Depremlerden Ders Almadık, Konut Sigortasında %26’da Kaldık!

Akşam Gazetesi
Doğal afetlerden ders almıyoruz. Her büyük depremin ardından aklımıza gelen zorunlu deprem sigortasında maalesef 10 yılda bir arpa boyu yol alınabildi. Türkiye genelinde 13 milyon konutun sadece 3.4 milyonu sigortalı. Geri kalanı ise ‘Bana birşey olmaz’ zihniyetiyle sigorta yaptırmıyor.
Japonya’da yaşanan 8.9 şiddetindeki deprem ve tsunami felaketi Türkiye’de deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı. 1999 yılında yaşanan Marmara depremi hala hafızalardaki yerini korusa da, doğal afetlere karşı duyarsızlığımız devam ediyor. 2000 yılında hizmete giren zorunlu deprem sigortasına olan talepte bir arpa boyu alınabildi. Türkiye genelinde 13 milyon konutun sadece yüzde 26’sı yani 3.4 milyon konut sigortalı. Doğal Afetler Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, yurtiçi ve yurtdışında yaşanan irili ufaklı depremler sonrasında sigorta talebinde küçük kıpırdanmalar olduğunu belirterek, ‘Japonya’daki depremden sonra da sigorta talebinde küçük çaplı artışlar bekliyoruz. Ama bu yeterli değil. Maalesef afetlerden ders almıyoruz’ dedi. 

Hedef 3 yılda 5.5 milyon konut

Japonya’da yaşanan depremin ardından olası İstanbul depremi senaryoları üzerine yeniden tartışmalar başlarken, DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, AKŞAM’a yaptığı açıklamada 2011 hedeflerini ve planlarını aktardı. Yazıcı, 3 yıl içinde sigortalı konut sayısını 5.5 milyona çıkarmayı hedeflediklerini belirterek bu amaçla iletişim ve tanıtım faaliyetlerine ağırlık vereceklerini söyledi.

İstanbul’un riski 5 milyar tl’yi bulur

Son 10 yıl içerisinde Türkiye genelinde gerçekleşen 300 civarında deprem sonucunda 11 bin kişiye 21 milyon TL hasar ödemesi yapıldığını anlatan Yazıcı, şunları söyledi: ‘Bu rakam biraz düşük gelebilir. Çünkü deprem olan yerlerde maalesef sigortalılık oranı çok düşüktü. En büyük hasar İstanbul’da nedir diye baktığımız zaman 4.5-5 milyar liralık bir riskden bahsediliyor. Biz de bunu karşılayacak gerekli önlemleri alıyoruz. Şu anda 5 milyar lira seviyesinde hasar ödeme kapasitemiz var.’

Polisiye tedbirle sigorta olmaz

Sigorta talebinin düşük olmasının nedenlerine de değinen DASK Başkanı Selamet Yazıcı, ‘Biz hayatta karşılaştığımız riskleri başka türlü yönetiyoruz. Ailemizle yönetiyoruz. Sosyal dayanışma mekanizmaları çok fazla var. Ama onları da ölçülü kullanmak lazım. Bu bir kültürel değişim gerektiriyor. Polisiye tedbirle zorunluluğu sağlayamayız. Bu mal sigortası. Sorumluluk sigortası olsa farklı olur. Başkasına vereceğiniz zararı şansa bırakamazsınız. Ev de mal sigortasıdır. Size gelecek zararı sigorta yaptırmamışsanız cebinizden ödersiniz’ dedi.

Zorunlu Deprem Sigortası’nda neler var?

  • Belediye sınırları içindeki yerler sigorta kapsamında. Hazine arazisi üzerinde kaçak yapılar sigorta yaptıramıyor.
  • Köylerdeki konutlar zorunlu deprem sigortası yaptıramıyor. DASK sadece konutları kapsıyor. İşyerleri kapsam dışında.
  • Sigortalı 3.4 milyon konut dikate alındığı ortalama ödenen teminat tutarı 60 bin TL. En fazla teminat tutarı ise 150 bin TL
  • Sigorta poliçesinin ikinci yıl yenilenmesi durumunda yüzde 20 indirim yapılıyor. Bireysel olarak değil apartman olarak toplu sigorta yaptırılırsa ilave yüzde 20 indirim daha yapılıyor.
  • DASK tsunami riskini kapsamıyor. Deprem sonucu infilak, yer kayması teminat altında.

 

Depremlerden Ders Almadık, Konut Sigortasında %26'da Kaldık!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL