444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Maketten Konut Satışına Sigorta

22 Nisan 2013
Son yıllarda konut satışında önemli yer edinen maketten konut satışı uygulaması için yeni bir düzenleme gündemde. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre konut bitirme sigortası için Alman modeli örnek alınacak.
 
İnşaat sektöründe son zamanlardaki canlanmanın en büyük kaynağı ön ödemeli satışlar. Henüz bitirilmemiş/başlanmamış konut için maketten satış yapan firmalar, öz kaynakları yeterli olmadığı için bu satışlar sayesinde konut inşaatına başlayabiliyor. Böylece hem konut projesi için gerekli kaynak elde edilmiş oluyor, hem de proje bitirilmeden belli oranda bir satış gerçekleşiyor. Ancak inşaat sektörü için oldukça verimli olan bu yöntem için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme getirilmesi söz konusu. Düzenleme ile beraber maketten konut satışı yapan firmalara konut bitirme sigortası yaptırma zorunluluğu getirilecek.
 
Söz konusu sistem için öncelikle maketten satış yapan inşaat firmaları sigorta şirketleri ile anlaşmaya varacak. Sigorta şirketi ile anlaşması olmayan inşaat firması, maketten satış da yapamayacak. Bitirme sigortası, inşaat firması tarafından ödenecek.
 
Konut bitirme sigortası yaptırmış olan firma eğer taahhüt ettiği sürede konutu bitiremezse veya inşaatı yarım bırakırsa sigorta şirketi devreye girecek. Böyle bir durumda sigorta şirketi başka bir inşaat firmasıyla anlaşarak veya kendi imkanlarını kullanarak inşaatın bitirilmesini sağlayacak. Konut fiyatlarında yüzde 1-2 gibi bir oranda artışa sebep olacak uygulama, maketten konut satışından doğan mağduriyetleri engelleyecek.
 
Konut sigortası ile siz de evinizi her türlü riske karşı sigorta güvencesi altına alın. İster ev sahibi, ister kiracı olun, size en uygun konut sigortası için www.sigortam.net üzerinden başvuru formu doldurun, sigorta şirketleri sizi arasın.

Okumaya Devam Edin

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

10 Haziran 2010 Perşembe

Konut sigortasının kapsamını öğrenerek, evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alın. Ayrıntılar yazımızda.

Niçin Konut Sigortası Yaptırmalısınız?

18 Haziran 2010 Cuma

Konut sigortası yaptırarak evinizde meydana gelen hasarları teminat altına alabilirsiniz. Bu şekilde sadece kendi hasarınızı değil, bağlı hasarları da sigorta şirketine karşılattırabilirsiniz. 

Konut Sigortası ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

18 Haziran 2010 Cuma

Konut sigortası, bina ve isteğe bağlı olarak içinde yer alan eşyaları güvence altına alır. Konut sigortası teminatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de genellikle yangın ana teminattır.