Uzmanlar Uyardı, Konut Fiyatları Artacak!

Tüketici Yasası’nın yürürlüğe giren yeni yönetmeliğine göre, projelerinde 30 ve üzeri konut sayısı planlanıyorsa zorunlu olarak “bina tamamlama sigortası” yaptırılması gerekiyor.

Bu sigortanın %1-2 civarında ek maliyet getireceğini söyleyen şirketler ayrıca zeminin de tamamlanması gerektiği için proje ortaya çıkana kadar satış yapılamayacağını bu nedenle de maliyetlerin %12-13 artacağını vurguluyor.

Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00

Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği (KONUTDER)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, bu yasayla beraber mevcut konut projelerinin aleyhine bir durum meydana geldiğine dikkat çekiyor. Yasada “Projeler ruhsat almadan satılamaz” maddesinin yer aldığını, yönetmelikte de “Kat irtifakı da kurulmalı” zorunluluğunun geleceğini ve bu maliyetlerin konutlara yansıyacağını açıkladı.

Konut Fiyatları Artacak

Bu durumda projelerin ruhsatlarını aldıktan sonra zemin katının dışında bir kat daha çıkana kadar, en az 1 yıl boyunca satışa çıkamayacağını söyleyen Çelik, büyük projelerin bu yenilikten olumsuz etkileneceğinin altını çizdi. Projelerin tamamlanırken satışının yapıldığını hatırlatan Çelik, bu bir yıl bekleme süresinin müteahhite çok fazla maliyet düşüreceğini, dolayısıyla da konut fiyatlarının da %12-15 seviyesinde aratacağına dikkat çekti. Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise bu sigortayı yapacak firmanın henüz varolmadığını belirtti.

Sigortam.net üzerinden en uygun fiyatlarla konut sigortası yaptırın evinizi olabilecek tüm risklere karşı koruyun. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da detaylı bilgi alabilir, sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL