Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları

Soğuk havaların kendisini göstermesiyle beraber trafik kazası korkuları artmaya başlıyor. Çünkü; yaklaşan kış ayları pek çok sorunu beraberinde getiriyor; kayganlaşan zeminler, kötü hava şartlarının görüşü zorlaştırması, araçların fren mesafelerinin artması. Kötü hava şartlarında araç kullanmak da bu sebeplerle oldukça zor bir hal alıyor.

Yaşanan trafik kazalarının nedenleri sürücü, araç ve yol üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kötü hava koşullarının bu üç değişkene etkisini göz ardı etmek mümkün değil. 

Sürücünün hakimiyetinin zorlaşması, kaza risklerini arttırabilmeltedir. Bu riskleri en aza indirmek ve güvenle araba kullanmak bilgi ve biraz beceri istiyor. 

Kötü hava şartlarında araç kullanmak için size önerilerimiz var. Sizde güvenli ve rahat bir sürüş deneyimi için aşağıdaki listemizi inceleyebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanmak Nasıl Daha Kolay Hale Gelir?

Araç kullanmaya her mevsim dikkat edilmeli ve tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır. Fakat kışın yolların buzlanması, karanlık saatlerin uzaması, sisten ileri görüşün zorlaşması gibi sebeplerle araç kullanımı zorlaşacaktır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için bazı özel önlemler almak gerekir.

 • Gideceğiniz yere varmak için acele etmeyin, kendinize zaman ayırın. Araç sürüşünün zor olduğu koşullarda aceleci olmak, geri dönülmez sonuçlara neden olabilir. İşe gitmek için acele etmek yerine, birkaç dakika erken çıkın. Emniyet kemerini takmadan harekete geçmeyin.

 • Yolculuğa başlamadan önce cam ve farların temiz olduğundan emin olun. Güvenli bir sürüş için iyi bir görüş sağlanması şarttır.

 • Ağır akan trafik sinirleri gerebilir, siz sakin olun. Trafikteki diğer sürücülerin sinirlerinizi bozmasına imkan vermeyin. Yasalarca belirlenen hız sınırını aşmayın ve daime tetikte olun. Sakin müzikler dinleyin, araç camını açarak temiz hava alın.

 • Diğer araçlarla aranızdaki mesafeyi koruyun. Arkasından gitmekte olduğunuz araç sabit bir noktadan geçince saymaya başlayın. Siz o noktadan geçmeden 4 saniye olduysa takip mesafeniz doğrudur.

 • Sürüşünüzü yol koşullarına göre gerçekleştirin. Yağmur ince bir su tabakası oluşturarak aracın kaymasına sebebiyet verebilir. Direksiyon hakimiyetinizin riske girdiğini hissettiğiniz an ayağınızı gaz pedalından çekin. Yağmurlu havada araç kullanmak konusunda; ‘’Yağmurlu Havada Araba Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?’’ başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

 • Aracınız aniden arızalanabilir. Böyle durumlarda; acil durum flaşörlerini açarak yardım bekleyin ve aracınızın yanından ayrılmayın.

 • Yağmur ve tozla karışan ortamlarda nereye gittiğinizi anlayamayabilirsiniz. Bu durumlarda panik olmayın, aracınızı uygun bir yere çekin ve fırtınanın geçmesini bekleyin.

 • Kaygan yollar paniklemenize ve aniden frene basmanıza neden olabilir. Bunu yaparsanız aracınız kayabilir, kontrolü kaybedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yumuşak bir şekilde bir kaç defa fren pedalını pompalayın.

 • Özellikle sabah işe gidiş saatlerinde uykunuz gelebilir. Uykunuzun geldiğini hissettiğiniz anlarda aracınızı uygun bir yere çekin, sık sık temiz hava alın.
  Unutmayın! Hem kendinizi ve sevdiklerinizi, hem de bütçenizi en doğru şekilde korumanın yolu trafik sigortası ve kasko yaptırmaktan geçer. Sigortam.net’e gelerek sigortasorgulama yapın, en uygun fiyatlarla sigortalanın.?

Araç sigortası ilgili her konuda destek almak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan bize ulaşarak, sigorta işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Müşteri Yorumları