Konut Sigortasında Bina Bedeli Nasıl Belirlenir?

Konut sigortası asıl olarak binayı güvenceye almak amacıyla yapılan bir sigorta çeşidi ancak isteğe bağlı olarak kişilere göre binanın içindeki eşyaları da güvence altına alır. Konut sigortası kapsamında binanın güvence altına alınmasını sağlayan teminata bina teminatı; bina içerisinde yer alan her türlü tesisatı kapsayan teminata ise eşya teminatı denir.

Herhangi bir hasarın gerçekleşmesi halinde zarar gören daha fazla eşyalar olur. Bu sebeple; sigortalanan konutun içindeki eşyalarla birlikte güvenceye dahil edilmesi doğru olacaktır.

Teminata dahil edilen eşya teminatı sayesinde ek olarak az bir maliyetle daha fazla güvence sağlanmış olur ve risk oranı daha aza indirgenir. Ancak bina size ait değilse sadece eşya teminatı alınarak eşyalar güvence altına alınabilir.

Verdiğimiz bilgiler konut sigortası hakkında genel bilgilerdi ancak konut poliçesi ile ilgili üzerinde konuşulması gereken, konut poliçesi sahiplerinin merak ettiği bir konu da; binanın sigorta bedelinin nasıl saptandığı?

Sigortanın temel amacı uğranılan zararın temin edilmesidir, sigorta sahibini kara geçirici tazminat amaçlı yapılmaz. Bu sebeple konut sigortası ışığında; binada meydana gelen hasar durumunda bina tamamen yıkılsa dahi, arsa değerinde bir düşüş olmayacağı için konut sigortası dahilinde ödenen tazminat binanın o arsada yeniden inşa edilmesi halinde tutacak maliyettir.

Konutun yıkılması halinde enkaz kaldırma masrafları, bina yeniden yapılırken; sigorta sahibi ve ailesinin geçici masraflarının temin edilmesi gibi konut sigortası sahibini zor durumdan kurtaracak, süreci kolaylaştıracak konut poliçesi dahilinde ek limitler tanımlanır.

Bina bedelinin saptanması sürecinde konut poliçesinde yapılacak olan arsa değerinin muaf tutularak binanın yeniden inşaa edildiği süreçteki inşaa maliyetidir. Hasar anında ödenen tutar belirlenmiş olan bedeli aşamaz.

Kısmı hasar durumunda, konut sigortası hasarı tam olarak karşılar ve sigorta sahibi hüç bir sorunla karşı karşıya kalmaz. Tamamen hasarlanması halinde ise sigorta sahibinin beklediği tutarın aşağısında hasar karşılanabilir bu durumun nedeni de; binanın o günkü şartlara göre inşaa bedelidir.

İsterseniz sahibi olduğunuz evi ve eşyaları korumak için isterseniz kiracı olduğunuz binadaki eşyalarınız konut sigortası kapsamındaki eşya teminatı ile korumak için konut sigortası başvurusu yapın. Ama sigortasız kalmayın!

Konut sigortası ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek, konut sigortasına kolayca sahip olmak için Sigortam.net’e gelin, soru işaretlerinizi giderin.

Müşteri Yorumları