Kurban Bayramı Trafiğine Hazır mısınız?

Kurban bayramına çok az bir zaman kaldı. Bu bazılarımız için tatil, bazılarımız içinse memleketlerimize dönüp tanıdıklarımızla hasret gidermek için bir fırsat. Her ne nedenle olursa olsun bir çok insan bayram öncesi ve sonrasında yollara dökülüyor. Hem özel araçların hem de otobüslerin sayısının arttığı, trafiğin yoğunlaştığı bu bayram trafiği ne yazık ki trafik kazalarının yaşanmasına da neden oluyor. 

İstatistikler, son 5 yılda dini bayramların öncesi ve sonrasında 10 bin 955 trafik kazası meydana geldiğini gösteriyor. Her bayram, gündemi yoğun olarak meşkul eden bu kazaların nedeni trafik yoğunluğunun yanı sıra, dikkatsizlik, hoşgörüsüzlük, acelecilik, kurallara uyulmaması, yorgun araç kullanılması gibi sürücü kaynaklı etkenler.

Trafiğe Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler

Bayram tatili veya aile ziyaretleri için yola çıkmadan önce alınacak basit önlemler ve yolculuk boyunca birkaç hususa dikkat edilerek, kaza riskini en aza indirmek mümkün.

Yola çıkmadan önce:

• Araçların teknik özelliklerine uygun bakımlarının mutlaka yapılmalı,
• Hava ve yol şartları önceden araştırılıp öğrenilmeli, gerekirse ekstra önlem alınmalı,
• Sürücü mutlaka iyi bir şekilde dinlenmiş olmalı, dalgın, uykusuz, yorgun, özellikle alkollü ve uyuşturucu etkisi yapabilecek ilaç içerek direksiyona geçmemeli.

Yolculuk boyunca:

• Yolculuk süresince ağır ve yağlı yemekler yenilmemeli,
• Hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafesi ayarlanmalı,
• Sık sık mola verilmeli,
• Kurallara titizlikle uyulmalı, hatalı sollama yapılmamalı, emniyet kemeri mutlaka kullanılmalı,
• Karayollarındaki işaret ve işaretçilere uyulmalı.

Ne kadar dikkatli olur, her türlü durum için önlem almış olursanız olun, trafik yoğunluğu içerisinde tatsız bir durum yaşamanız yine de söz konusu olabilir. Böyle bir olay yaşanması durumunda kasko sigortası ve trafik sigortası yaptırmış olmanız, yaşayacağınız olası tatsız bir durumda daha az zararla atlatmanızı sağlayacaktır.

Trafik ve kasko sigortalarınızı bir kaç adımda kolayca yaptırmak için Sigortam.net uzmanlarından teklif alabileceğinizi unutmayın.

İyi yolculuklar ve iyi bayramlar dileriz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL