Mevsim Değişikliği ve Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Mevsimlerin insanlar üzerinde bir takım etkilerinin olduğu bir gerçek. İlkbahar aylarında güneş ışığının artması ile birlikte enerjiler artarken, sonbaharda gün ışığının azalması depresif etkiler yaratabiliyor.

Mevsim Değişikliği Sizi Ne Kadar Etkiliyor?

Tatille ve eğlenceli günlerle geçen yaz aylarından sonra sonbahar aylarının gelmesi birçok kişi için daha fazla iş yükü, dersler, yeni sorumluluklar anlamına geliyor. Tüm bunlar birleşince, günlerin de kısalmasıyla birlikte sonbahar adeta bir depresyon mevsimi haline gelebiliyor.
Sonbaharın etkileri ve bunları azaltmanın yolları için yazımızı okumaya devam edin.

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

Sonbaharın Etkileri

Sonbahardan ne kadar etkileniyorsunuz görmek için aşağıdaki soruları yanıtlayın:
• Sabahları uyanmakta zorlanmaya mı başladınız?
• Canınız yataktan kalmak istemiyor mu?
• Yaptığınız aktiviteler size eskisi kadar zevk vermiyor mu?
• Olaylar hakkında hep en kötü ihtimali mi düşünmeye başladınız? Karamsar mısınız?
• Sinirlerinize hakim olmakta zorluk mu çekiyorsunuz?
• Daha çabuk mu yoruluyorsunuz? Enerjinizin tükendiğini mi hissediyorsunuz?
• Konsantrasyon güçlüğü mü çekiyorsunuz?
Sorular kısmen de olsa sizi anlatıyorsa, mevsim değişikliği etkilerini hissediyorsunuz demektir.

Sonbahar Depresyonunu Yenmek

Karşılaştığınız bu enerji düşürücü etkileri yenmek için kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut.
– Sürekli olumlu şeyler düşünmeye gayret edin. Kendinizi şikayet ederken veya olaylara sinirlenirken yakaladığınızda, hemen ruh halinizi değiştirmek için iyi ve olumlu konuları düşünün. Hatta böyle durumlarda düşüneceğiniz konuları önceden belirleyin.
– Sizi heyecanlandıran yeni işlere, yeni projelere başlayın. Böylece negatif etkileri hissetmezsiniz. Yeniliklerle dolu bir döneme girmek herkes için olumlu ve heyecan vericidir.
– Sonbaharın olumlu bir özelliği de şehirdeki sosyal faaliyetlerin artmasıdır, bunlardan olabildiğince faydalanmaya çalışın. Tatil döneminin bitmesiyle popüler caddeler ve mekanlar hareketlenir, sinemalara yeni sezon filmleri, tiyatrolara yeni oyunlar gelir. Elinizden geldiğince arkadaşlarınızla görüşün ve bu faaliyetleri takip edin.
– Açık havada vakit geçirmekten tamamen vazgeçmeyin. Sonbahar mevsiminin kendine has güzelliklerini yaşayın, dışarıda egzersizlere ve yürüyüşlere devam edin.
– Beslenmenize dikkat edin, moral bozukluğu nedeniyle yeme düzeninizi aksatmayın. Yeme düzenini korumak ve düzenli spor yapmak stresi yenmenize yardımcı olacaktır. Doktorunuza danışıp vitamin desteği alabilirsiniz.
– Havaların serinlemesinden dolayı su içme isteği azalabilir. Buna rağmen günlük su miktarını azaltmayın. Su içmek, mevsimsel değişimlerin vücudunuza yaptığı fiziksel etkiyi azaltacaktır.
– Sonbaharda depresyon ihtimali arttığından alkol tüketiminin artması, depresyonu tetikleyici bir unsurdur. Alkol minimuma indirilmeli veya kontrollü tüketilmelidir.
 
Mevsim değişikliği nedeniyle oluşan çeşitli sağlık sorunlarına karşı kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Beklenmedik anlarda karşınıza çıkabilecek olumsuz durumlarda hem maddi hem de manevi olarak hazırlıklı olmak için sağlık sigortanızı hemen yaptırın. Size en uygun seçenekleri değerlendirmek için uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları