Mevsim Değişikliği Nedir? İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

 

mevsim1

Her mevsimin ayrı bir güzelliği olsa da mevsimler arası geçiş dönemleri zaman zaman üzerimizde farklı etkiler oluşturabiliyor. Üstelik dört mevsimi yaşayan bir ülke olduğumuz için mevsim geçişinin psikolojik ve bedensel etkilerini daha sık görmek mümkün hale geliyor. Peki, mevsim geçişi nedir ve mevsim değişikliğinin etkileri nelerdir?

Mevsim Değişikliği Nedir?

Sık sık duyduğunuz mevsim değişikliği kavramı, en basit haliyle bir mevsimden başka bir mevsime geçiş anlamına geliyor. Ancak bu geçiş süreci, biz farkında olsak da olmasak da hava şartlarının değişmesi ile birlikte gündelik hayatımızı değiştirmeye başlıyor, bizi fiziksel ve ruhsal olarak etkileyebiliyor.

Bahar aylarında artan alerjik ve viral hastalıklar, yorgunluk ve halsizlik hissinin; yaz aylarında artan sıcaklıklarla gelen ruhsal bozuklukların nedeni hava durumu değişiklikleri olabiliyor. O halde şimdi, “Mevsim değişikliği insan sağlığını nasıl etkiler?” sorusunu yanıtlayalım.

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

Mevsim Değişikliğinin Sağlığımız Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Mevsimsel hastalıklar dendiğinde akla ilk gelen hastalıklar grip, soğuk algınlığı gibi daha çok sonbahar ve kış aylarında görülen hastalıklar olsa da aslında ilkbahar ve yaz aylarında da çeşitli rahatsızlıklar görülebiliyor. Mevsimsel değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar şu şekilde:

Anksiyete

mevsim3

Hava durumunun değişmesiyle uyku düzeninin bozulması, iştahın kapanması ya da artması, halsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hem bu düzenin bozulması hem de özellikle hava sıcaklığındaki artış birçok insanda depresyon, anksiyete gibi ruhsal rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden anksiyete, mevsim geçişlerinin sağlık üzerindeki etkileri arasında yer alabilir.

Alerji

Mevsimsel alerjik problemler düşünüldüğünde akla ilk gelen, rüzgarla havaya yayılan çiçek tozları yani polenler oluyor. Mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında polenler artar ve alerjisi olan kişilerde hapşırık, burun kaşıntısı, gözlerde kaşıntı ve kızarıklık, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi şikayetler olabilir. Bu noktada, uzman bir doktora görünmenizi öneririz.

Havaların soğumasıyla birlikte ise küf oluşumu ve akarların artması durumları yaşanır. Özellikle bu durumlar alerjik sorunları etkileyebilir. Bu durumda bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmaya özen göstermeniz önemli.

Astım

Sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen nezle, grip gibi üst solunum yolunu olumsuz etkileyen virüsler astımı tetikleyebilir. Bu yüzden eğer astımınız varsa grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı kendinizi korumanızı öneririz.

Soğuk Algınlığı

Mevsim değişikliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinden biri de soğuk algınlığı yani nezledir. Belirtilerin genellikle burun akıntısı, hapşırık, boğaz ağrısı, düşük dereceli ateş, halsizlik, hafif vücut ağrıları, hafif baş ağrısı, nefes almada hafif zorlanma ve öksürük şeklinde olabilir.

Soğuk algınlığı, burun ve boğazlarda meydana gelen viral bir enfeksiyondur. Özellikle ortalama sıcaklıkların düştüğü kış aylarında görülür.

Grip

mevsim2

Halk arasında grip, soğuk algınlığı ile karıştırılabiliyor; ama aslında grip farklı bir hastalık. Çünkü grip, damlacık yoluyla bulaşan influenza virüsü nedeniyle meydana gelen geliyor ve  belirtileri soğuk algınlığından daha şiddetli olabiliyor. Örneğin gripte; ateş, kas ağrıları, baş ağrısı, öksürük gibi belirtiler görülebiliyor. Grip özellikle sonbahar ve kış aylarında görülür.

Mevsim Değişikliği Hastalıklarından Nasıl Korunabiliriz?

  • Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin: Mevsim geçişlerinde hastalıklara yakalanmamak için bağışıklık sisteminizi korumanız ve güçlendirmeniz önemli. Bunun için uyku ve beslenme düzeninize dikkat etmeli, düzenli spor yapmalısınız. Eğer hastalıklara yakalanma konusunda pek dayanıklı değilseniz sonbahar aylarına girmeden, doktorunuza danışıp bağışıklık sisteminiz için takviyeler alabilirsiniz.
  • Hijyen Kurallarına Dikkat Edin: Virüsler, havada ve objelerin üzerinde uzun süre yaşayabilir. Yakınınızda hapşırarak, öksürerek veya sadece konuşarak partikül yayan biri olmasa bile bulunduğunuz havada hala virüs olabilir. Bu sebeple dışarıdayken elleri sık sık dezenfekte etmeye, ağız ve burun bölgesine götürmemeye özen gösterin. Özellikle toplum içinde kapalı yerlerde cerrahi maske kullanın.
  • Yeterli Miktarda Su Tükettiğinizden Emin Olun: Yeterli miktarda su tüketimi birçok sağlık sorununa karşı koruyucu olarak değerlendirilebilir. Su içmek vücudunuzdaki toksik maddelerin atılmasını sağlamada yardımcı olur. Bu nedenle mevsim değişikliği hastalıklarından korunmak için su tüketimi önemli.
  • Sıcak İçeceklerle Kendinizi Hastalıklardan Koruyun: Evde kolayca hazırlayabileceğiniz çay veya özel sıcak karışımlar, nezle ve grip gibi üst solunum problemlerinin çözümünde destekleyici olarak görülebilir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için “Boğaz Ağrısına İyi Gelecek 8 Özel Karışım” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sağlık Sigortası Yaptırmayı İhmal Etmeyin!

Mevsim değişikliği nedeniyle oluşan çeşitli sağlık sorunlarına karşı kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Beklenmedik anlarda karşınıza çıkabilecek olumsuz durumlarda hem maddi hem de manevi olarak hazırlıklı olmak için size uygun Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası tekliflerini Sigortam.net üzerinden kolayca alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları