Kış Lastiği Şehir Dışında Zorunlu Hale Getirildi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından kar lastiği uygulaması genelgesi yayımlandı. 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında şehirler arası kara yollarında seyreden tüm çekici, tanker, kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs türündeki araçlar ve A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirildi.

Şehir İçinde Kar Lastiği Uygulama Kararı Valiliklerde

Şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirleniyor. Kar lastiği kullanım kararı alınan illerde yol kenarı denetim istasyonlarında da bu kararlar dikkate alınıyor.

Üzerinde M+S işareti bulunan ve 7ºC'nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastikler ve sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler kış lastiği olarak kullanılabiliyor. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olmasının zorunluluğuna dikkat edilmesi gerekiyor.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Güvenliğiniz için trafik kurallarına uymayı ihmal etmeyin. Trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırarak yola güvenle çıkın. İhtiyacınız olan en uygun kasko sigortasına sahip olmak için Sigortam.net internet sitesinden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşın.

Müşteri Yorumları