Evinizde Yapabileceğiniz Ufak Tadilatlar

Kış koşulları evinizi yeterince yordu. Çatınız ve duvarlarınız biraz bakım istiyor olabilir. Evinizi bir sonraki kışa hazırlamak istiyorsunuz, fakat tadilat masrafı gözünüzü mü korkutuyor? İşte evde kendi kendinize yapabileceğiniz ufak tadilatlar:

Evinizi Kendiniz Boyayın

Ev bakım dendiğinde akla ilk gelen boyadır. Kışın ısıdan etkilenen, bozulan, çatlayan duvarlar için bahar mevsimi boya demektir. Boya seçimi, renk seçimi, işçilik gibi noktalar bu aşamada önemlidir. 
Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
 
Boya seçimi yaparken iç mekan mı dış mekan mı olacağı, yüzeyin büyüklüğüne ve önceki duvar renginin koyuluğuna göre boya miktarı, temizliği ve nem gibi konulara dikkat etmelisiniz. Yeni renk öncekinden daha açık olacaksa astar malzemesi ve birkaç kat boya atmaya yetecek miktarda boya almanız gerekecektir. Ayrıca boya sonrası oluşabilecek durumlar için fazladan boya almanızda da fayda var. Nem oranı yüksek bir yerdeyseniz neme dayanıksız olan saten boya yerine plastik boya tercih edebilirsiniz. Su bazlı silikon boyalar kolay temizlenme özelliği ile dikkat çekerken, temizlik ile uğraşmak istemiyorsanız kendi kendini temizleyen nano boyalardan kullanabilirsiniz.
 
Boya öncesi mobilyalarınıza zarar vermemek için duvardan uzaklaştırmalı ve üstlerine örtü sermelisiniz. Ayrıca duvarda asılı olan çerçeve, saat vb. aksesuarları da unutmayın. Ayrıca priz ve benzeri bağlantıları da sökmeniz gerekecek. Odayı boyarken tavandan başlayın ve sırasıyla duvar, kapı, pencere ve radyatörleri boyayın. Bir kısım kurumadan diğerine başlamayın. Kapı ve pencereler en fazla özeni göstermeniz gereken kısımlar. Bu kısımları özel bir fırça ile boyayın. Radyatörleri boyamaya en alttan başlayın. Radyatörlerin en alt kısmında bulunan eski boyayı zımpara ile kaldırdıktan sonra pas önleyici sürmeyi unutmayın. Yağlı boya zamanla rengini kaybettiği için su bazlı boya kullanmanız daha doğru olacaktır. Boyadan sonra radyatörleri birkaç gün çalıştırmamanız gerekir.
 

Duvar Kağıdı Nasıl Kaplanır?

 
Duvar kağıdı kaplamak sandığınız kadar zor değil. Seçeceğiniz duvar kağıdını, biraz yardım alarak kendiniz kaplayabilirsiniz. Zımpara, macun veya alçı, boya, yapıştırıcı gibi malzemeleriniz hazır olsun. Eğer desenli bir duvar kağıdı kullanacaksanız ölçüyü fazla almanız iyi olacaktır. İşe duvarı temizlemekle başlayın. Daha sonra hasarlı yüzeyler için kazıyıcıyı kullanarak düzeltme yapın, gerekli durumlarda alçı kullanın.
 
Duvar çatlakları için dolgu malzemesi kullanın. Dolgu malzemesi kuruduğunda yüzeyi pürüzsüzleştirmek için zımparalayın. Duvar kağıdınızın arkasına yapıştırıcı sürüp kağıdın biraz yumuşamasını bekleyin. Daha sonra yardım alarak kağıdı duvara yapıştırmaya başlayın. Yanlış yapıştırsanız dahi duvar kağıdını kurumadan söküp tekrar yapıştırabilirsiniz. Yapıştırma işlemi bittiğinde sert bir bezle duvar kağıdının üzerinden geçerek iyice yerleşmesini sağlayın. Böylece hava kabarcığı oluşumunu da engellemiş olacaksınız. Duvar kağıdı kuruyana kadar bu işlemi yapabilirsiniz.
 

Mutlaka Isı Yalıtımı Yaptırın

 
Bir sonraki kış için hazırlık yapmaya ısı yalıtımından başlayabilirsiniz. İlk etapta masraflı gelecek olan ısı yalıtımı, kış aylarında size tasarruf sağlayacaktır. Eğer binayı dışarıdan kaplama imkanınız yoksa evin dış duvarlarının iç kısımlarını kaplayarak da yalıtım yapabilirsiniz. Odalar arası duvarlar için ısı yalıtımı yapmayın. Evin yalnızca bir cephesine yalıtım yapmanız ısı köprüsü oluşturacağından, yalıtımın tüm cephelere yapılması gerekir.
 
Mavi köpük malzemesini, fayans yapıştırıcısı vasıtası ile (veya dübel ile) duvara uygulayın. Boşlukları kapama malzemesi ile kapatın. Daha sonra köpüklerin üzerini önce kaba alçı, sonra ince alçı ile kaplayın. Üzerini boyayıp zımparalayarak son işlemleri uygulayın. Alçı yerine levha da kullanabilirsiniz ancak levhaların arasında boşluk kalmaması gerekir.
 

Çatı Onarımı

Yağmur mevsimi bitmişken çatı tamiri vakti de geldi. Çatı tamirini ucuza getirmek için başvurabileceğiniz bir yol, kiremit altı yalıtım levhası. Eski kiremitlerinizin altına kaplatabileceğiniz yalıtım levhası ile hem ısı yalıtımı sağlayacaksınız, hem de kiremit değiştirme masrafından kurtulacaksınız.
 
Biraz bakım ile güzelleştirdiğiniz evinizi kötü sürprizlerden korumanız da gerekecek. Konut sigortası ile evinizi ve ailenizi yangın, hırsızlık ve kazalardan koruyun.
 
Konut sigortası yaptırmak için ev sahibi olup olmamanızın bir önemi yoktur. Hemen www.sigortam.net üzerinden konut sigortası başvuru formu doldurun, sigorta şirketleri sizi arayıp konut sigortası tekliflerini iletsin. Size en uygun konut sigortasını seçin.

Benzer İçerikler