Lastik Değiştirmenin Püf Noktaları

Araba kullandığınızdan beri hiç lastik değiştirmediniz  ve ihityaç duymadınız mı? Ancak ‘’Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?’’ konusu kadar lastik değiştirmenin püf noktaları da önemli bir konu.

Düzgün hava basılmamış bir lastik her an kabusunuz olabilir. Lastik problemleri keyifle başlamış bir yolculuğu berbet edebileceğinden lastik değiştirmenin yol açabileceği sorunlara yönelik bilgileri öğrenerek hazır olmalısınız.

Lastik değiştirmek adım adım giden oldukça kolay bir süreçtir. Bu aşamalar bir sıralama içinde çabuk ve güvenlik içinde davranarak tamamlanmalıdır. Lastik değiştirme adımları biliniyorsa oldukça kolay gerçekleşecek bir işlemdir. Sadece aşamalar bir sıralama içinde çabuk ve güvenlik içinde tamamlanmalıdır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Öncelikle güvenlik


O anın telaşı içinde, özellikle bu durum karanlık ya da kötü hava durumunda meydana gelirse amaçlamamız gereken ilk şey kesinlikle yedek lastiği fırlatmaktır ancak alışık olmadığımız bu durum bazı temel güvenlik önlemleri alınmadan aceleyle yapılmaya çalışılırsa yaralanmalara neden olur.

Her zaman fırsatınız olmayabilir ancak lastiğiniz patladığında öncelikle düz biraz yüksekte bir yere park etmeye odaklanın, park ettikten sonra mutlaka el frenini çekin.

Doğru aletler


Neredeyse tüm modern araçlar, lastik değiştirilmesi gereken durumlarda kullanılacak aletlerden oluşan bir kiti araçta bulundurur. Normalde bu kit bir adet yedek lastiği de içerir. Bu yedek lastiğin normal olarak sizi yola devam ettirebilecek değil, en yakındaki tamirciye ulaşmanızı sağlayacak bir nitelikte olduğunu lütfen unutmayınız. Bir kriko ve bijon anahtarı.

Tüm modern araçlar lastik değiştirilmesi gereken durumlarda kullanılacal aletlerden oluşan bir kiti araçta bulundurur, bu kit bir adet yedek lastiği de içerir. Ancak bu yedek lastik yola devam ettirecek değil, en yakındaki tamirciye ulaşmanızı sağlayacak niteliktedir. Bir kriko ve bijon anahtarı.

Bazı setler jant kapağını yerinden kaldırmak için bir adet demir parça bile içerebilir. Arabalarla birlikte gelen bir seferlik setler yetersiz aracınızda daha gelişmiş bir kit bulundurmanız yararınıza olacaktır. Hidrolik bir kriko, bijon anahtarı ve kriko tutucuyu evdeki garajınıza eklenebileceği gibi hatta gerekli görüldüğünde büyük araçlar içinde taşınabilecek parçalardır.

Doğru Adımlar

 

  • Tüm güvenlik önlemlerini doğru bir şekilde alıp, yapacağınız işlem için gerekli olan aletleri belirledikten sonra işe koyulabilirsiniz. Jant kapağını kesik uçlu bir yerinden çıkarmaya başlayın. Eğer jant kapağınız yoksa diğer adıma geçebilirsiniz.
  • ?Jant kapağını yerinden çıkardıktan sonra çok da sıkı olmayan cıvataları yerinden çıkarmanız gerekir. Lastiğinizin modeline göre onu yerinde tutan 4 ya da 5 cıvatanın olması gerekir.
  • Bijon anahtarınızı saat yönünün tersi yönde döndürün ve cıvatalar üzerinde biraz ağırlık ve kas gücü kullanmaya hazır olun. Havalı kompresörler bu cıvataları sıkıştırmak için kullanılan son alettir. 
  • ?Arabanızı kaldırmadan önce krikonuzu arabanın altına doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun bu arabanınıza zarar vermemek için doğru bir adımdır. Krikonun altındaki yüzey düz ve katı bir yüzey olmalıdır.
  • Krikonuzu yerleştirdikten sonra 3-4 santim yukarıya kaldırın, lastiğin destekler ve makaslar üzerinde rahat şekilde görünecektir. Arabanın altına girmeniz gerekmiyorsa desteklere ihtiyacınız yok.
  • Arabanızın kaldırma işlemini yaptıktan sonra kalan cıvataları tamamen çıkarın. Tekerlek cıvatalarını kaybetmemeye çalışın çünkü lastiği yerleştirirken ihtiyacınız olacak.
  • Lastiğiniz hafif dahi olsa götürmek istediğiniz yöne yuvarlayarak götürün. 
  • Lastiğinizi gerekli yere oturtun. Cıvataları dört cıvatalı lastikler için çapraz, beş cıvatalılar için yıldız biçiminde yerlerine takın.
  • Lastiğinizi uygunca yerleştirdikten sonra arabanızı krikoyu düşürerek nazikçe yere indirin, lastiğin yere değmesini sağlayın. 
  • Cıvataları sıkıştırma işlemini bitirin. Sıkıştırma işlemini mümkün olduğunca kuvvetli yaptığınızdan emin olun. 

Yakınınızda bir servis yoksa, lastik değiştirmenin püf noktaları işinize çok yarayacak ancak başedemeyeceğiniz sorunların üstesinden gelmek için kasko sigortası yaptırmak şart.

Unutmayın! Kasko Sigortası yaptırmadan yola çıkmayın. Aracınızın hasarını karşılayacak olan kasko sigortasıdır. Sigorta koruması altındaki aracınız ile yollara güvenle çıkın, herhangi bir hasar durumunda tamir ve yedek araç gibi hizmetlerden faydalanın.
 
Sigorta sorgulama ile araba kasko fiyatları seçeneklerine 3 dakikada ulaşın. Sigortam.net üzerinden kasko şirketleri tarafından verilen teklifleri görün ve size en uygun sigortayı %45 fiyat avantajı ile seçin.

Müşteri Yorumları