Konut Sigortası ve DASK Arasında Farklar

Konut sigortası ve DASK farkı nedir? Konut sigortası ve DASK farkı hangi ayrımı ifade eder? Konut sigortası ve DASK arasındaki fark hakkında tüm merak edilenleri yazımızda bir araya getirdik.

Konut sigortası ve DASK (zorunlu deprem sigortası) konutu güvenceye alması açısından benzer bir kapsama sahip olsa da farklı sigortalardır.

Bu durumda “Konut sigortası ve DASK farkı nedir?” sorusu akla gelecektir. Toplum tarafından DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası, deprem söz konusu olduğunda binaların başına gelebilecek hasarları karşılamak amacıyla yaptırılmaktadır. DASK, doğrudan deprem sonucu oluşan zararları karşılar. Bu şu anlama geliyor: Deprem sonucu meydana gelen yangın, patlama, tsunami ve yer kaymasının sadece binada meydana getirdiği maddi hasarlar DASK ile karşılanır. DASK poliçesinin limitini aşan hasarları DASK karşılamaz. Peki, deprem sonucu yaşanan hasarları DASK’ı aşacak kadar büyükse, ne olur? İşte, tam da bu durumda konut sigortası devreye girecek, DASK sigortasını aşan hasarları karşılayacaktır.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası, sigorta şirketlerinin paket halinde sundukları sigorta çeşitlerinden biridir. Sigorta şirketleri, bu paketler dahilinde pek çok riske karşı güvence vermektedir.

Bu güvencelerle hem binalar hem de evin içindeki eşyalar koruma altına alınmaktadır. Bu nedenle konut sigortası almanın avantajı hem binalar hem de eşyalar için geçerlidir.

Konut sigortasının güvenceleri arasında en temel risk olarak yangın tehlikesi yer alır. Yangının neden olduğu hasar sadece bina üzerinde değildir, bina içerisindeki eşyalar da yangın sebebiyle hasar alabilir.

  
Konut sigortalarının vermiş olduğu bir diğer güvence su basması durumudur. Evde açık kalan musluk, su tesisatında oluşan bir problem evin su basmasına neden olabilir.

Konutların başına gelebilecek en büyük ve en sık yaşanan risklerden biri de hırsızlıktır.Her ne kadar siz güvenlik sistemleri ile eşyalarınızın güvence altında olduğunu düşünseniz de hırsızlık olayları ile karşılaşmak imkansız değil.

Konut sigortasının kapsamı içerisinde yer alan güvenceler bu kadarla sınırlı değil: Halk hareketlerinin getirdiği kargaşa ortamının neden olduğu hasarlar, grev ve benzeri sosyal hareketlerin yarattığı olumsuz ortam ve kargaşa ortamına müdahale edilmesi anında oluşabilecek zararlar da konut sigortasının güvenceleri arasında sayılabilir.
Bütün bu güvencelere ek olarak alınabilecek güvenceler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Konutta oluşan zarar sonucu kira kaybı yaşanması,
  • İzolasyon nedeni ile binanın zarar görmesi,
  • Arızalarının ya da kesilmelerinin neden olacağı gıda bozulmaları gibi karşılaşılacak zararlar,

Konut sigortanıza ilaveten ekleteceğiniz her bir teminatın poliçenizin ücretini arttıracağını hatırlatmak isteriz.

Peki, konut sigortasının bütün bu güvencelerinin içerisine depremin vereceği zararları dahil midir?

Konut sigortası deprem riskine karşı da güvence vermektedir ancak bu güvenceler isteğe bağlıdır. Konut sigortası alırken deprem riski de güvenceye dahil edildiyse, depremin neden olduğu hasarları da sigorta şirketi karşılayacaktır. 

Evinizi Güvence Altına Alın!

Hem evini ve eşyalarını hem de bütçelerini konut sigortası ile korumak isteyen kişiler, muhakkak teminatlarını öncesinde belirlemeli ve gerek duyması halinde poliçesine ek teminatları dahil ettirmelidir.

Konut sigortanıza en doğru ve en uygun fiyatlarla sahip olmak için tek yapmanız gereken ise Sigortam.net üzerinden konut sigortası teklifi almaktır.

Yasanın zorunlu kıldığı DASK, kapsam ve fiyat açısından sigorta şirketlerine göre değişmez. Araştırma ile vakit kaybetmeden Sigortam.net’ten hemen Dask satın alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları