Konut Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her sigorta çeşidinde olduğu gibi konut sigortasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Bu önemli detaylar sayesinde çok daha uygun fiyatlarla evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz.

Konut sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz? sorunuzu duyar gibiyiz. Bu sebeple konut sigortasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bir araya getirdik.

Konut sigortasını daha iyi anlamak için ”Konut Sigortası Nedir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Konut Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Öncelikle konut sigortası ile ilgili şunu bilmek önemlidir; meskenin bulunduğu il ve ilçeye göre konut sigortası primlerinde farklı uygulamalar söz konusudur. Ayrıca binada bulunan daire kat sayısı, sigortalanacak konutun bulunduğu kat, yapı tarzı gibi faktörler konut sigortası fiyatlarına etki eder.

Eğer binanıza ek olarak eşyalarınızı da güvenceye almak istiyorsanız; mevcut eşya bedelinizin tutarını poliçenizi düzenlettirirken sigortacınıza bildirmeniz halinde; uygun primler karşılığında kullanmakta olduğunuz poliçeye eşyalarınız da dahil ettirilir.

Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında konut sigortasına sahip olacakların birçoğunun unuttuğu ancak hasar anında büyük giderlerle hatırladığı konu da yakın sebep ilişkisi. Peki nedir, bu yakın sebep ilişkisi? Örneğin; konut poliçenize deprem teminatı ilave ettirmediğinizi varsayalım ve depremden kaynaklı çıkan yangında binanız zarar görmüş olsun. Bu durumda poliçeniz yangın teminatını içerse dahi yangının çıkış sebebi deprem olduğu için; konut sigortası poliçeniz hasarınızı karşılamaz.

Konut sigortasında dikkat edilmesi gerekenler içerisinde yer alan bir diğer konu, poliçede belirtilen binanın inşa bedeli olmasıdır. Konut sigortası yaptıracak sigortalılar genellikle konutlarının üzerinden teminat alacağını düşünür ki bu yanlış bir yargıdır. Konut sigortasının temel prensibi; eski olanı yerine koymak yani aynı metrekareye ve yapı tarzına sahip 2 konutun bulunduğu yer neresi olursa olsun sigorta bedeli aynı olmaktadır.

Konutun inşa bedeli yerine satışı üzerinden sigortalatmak isterseniz; hasar durumunda bir avantaj elde etmek bir yana gereksiz yere fazla prim ödemek zorunda kalırsınız.

Ancak konut sigortası primlerine indirimli fiyatlarla sahip olmanın yolları elbette var. Bu indirimlerin bazıları sigorta şirketinden kaynaklanırken bazıları kişinin kendisinden kaynaklanıyor. Bu sebeple öncelikle size düşen görevleri tamamlamalısınız.

 

Konut Sigortası İndirimleri


Konut sigortasında 2 çeşit indirim söz konusudur. Bunlardan ilki; hasarsızlık indirimi, ikincisi ise alarm vb. Araçlara sahip olduğunuzda kazanabileceğiniz indirimlerdir. Hangi indirim türü olursa olsun poliçenizi düzenletirken doğru ve tam bilgi vermeniz gerekir. Hem indirimlerden yararlanmak hem de hasar anında bir sürprizle karşılaşmamak için doğru beyan çok önemlidir.

Hasarsızlık indirimi sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Konut sigortasına sahip olunan tarihten itibaren konut ile ilgili bir hasar yaşanmamış ve hasar talebinde bulunulmamışsa sigortalının konut sigortasını yenileme durumunda, sigorta şirketi tarafından hasarsızlık indirimi uygulanır. Hasarsızlık indirimi oranı değişikliğe uğrayabilmektedir.

Sigorta şirketlerine göre farklılıklar yaşanan bir diğer indirim türü alarm indirimi ise; konutun alarm sistemi olması, aynı zamanda çalışır durumda ise uygulanır.

Sigortam.net‘ten en uygun konut sigortası fiyatları ve teminatları hakkında bilgi almak için başvuru formunu doldurmanız yeterli. Bilgilerinizi doğru girdikten sonra sigorta uzmanlarımız sizi arayarak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçe hakkında size yardımcı olur.

Dilerseniz konut sigortası poliçesine sahip olmak için dilerseniz gündemdeki poliçenizi yenilemek için konut sigortası başvuru formunu doldurun, evinizi ve eşyalarınızı kolayca güvence altına alın.

 

Müşteri Yorumları