Konut Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sigorta çeşidinde olduğu gibi konut sigortası yaptırırken de dikkat edilmesi gereken bazı kilit ve önemli noktalar vardır. Bu önemli detaylar hakkında bilgi sahibi olmanız çok daha uygun fiyatlarla sigortalamak istediğiniz evinizi veya işyerinizi korumanızı hızlandıracaktır. Konut sigortasını daha iyi anlamak için ''Konut Sigortası Nedir?'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Öncelikle konut sigortası ile ilgili şunu bilmek önemlidir; meskenin bulunduğu il ve ilçeye göre konut sigortası primlerinde farklı uygulamalar söz konusudur. Ayrıca binada bulunan daire kat sayısı, sigortalanacak konutun bulunduğu kat, yapı tarzı gibi faktörler konut sigortası fiyatlarına etki eder. 

Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00

Eğer binanıza ek olarak eşyalarınızı da güvenceye almak istiyorsanız; mevcut eşya bedelinizin tutarını poliçenizi düzenlettirirken sigortacınıza bildirmeniz halinde; uygun primler karşılığında kullanmakta olduğunuz poliçeye eşyalarınız da dahil ettirilir.

Konut sigortasına sahip olacakların birçoğunun unuttuğu ancak hasar anında büyük giderlerle hatırladığı konu da yakın sebep ilişkisi. Peki nedir, bu yakın sebep ilişkisi? Örneğin; konut poliçenize deprem teminatı ilave ettirmediğinizi varsayalım ve depremden kaynaklı çıkan yangında binanız zarar görmüş olsun. Bu durumda poliçeniz yangın teminatını içerse dahi yangının çıkış sebebi deprem olduğu için; konut sigortası poliçeniz hasarınızı karşılamaz.

Konut sigortasına sahip olacakların dikkat etmesi gereken bir diğer konu da  poliçede belirtilen binanın inşa bedeli olmasıdır. Konut sigortası yaptıracak sigortalılar genellike konutlarının üzerinden teminat alacağını düşünür ki bu yanlış bir yargıdır. Konut sigortasının temel prensibi; eski olanı yerine koymak yani aynı metrekateye ve yapı tarzına sahip 2 konutun bulunduğu yer neresi olursa olsun sigorta bedeli aynı olmaktadır.

Konutun inşa bedeli yerine satışı üzerinden sigortalatmak isterseniz; hasar durumunda bir avantaj elde etmek bir yana gereksiz yere fazla prim ödemek zorunda kalırsınız.

Ancak konut sigortası primlerine indirimli fiyatlarla sahip olmanın yolları elbette var. Bu indirimlerin bazıları sigorta şirketinden kaynaklanırken bazıları kişinin kendisinden kaynaklanıyor. Bu sebeple öncelikle size düşen görevleri tamamlamalısınız.

Konut Sigortası İndirimleri

Konut sigortasında 2 çeşit indirim söz konusudur. Bunlardan ilki; hasarsızlık indirimi, 2. İse alarm vb. Araçlara sahip olduğunuzda kazanabileceğiniz indirimlerdir. Hangi indirim türü olursa olsun poliçenizi düzenletirken doğru ve tam bilgi vermeniz gerekir. Hem indirimlerden yararlanmak hem de hasar anında bir sürprizle karşılaşmamak için doğru beyan çok önemlidir.

Hasarsızlık indirimi sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Konut sigortasına sahip olunan tarihten itibaren konut ile ilgili bir hasar yaşanmamış ve hasar talebinde bulunulmamışsa sigortalının konut sigortasını yenileme durumunda, sigorta şirketi tarafından hasarsızlık indirimi uygulanır. Hasarsızlık indirimi oranı değişikliğe uğrayabilmektedir.

Sigorta şirketlerine göre farklılıklar yaşanan bir diğer indirim türü alarm indirimi ise; konutun alarm sistemi olması, aynı zamanda çalışır durumda ise uygulanır.

Dilerseniz konut sigortası poliçesine sahip olmak için dilerseniz gündemdeki poliçenizi yenilemek için konut sigortası başvuru formunu doldurun, kolayca sigortalanın.

Benzer İçerikler