Konut Satışları Ağustos Ayında Arttı | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Konut Satışları Ağustos Ayında Arttı

Konut satış sayıları her geçen gün artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülke genelinde satılan konut sayısının istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2015 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,5 oranında artarak 112.463 rakamına ulaştı.         

Konut satışı rakamlarının en yüksek olduğu il 18.873 (%16,8) ile İstanbul olurken, İstanbul’u sırayla 13.139 (%11,7) konut satışıyla Ankara, 6490 (%5,8) konut şatışıyla ile İzmir izledi. Konut satışının en düşük olduğu iller ise 13 konut ile Ardahan, 24 konut ile Hakkari ve 57 konut ile Bayburt oldu.

İpotekli Satış da Arttı

Toplam satılan konut sayısının içinde ipotek yöntemi ile yapılan satış Ağustos ayında %32 oranında gerçekleşti. Buna göre ipotekli satış bir önceki yılın aynı ayına göre %1,9 oranında artış göstererek 36021 sayısına ulaştı. Toplam konut satışında olduğu gibi ipotekli satışta da İstanbul %21,1 oranıyla ilk sıraya oturdu.                

İpotekli konut satışının dışında diğer satış türleri ile Ağustos ayında ülke genelinde 76442 konut el değiştirdi. Diğer konut satışları türünde de İstanbul 11280 konut satışı ile ilk sırada yer aldı. İstanbul’daki toplam konut satışları içindeki diğer satış türünde yapılan satış oranı %59,8’i buldu. 8488 sayısı ile Ankara diğer konut satışında ikinci sırada yer aldı.

Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00

2044 Konut Yabancılara Satıldı

Yabancılara satılan konut oranı da bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdi. %15,2 ile 2044 şeklinde gerçekleşen satış sayısında, yabancılar tercihlerini İstanbul’dan yana kullandılar. İstanbul’da Ağustos ayında 602 konut alan yabancılar, 518 konut Antalya’dan, 177 konut Bursa’dan, 147 konut Yalova’dan, 110 konut Sakarya’dan ve 108 konut Trabzon’dan aldı. Yabancılar arasından Türkiye’de konut almayı en çok tercih edenler ise Irak yurttaşları oldu.

Konut Sigortası Hayat Kurtarır

Siz de ev almayı mı düşünüyorsunuz? Ya da aldığınız evinizde, kaza veya hırsızlık derdi olmadan güven içerisinde yaşamak mı istiyorsunuz? O zaman konut sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Unutmayın evinizde gelişecek herhangi olumsuz bir durum karşısında konut sigortası maddi sıkıntılarınızı karşılayacak rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır. Konut sigortası başvurusu için de en doğru adres size birden fazla teklifle bütçenize en uygun olanını sunacak Sigortam.net’tir.    


Benzer İçerikler

Konut Satışı Bir Milyonu Geçti

Türkiye genelinde konut satışı hız kesmeden devam ediyor. Yılın ilk 10 ayında satılan konut sayısı 1 milyonu aştı. 

Devamını Oku

Aksigorta ile Eviniz ve Eşyalarınız Korunsun!

Aksigorta, konut sigortası konusunda “Ev-Eşya Sigortası” ürünüyle ilgili Beşi Bir Yerde asistans hizmetlerini müşterilerine sunmaya başladı.

Devamını Oku

Yangınların %45’i Konutlarda Yaşanıyor!

HDI Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Tevfik Somer, başta nüfus artışı olmak üzere, teknoloji-sanayi alanındaki gelişmeler ve kişi başına tüketilen enerji miktarındaki artış gibi olayların yangın riskini artırdığına dikkat çekiyor. 

Devamını Oku