6 Maddede Ev Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Özellikle belli bir yaştan sonra gelen gelecek kaygısıyla çoğu kişinin gündemine aldığı konut sahibi olma hayali, gerek kredi yükü, gerekse de uzun yıllar yaşanacak olan evin kalitesi gibi nedenlerden dolayı önemli bir karar süreci gerektiriyor.

Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00

Uzun süreli borçlanmalarI göze alarak, yatırım yapacağınız konutunuzu almadan önce aşağıdaki önerilere mutlaka  göz atın.

Ev Alırken Ortalama İhtiyaçlarımız Neler?

Öncelikle ev satın alırken ortalama ihtiyaçlarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Sahibi olmayı düşlediğiniz konutun yaşam kalitenizi düşürmeyecek ve sosyal ihtiyaçlarımıza cevap verecek bir konumda olması gerekiyor. (Toplu taşıma, okul, hastane, alışveriş merkezleri vb alanlar.)

Evin Sicili Temiz mi?

Araştırmalarınız sırasında ihtiyaçlarınıza uygun bir ev bulduğunuzu düşünebilirsiniz ancak harekete geçmek  için aceleci davranmamalısınız. Tapu müdürlüğüne giderek almayı planladığınız konutun üzerinde ipotek, intifa, kira, haciz vb satın alma değerini düşürecek bir beyan olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yapı Ruhsatı Var mı?

Ev alırken alacağınız yapının borçlu olup olmadığıyla beraber kötü bir sürprizle karşılaşmamak için yapı ruhsatının olup olmadığını da araştırmanız gerekiyor.

Kullanım Alanı Beyan Edildiği Gibi mi?

Satın almayı planladığınız evin satışta belirtilen alanı ile kullanımı arasında fark olup olmadığına mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Üzerine plan yaptığınız evinizin beklediğimizden daha küçük bir alana sahip olması sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Var mı?

Almayı planladığınız konut, yeni yapılmış ise yapı kullanma izin belgesinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu belgeye sahip ise kat mülkiyeti tesis edilip edilmediğini araştırmalısınız.

Satış Fiyatı Neleri Kapsıyor?

Satış fiyatında anlaşma sağladıktan sonra ise satış fiyatının içinde nelerin olduğunu öğrenmeniz, beklemediğiniz kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına çok önemlidir. Alım-satım tapu harcı, cins tashih harcı, iskan harcı, KDV gibi masrafların satış fiyatının içinde olup olmadığına emin olmalısınız.

Tabi bütün bu araştırmaları yaparken almayı planladığınız evin aynı bölgedeki emsalleriyle fiyat karşılaştırmasını yapmayı da ihmal etmemeniz gerekiyor. Kimse satın alacağı ürün veya mala ederinden fazla vermek istemez, öyle değil mi?

Bütün bu aşamaları geride bıraktıktan sonra sahibi olduğunuz konutunuzu dış etkilerden korumak adına almanız gereken birkaç önlem daha bulunmaktadır. Büyük fedakarlıklar göstererek sahibi olduğunuz konutu güvence altına almak için mutlaka konut sigortası yaptırmalısınız.

Konut Sigortası ile Güvence Sağlayın

İhtimalleri her zaman göz önünde bulundurmalı ve “Benim başıma gelmez.” bakış açısından uzaklaşmalısınız. Evinizi yangın, sel, hırsızlık vb onlarca farklı risk faktörüne karşı güvence altına almak için hemen konut sigortası başvuru formunu doldurarak, huzurlu bir hayat için ilk adımınızı atın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mart 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Mart Ayında 2 Puan Düşüş Yaşadı

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mart ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 2 puan...düşüş kaydedilirken trafik sigortası primlerinde ise 1 puanlık artış yaşandı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük...sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi’nin Mart ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse...göre, Mart ayı kasko sigortası endeksi Şubat ayına göre 2 puanlık düşüş yaşayarak 91 oldu. Trafik sigortasında ise Şubat...ayında 62 olan endeks, Mart atında bir puanlık artış kaydederek 63 oldu. 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri...1962 TL olurken, 831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 841 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin...Gürdoğan, endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını...açıkladığımız Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin...bilgi sunmayı sürdürüyoruz. Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de...yakından takibini sağlıyoruz. Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Mart sonuçları, primlerin yatay seyrini sürdürdüğünü...gösteriyor. Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 2 puan düşüş yaşadı ve Mart ayında 91 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014...TL olan kasko sigortası prim ortalaması, Mart ayında 1962 TL’ye düştü. Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler...görmüyoruz. Şubat ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mart ayında ise bir puanlık artış kaydederek 63 oldu.Trafik sigortası...endeksinde geçen yıl aynı dönemle kıyaslama yapıldığında, 2017’nin Mart ayında 1360 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu...yılın aynı döneminde 841 TL olarak gerçekleştiği görülüyor. Geçen yıl Mart ayında 2074 TL olan kasko primleri ortalaması ise...bu yılın Mart ayında oldu. Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu...sağlarken sahip olduğumuz büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı...konusunda da her zaman müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017...yılın ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: