Motor Soğutucu Bakımı Nasıl Yapılır?

Motor soğutucu bakımı nasıl yapılır? Motor soğutucu bakımı için temizleme işlemleri nasıl yapılmalı? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Motor soğutucu, soğutma sisteminin en önemli parçalarındandır. Soğutucunun araba içindeki görevi; motoru aşırı ısınmadan korumak ve yüksek motor gücü için yardımcı olmaktır. Bu sebeple motor soğutucu bakımı, aracınızın performansını koruma altına alır.

Motor soğutucusu dediğimiz şey kırmızı veya yeşil renklerdeki sıvıdır. Motor bölümünde yer alan radyatörün hemen yanında su ve soğutucu karışımını içeren bir sıvı bulunur ve bu sıvı motor bakımı için önem arz eder.

Arabanın çalışması esnasında bu karışım, soğutucu şişeden direkt radyatöre ordanda motora akar. Bu sayede; radyatör, soğutucu karışımdaki fazla sıcaklığı emerek motora geri yollar ve sirkülasyonun sağlanmasına yardımcı olur.

Eğer araba kullanma esnasında aracınızda yeterli karışım yoksa; araç motoru aşırı ısınarak oldukça büyük hasar verebilir. Bu durumun sürekli yaşanması durumunda pas ve kalsiyum tortuları soğutucu sistemine kalabilir, bu da karışımın akmasını zorlaştırır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.


Farklı zorluklar yaşamamak adına ”Motor Yağı Hakkında Bilmemiz Gerekenler” yazımız gibi motor yağı bakımı ile ilgili de bilgi sahibi olmalısınız. Ancak motor sistemini temizletmek, atıkların temizlenmesini ve karışımın düzgün bir biçimde akışkanlık kazanmasını sağlar.

Motor Soğutucu Sistemi Nasıl Temizlenir?

 

 • Temizleme kimyasalları radyatöre boşaltılır.
 • Araba normal çalışma sıcaklığına getirilir.
 • Eski olan soğutucu boşaltılır.
 • Valf kapatılarak su ile doldurulur.
 • Radyatör 50/50 oranı ile su ve soğutucu karışımı ile birlikte doldurulur.
 • En son fanın çalışması ve sızdırma sistemi kontrol edilir.

Motor Soğutucu Bakımı İçin Öneriler

 

 • Araç sadece soğutucu ile doldurulmamalı. Çamur formu oluşup radyatör boruları tıkanabilir, bu da soğutucunun motorun içine akmasına engel olur.
 • Sürekli soğutucuyu yarı yarıya su ve soğutucu karışımı ile kullanmalısınız.
 • Üreticilerin sağladığı bakım zamanlamalarını takip ederek 50.00-60.000 km’de bir değiştirin.
 • Araç bakım servislerine yağ değişimi için gittiğiniz her zaman soğutucu miktarını kontrol ettirin, azalma görülüyorsa üzerine mutlaka eklettirin.
 • Araba bakımı her aşamasıyla önemli bir konudur, bu yüzden araç kasko sigortası yaptırmayı ya da poliçe yenilemeyi sakın unutmayın!

Sigortam.net‘ten en uygun kasko fiyatları için teklif alın, 2 dakikada fiyat ve teminatları tek bir ekranda görün! Karşılaştırma yaparak bütçenize en uygun kasko sigortasını seçebilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 bilgi alın.

Müşteri Yorumları