444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Uzmanlar Uyardı, Konut Fiyatları Artacak!

02 Haziran 2014

Tüketici Yasası’nın yürürlüğe giren yeni yönetmeliğine göre, projelerinde 30 ve üzeri konut sayısı planlanıyorsa zorunlu olarak “bina tamamlama sigortası” yaptırılması gerekiyor.

Bu sigortanın %1-2 civarında ek maliyet getireceğini söyleyen şirketler ayrıca zeminin de tamamlanması gerektiği için proje ortaya çıkana kadar satış yapılamayacağını bu nedenle de maliyetlerin %12-13 artacağını vurguluyor.

Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00

Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği (KONUTDER)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, bu yasayla beraber mevcut konut projelerinin aleyhine bir durum meydana geldiğine dikkat çekiyor. Yasada “Projeler ruhsat almadan satılamaz” maddesinin yer aldığını, yönetmelikte de “Kat irtifakı da kurulmalı” zorunluluğunun geleceğini ve bu maliyetlerin konutlara yansıyacağını açıkladı.

Konut Fiyatları Artacak

Bu durumda projelerin ruhsatlarını aldıktan sonra zemin katının dışında bir kat daha çıkana kadar, en az 1 yıl boyunca satışa çıkamayacağını söyleyen Çelik, büyük projelerin bu yenilikten olumsuz etkileneceğinin altını çizdi. Projelerin tamamlanırken satışının yapıldığını hatırlatan Çelik, bu bir yıl bekleme süresinin müteahhite çok fazla maliyet düşüreceğini, dolayısıyla da konut fiyatlarının da %12-15 seviyesinde aratacağına dikkat çekti. Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise bu sigortayı yapacak firmanın henüz varolmadığını belirtti.

Sigortam.net üzerinden en uygun fiyatlarla konut sigortası yaptırın evinizi olabilecek tüm risklere karşı koruyun. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da detaylı bilgi alabilir, sigortanızı yaptırabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Ray Sigorta Karlılık Yönünde İlerliyor

16 Nisan 2012 Pazartesi

Ray Sigorta portföy dönüşüm ve verimlilik esaslı çalışma stratejisinin pozitif sonuçlarını aldı ve 2011 yılını 25 milyon teknik kar ile kapattı. 

Anadolu Sigorta Konut Hasarını 48 Saatte Ödeyecek

07 Haziran 2013 Cuma
Anadolu Sigorta, konut sigortası ürününde 3 bin TL’nin altındaki konut hasarları için RH+ Jet Projesi’ni hayata geçirdi.

Yangınların %45’i Konutlarda Yaşanıyor!

03 Mart 2014 Pazartesi

HDI Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Tevfik Somer, başta nüfus artışı olmak üzere, teknoloji-sanayi alanındaki gelişmeler ve kişi başına tüketilen enerji miktarındaki artış gibi olayların yangın riskini artırdığına dikkat çekiyor.