Konut Satışları Ağustos Ayında Arttı

Konut satış sayıları her geçen gün artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülke genelinde satılan konut sayısının istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2015 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,5 oranında artarak 112.463 rakamına ulaştı.         

Konut satışı rakamlarının en yüksek olduğu il 18.873 (%16,8) ile İstanbul olurken, İstanbul’u sırayla 13.139 (%11,7) konut satışıyla Ankara, 6490 (%5,8) konut şatışıyla ile İzmir izledi. Konut satışının en düşük olduğu iller ise 13 konut ile Ardahan, 24 konut ile Hakkari ve 57 konut ile Bayburt oldu.

İpotekli Satış da Arttı

Toplam satılan konut sayısının içinde ipotek yöntemi ile yapılan satış Ağustos ayında %32 oranında gerçekleşti. Buna göre ipotekli satış bir önceki yılın aynı ayına göre %1,9 oranında artış göstererek 36021 sayısına ulaştı. Toplam konut satışında olduğu gibi ipotekli satışta da İstanbul %21,1 oranıyla ilk sıraya oturdu.                

İpotekli konut satışının dışında diğer satış türleri ile Ağustos ayında ülke genelinde 76442 konut el değiştirdi. Diğer konut satışları türünde de İstanbul 11280 konut satışı ile ilk sırada yer aldı. İstanbul’daki toplam konut satışları içindeki diğer satış türünde yapılan satış oranı %59,8’i buldu. 8488 sayısı ile Ankara diğer konut satışında ikinci sırada yer aldı.

Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00

2044 Konut Yabancılara Satıldı

Yabancılara satılan konut oranı da bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdi. %15,2 ile 2044 şeklinde gerçekleşen satış sayısında, yabancılar tercihlerini İstanbul’dan yana kullandılar. İstanbul’da Ağustos ayında 602 konut alan yabancılar, 518 konut Antalya’dan, 177 konut Bursa’dan, 147 konut Yalova’dan, 110 konut Sakarya’dan ve 108 konut Trabzon’dan aldı. Yabancılar arasından Türkiye’de konut almayı en çok tercih edenler ise Irak yurttaşları oldu.

Konut Sigortası Hayat Kurtarır

Siz de ev almayı mı düşünüyorsunuz? Ya da aldığınız evinizde, kaza veya hırsızlık derdi olmadan güven içerisinde yaşamak mı istiyorsunuz? O zaman konut sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Unutmayın evinizde gelişecek herhangi olumsuz bir durum karşısında konut sigortası maddi sıkıntılarınızı karşılayacak rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır. Konut sigortası başvurusu için de en doğru adres size birden fazla teklifle bütçenize en uygun olanını sunacak Sigortam.net’tir.    

Benzer İçerikler

ÖTV İndirimi 2019’da Devam Ediyor! ötv...indirimiMotorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) indirim dönemi başladı. ÖTV düzenlemesi sıfır...araç fiyatları üzerinde %15 oranında bir indirim fırsatı yarattı. ÖTV düzenlemesine göre 1.6 litre hacminin altında...kalan araçlar için uygulanan indirim, araç fiyatlarında 10 bin ile 30 bin TL arasında bir azalmayı beraberinde getirdi. Araç...alımlarını canlandırması planlanan ÖTV indirimi, 2018 yıl sonuna kadar planlanmıştı ama 2019'da 3 ay süreyle...uzatıldı. ÖTV 2019 indirimi devam ediyor. ÖTV indirimi 2018 ile birlikte araç sahiplerinin en çok...merak ettiği konu ise indirim sonrasında araç fiyatlarının nasıl etkileneceği. Sıfır araç almak isteyen...vatandaşlar, %15 oranında indirim anlamında gelen ÖTV düzenlemesi sonrasında, araştırmalara başladı bile. Peki ÖTV...indiriminden sonra araç fiyatları ne kadar? ÖTV indirimli araç fiyatları ne kadar oldu? Araçlardaki...ÖTV oranları nasıl değişti?

ÖTV Oranları Nasıl Değişti?

ÖTV indirimi otomobil modellerinin...matrahına göre değerlendirilirse, iki farklı ÖTV oranı değişimi söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Matrahı 70...bin TL'yi aşmayan otomobil modellerinde mevcut uygulanan %45'lik ÖTV oranı, yeni düzenleme sonrasında %30 seviyesine iniyor. Matrahı...70 bin ile 120 bin TL arasında olan modeller için ise halihazırda uygulanan %50 oranındaki ÖTV, %35 seviyesine...düşüyor. ÖTV oranları için yapılan indirimin motor hacmi 1.6 litre altında kalan araba modelleri...için geçerli olduğunu da hatırlatmakta fayda var.  Aynı şekilde vergisiz fiyatı 120 bin TL'yi geçmeyen araçlar indirim kapsamına...dahil. KDV indirimi ise sadece ticari araçlar için geçerli. Yeni düzenleme ile birlikte ticari...araçlar için %18 olan KDV oranı %1 seviyesine indirildi. KDV'de indirime gidilmesi ise ticari araç almayı...düşünenler için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Otomobiller için ise KDV indirimi söz konusu değil, sadece ÖTV...indirimi mevcut.

ÖTV indirimi İle Araç Fiyatları Nasıl Etkilendi?

Otomobil fiyatının 100.000 TL değerinde olduğunu...düşünelim. Düzenleme öncesi otomobilin fiyatının üzerine %50 oranında ÖTV ekleniyordu. Yani aracın ÖTV'li fiyatı 150.000 TL...oluyordu. ÖTV indirimi sonrasında %50 ÖTV oranı %35 şeklinde yeniden düzenlendiği için aracın ÖTV'li değeri 135.000 TL...oluyor. Bu hesaba %18 KDV oranını da dahil edersek, KDV ve ÖTV eklenmiş son hali ile otomobilin eski satış fiyatı 177 bin TL, ÖTV...indirimli fiyatı ise 159.300 TL şeklinde hesaplanabilir. Bu durumda eski ve yeni satış arasındaki 17.700 TL değerinde. 100 bin...TL'lik bir araba modeli üzerinden yapılan bu hesaplama, aracın fiyatına göre değişebileceği için bir genelleme ile ÖTV...indirimi 10 bin ile 30 bin arasında fiyat avantajı yakalamanızı sağlıyor.

Araç Sigortalarınızı İhmal...Etmeyin!

Yeni bir araç aldığınızda
kasko ve trafik sigortası yaptırmayı geciktirmeyin! Kaza ve hasar risklerine...karşı bütçenizi koruma altına alan araç sigortaları, hem sizin hem karşı tarafın masraflarını...karşılar. Trafik sigortası cezası ile karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı veya yenilemeyi...unutmayın! Sigortam.net'ten kolaylıkla kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alabilir, teklifleri...karşılaştırarak kendinize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattını arayarak sigorta...uzmanlarımızdan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.