36.747 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimli Ödenebilir mi?

03 Ocak 2011

2011 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tarifesi 

 
14 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi 2011 yılı tarifesi belli oldu. 30 Aralık 2010 tarihinde yayınlanan tebliğe göre 2010 yılı ile kıyaslandığında 2011 yılı motorlu taşıt vergisi yüzde 7,7 zamlanmış oldu.
 
Motorlu Taşıtlar Vergisi Tebliğinin tamamına ulaşmak için tıklayın
 
Yeni tarifeye göre;
 
Otomobil, cip ve motosikletler ile minibüslerin vergisi, aracın yaşı ve motor silindir hacmine bakılarak hesaplanır.
Otomobil ve ciplerin 2011 yılı vergisi en düşük 48 TL, en yüksek 15.820 TL olarak belirlenmiştir.
Kamyon ve kamyonetlerin vergisi, taşıtların ağırlığı ve yaşına göre belirlenir. Bu taşıtların 2011 yılı vergisi, en düşük 155 TL, en yüksek 2.369 TL’dir.
Otobüslerin vergisi ise oturma yeri sayısına ve yaşına göre belirlenir. Otobüslerin 2011 yılı vergisi en düşük 346 TL, en yüksek 2 .105 TL’dir.
 
2011 motorlu taşıtlar vergisi 1. taksidi 03 Ocak - 31 Ocak 2011, 2. taksidi 01 Temmuz - 29 Temmuz 2011 tarihleri arasında yatırılmalıdır.
 

Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanacaksınız?

 
Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemekle yükümlü olan mükellefler, araçlarının kasko değeri üzerinden MTV indiriminden faydalanabilirler.  
 

MTV İndirimi Nasıl Hesaplanır?

MTV hesaplaması yaparak MTV'nizi indirimli ödeyebilirsiniz.

 
Araç sahipleri otomobil ya da cipinin kasko değerinin yüzde 5'ini hesaplayın. 
Yayınlanan tarifedeki ödenmeniz gereken vergi ile kıyaslayın.  
Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5'inden az ise indirimden faydalanamazsınız, yayınlanan tarifeye göre MTV'yi ödemelisiniz.
MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise, bir alt kademedeki vergiyi ödeme hakkına sahipsiniz. (Bir alt kademede vergi de kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise ikinci alt kademeye inebilirsiniz)


Önceki yıllarda ödediğiniz motorlu taşıt vergileri ne olacak? 

 
Otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıt sahipleri, 2006, 2007, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında, kasko sigorta değerinin yüzde 5’inden fazla MTV ödemişlerse, “düzeltme dilekçesi” vermek ve araçlarının “kasko sigorta değeri bildirim formunu” da eklemek suretiyle, fazla ödedikleri vergileri de iade olarak geri alabilirler. Zaman aşımı süresi 5 yıl olduğu için, 2006-2010 yıllarında, fazla ödenen vergileri geri isteme bakımından, süre geçmesi diye bir durum da söz konusu değil.
 

MTV indirimi için nasıl başvuru yapılacak?

 
2011 yılında indirimli MTV tarifesinden yararlanabilmek için, “yetkili sigorta acenteleri” tarafından düzenlenen “bildirim formu” ile vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuruda bulunmayanlar, bu avantajdan yararlanamazlar.
 
Aracınızın 2011 yılı motorlu taşıtlar vergisi tutarını öğrenmek için tıklayın
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %50'ye varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.