Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hareket halindeki bir aracın, yolla temasını sağlayan tek unsur olan lastikler, güvenli sürüş için büyük öneme sahiptir. Özellikle kış aylarında ıslak ve kaygan zeminler tehlike yaratmaktadır. Arabalarda kuru ve sıcak havalarda kullanılan lastikler 7 derecenin altında sertleştikleri için yol tutumunu azaltmakta bu da kazalara sebep olmaktadır. Bu sebeple, kış lastikleri kullanımı önemli faydalar sağlamaktadır. Kış lastikleri arabanın yol tutuşunu arttırmakta ve buzda tutunmayı sağlamaktadır. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Bir lastiğin kış lastiği olup olmadığı, kenarında dağ simgesi içindeki kar amblemi ile belirtilir. Kış lastikleri sadece yol tutuşlarında fren özelliği değil, aynı zamanda çekiş gücünü arttırma özelliği de kazandırır.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında uygun kış lastiği kullanma zorunluluğu getirmiştir. Uygulama, taksi, minibüs, servis ve benzeri yolcu taşıyan ticari araçlar ile kamyon, evden eve nakliyatçı, kamyonet ve benzeri yük taşıyan ticari araçlar için geçerlidir. Getirilen zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayanlara para cezası verileceği gibi yollarına devam etmek için izin verilmeyecektir. Kış lastiğiniz olmadığı için aracınız alıkonma riski bulunmaktadır, bu nedenle vakit kaybetmeden uygulamayı incelemenizi ve kış lastiklerinizi taktırmanızı öneriyoruz.

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastiği veya halk arasındaki adı ile kar lastiği, üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer.
Kış lastiği, trafikte yüksek güvenliğin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde kış döneminde trafik kazalarında yaşanan artışların, bir nebze olsun azalmasını sağlamayı amaçlayan kış lastiği uygulamasının denetimi yetkili bakanlık personeli, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacaktır.

Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kış lastiklerinin, bölgesine göre soğukların başladığı Ekim – Kasım ayları ile sona erdiği Mart -Nisan ayları arasında kullanılması, bu dönemde araçtaki tüm lastiklerin kış lastikleriyle değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Alınan lastiklerin tümü aynı ayara ve kaliteye sahip olmalıdır. Aksi durumda sağa/sola çekme durumları yaşanabilir. Bu, özellikle uzun yolda girilmemesi gereken risklerden biridir.
 • Kış lastikleri diş derinliğinin 3 mm.nin altında olmaması gereklidir. Diş derinliği 3 mm.nin altına inmiş olan kış lastikleri, hem karlı, buzlu ve ıslak zeminlerde aracın çekiş performansının düşmesine yol açar, hem de güvenli sürüşe engel olur.
 • Alacağınız kış lastiği ebatlarının, aracın standart lastiklerinin ebadından daha geniş tabanlı olmaması gerekir. Bu durumda lastiklerin yol tutuşu azaldığından, kızaklanmaya sebep olabilir.
 • Kış lastikleri, yakıt tüketimini ve kabin içi sesi artırır. Bu nedenle satın almadan önce fiyatına, yakıt tüketimine ve kabin içi sese etkisine dikkat etmelisiniz.
 • Lastiğinizin arabaya takılmadan önce balans ayarları yapılmalıdır.
 • Önemli bir hatırlatma: Kış lastiklerinizi değiştirmiş olsanız bile, aracınızda zincir bulundurma sorumluluğun devam etmektedir. Kış lastikleri kullanarak, zincir kullanımına gerek olmadığı düşünülmemelidir.

Kış Lastiği ile Maddi Kayıplarınızı Önleyin


Kış lastiklerinizi takmanız hem yol güvenliğinizin sağlanması, hem de maddi kayıplara uğramamanız için gereklidir. Mevsimin gerektirdiği lastikleri takarak bu nedenle meydana gelebilecek kazaları ve maddi riskleri de bertaraf etmiş olursunuz. Lastiklerinizi önerilen kilometre kadar kullanıp, gerekli değişiklikleri ve bakımları yaparak, uzun vadede bütçenize katkı sağladığınızı görebilirsiniz.
Bütçenize en uygun kış lastiği seçimi için internetten yapacağınız bir araştırma yeterli olacaktır. Bazı sitelerde toplu alım teklifleri yapılmakta, böylece katılım sağlayanlar lastikleri tek başlarına almaktansa, toplu fiyattan yararlanıp daha ucuza mal etmektedir.
İlkbaharda kış lastiklerinizin çıkartıp uygun bir alanda depolayarak, bir sonraki kış için temiz saklamanızı tavsiye ederiz. Böylece her sene yeni lastik almak yerine var olan lastiklerinizi daha uzun süre kullanmış olursunuz.


En İyi Kış Lastiği için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle lastiğinizin aracınıza uygun ebatlarda olması gerekir.
 • 4 lastiğinizin de kış lastiği olarak değiştirilmesi aracınızın hakimiyetini tam olarak sağlar.
 • Lastik konusunda eski ve güvenilir markaları tercih etmeniz önemlidir.
 • Lastik alırken fiyatı ön planda tutmadan, fiyat-performans ilişkisinin dengesine bakılmalıdır.
 • Üzerinde kristal işareti olan ve M+S yazan lastikler tercih edilmelidir.
 • Lastiklerin dış derinliklerinin 3 mm’nin altında olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Lastiğin üretim tarihine bakılmalı ve garantisinin olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Fazla gürültü çıkarmayan, yola tutuş performansı en yüksek olan ve yakıt tasarrufunu azaltan lastikler tercih edilmelidir. Bu konuda lastik etiketindeki sınıflandırmalardan yararlanabilirsiniz.
 • Lastiğin parası değil hayati risk önemsenmelidir. Çünkü giden hayat hiçbir parayla telafi edilemez.
 • Sürüş testleri yapılmış olan lastikleri seçmek önemlidir.
 • Yük sınıfı düşük bir kış lastiği alınmamalıdır.

Poliçe Yenileme Tarihinizi Kontrol Edin

Hava koşulları nasıl olursa olsun trafiğe sigortasız çıkmayın. Var olan kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası poliçelerinizin yenileme tarihlerini kontrol edin. İhtiyacınıza en uygun kasko ve trafik sigortası için Sigortam.net internet adresinden ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Müşteri Yorumları