Ev Seçimi Acemilikleri

Yaz mevsimi ile birlikte düğün sezonu da açıldı. Özellikle Ramazan ayının bitmesinin ardından hız kazanan düğün hazırlıklarında en önemli noktalardan biri ev seçimi. Ev seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Bu sebeple ev seçiminin titizlikle yapılması gerekli. 

Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00

Satılık mı Kiralık mı?

Yeni evli pek çok çift kiralık ev tercih etse de yeni konut projeleri ve uygun konut kredileri ile ev sahibi olmak da son zamanlarda revaçta. Hatta bu durum için meşhur bir slogan bulunuyor: Kira öder gibi ev sahibi olun.

Eğer ilk etapta peşinat olarak ödenebilecek bir miktar para bulunuyorsa elbette ev sahibi olmak ilk seçenek olmalı. Ancak bu seçeneğin bütçeyi sarsmayacak olmasına da dikkat edilmeli. 

Yeni bir ev ve yeni bir ailenin masrafları ilk etapta net olarak öngörülemeyeceğinden, beklenenden fazla harcama gerçekleşebilir. Aile bütçesini zorlayacak olan bu durum, maddi sıkıntılar doğurabilir. Bu yüzden ev sahibi olmak için ilk etapta imkanları zorlamadan, kiralık ev seçeneğine yönelmek gerekebilir.

 

Oda Sayısı

Yeni evli çiftlerin çoğu 2+1 veya 3+1 evlere yönelmektedir. İki kişinin yaşayabilmesi için yeterli olan oda sayısı, gelebilecek misafirler ve eve sonradan alınabilecek eşyalar düşünüldüğünde yetersiz kalabilir.

Oda seçiminde yeni evlilerin sık yaptığı hatalardan birisi, özellikle ailelerinden ayrı bir şehirde yaşayanların kapıldığı “sık misafir gelmez, az odalı bir ev yeterli” fikridir. Düşünüldüğü gibi sık misafir gelmez; ancak gelenler şehir dışından olacağı için kalacak yer sıkıntısı doğabilir.

Aileleriyle aynı şehirde yaşayan çiftler ise kalacak yer konusunda sorun çekmeyecek olsa da sık sık yemekli misafir ağırlamak durumunda olacaklarından geniş bir mutfak ve çok sayıda misafiri ağırlayabilecek bir yemek odasına ihtiyaç duyacaklardır. Bu yüzden bu çiftlerin daha az odalı evlere ihtiyacı olsa da söz konusu evin geniş olması şarttır. Yatılı misafir ağırlaması söz konusu olan çiftlerin ise daha çok odaya ihtiyaç duyacaklarını göz önünde bulundurmaları ve ev seçimini buna göre yapmaları gerekli.

Mutfak

Kalabalık olmayan aileler için mutfak büyüklüğü her ne kadar ilk etapta önem taşımasa da evde yaşamaya başladıktan sonra mutfak seçiminin önemi anlaşılacaktır. Pek çok evde mutfak olabildiğince dar ve kullanışsızdır. Yeni bir eve yerleşme aşamasında eşyalar mutfağa sığabilecek durumda olsa da sonraları alınacak yeni mutfak eşyaları için de yer olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Isınma

Sobalı ev döneminin artık uzakta kaldığı zamanımızda ısınma için merkezi sistem veya kombi tercih ediliyor. Bu iki seçenek arasından merkezi sistemin daima avantajlı olduğu düşüncesi yaygın. Ancak küçük evler için kombinin daha avantajlı olduğu durumlar da bulunuyor. Eğer gün içerisinde evde kimse bulunmuyorsa, kombi kullanılması ekonomik açıdan daha yararlı. Aksi takdirde evde bulunmadığınız zamanlarda yapılan ısınma harcamalarına ortak olmanız ve kullandığınızdan fazla bir maliyet ile karşılaşmanız olası.

Lokasyon

Minibüse üç dakika uzakta olduğu iddia edilen evlerin en az beş durak ötede olması alışılmış bir gerçek. Küçük şehirlerde ulaşım çoğunlukla yürüme mesafesi dahilinde olduğundan evin toplu ulaşıma yakın olup olmaması mühim bir detay değildir. Ancak büyük şehirlerde, özellikle İstanbul gibi trafik sorunu ile boğuşan kentlerde, ulaşıma harcanacak her dakika oldukça değerlidir. Bu yüzden evinizin, sizi trafikten kurtaracak alternatif bir ulaşım aracına yakın olması avantajlı bir durum olacaktır. Metro, metrobüs, tren, vapur, tramvay gibi ulaşım araçlarını kullanabiliyor olmak, özellikle işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde meydana gelen karayolu trafiğine yakalanmadan ulaşımı sağlayabilmek adına avantajlıdır. Bu yüzden eviniz –mümkünse- yalnız minibüs-otobüs-dolmuş seçeneği ile sınırlı kalmamalı.

Evinizde güvenle oturmak için konut sigortası yaptırın, hırsızlık, dahili su, yangın gibi risklere karşı evinizi teminat altına alın. Hemen Sigortam.net üzerinden konut sigortası başvurusu yapın, başvuru formunuzdaki bilgiler sigorta şirketlerine iletilsin, sigorta şirketleri konut sigortası teklifleri için size geri dönüş yapsınlar.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL