 10 dakika demlendirilir.  Kaynatılırsa tadı acılaşır, bu nedenle demleme usülü yapılmaktadır. Demlendikten sonra içine bal konarak tatlandırılabilir.
 
Bunların dışında ısırgan, biberiye, kereviz sapı ve maydanoz gibi bitkiler de sıcak suda demlendirme yöntemiyle, içlerine limon ve bal katılarak tüketildiğinde kışın hem çok iyi birer koruyucu hem de hastalıkları geçirmeye yardımcı etkileri bulunmaktadır. 
 
Kışın yakalanabileceğimiz hastalıklara karşı kendinizi ve ailenizi korumak için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Hem sağlık işlemleriniz kolaylaşsın, hem de bütçeniz rahat olsun. Sağlık harcamalarına karşı hazırlıksız yakalanmamak için Sigortam.net uzmanlarından destek alabilir ve en uygun özel sağlık sigortasını seçebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL