Motorlu Taşıtlarda ÖTV Oranları

Anadolu Ajansı

Binek otomobillerde ÖTV oranları, yüzde 37 ile yüzde 84 arasında değişiyor.

Motorlu Taşıtlarda ÖTV OranlarıElektrikli binek otomobillerde ise motor gücü 85 kilovatı geçmeyenler için yüzde 3, 85-120 kilovat arasındakilere yüzde 7, motor gücü 120 kilovatı aşanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacak. Motor gücü 20 kilovatı geçmeyen elektrikli motosikletlerden de yüzde 3 ÖTV alınacak.
Elektrikli otomobile teşvik öngören elektrikli otomobillerde alınacak özel tüketim vergisine de (ÖTV) yer verilen 4760 Sayılı ÖTV Kanunu’na Ekli 1, 2, 3 Sayılı Listelerde Yer Alan Mallarda Uygulanan ÖTV Tutarlarının Belirlenmesi ile Bazı Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.
Karar ile “Torba Yasa”da 87. maddeyle düzenlenen Özel Tüketim Vergisi’nin ekindeki ÖTV’ye tabi mallar ve bu mallarda uygulanacak ÖTV oranları ve tutarlarının yer aldığı listeler güncellenirken, ÖTV oran veya tutarlarında değişiklik yapılmadı, mevcut tutar ve oranlar aynen korundu.
Karara göre, binek otomobiller ve motosikletlere uygulanacak ÖTV oranları şöyle:

Vergi oranları (yüzde)

– Yarı römorklar için çekiciler 4
– 10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus motorlu taşıtlar
Otobüs 1
Midibüs 4
Minibüs 9
– Binek otomobilleri ve insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar
.İstiap haddi 850 kilogramı geçmeyip motor silindir hacmi 2000 santimetreküpün altında olanlar 10
.İstiap haddi 850 kilogramı geçip motor silindir hacmi
2800 santimetreküpün altında olanlar 10
.Sadece elektrikli motorlu olanlar 10
-Sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olanlardan
.Motor silindir hacmi 3200 santimetreküpü geçmeyenler 10
.Sadece elektrikli motorlu olanlar 10
-Diğerleri
.Motor silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçmeyenler 37
.Motor silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçen fakat
2000 santimetreküpü geçmeyenler 60
.Motor silindir hacmi 2000 santimetreküpü geçenler 84
-Sadece elektrik motorlu olanlar
.Motor gücü 85 kW geçmeyenler 3
.Motor gücü 85 kW’ı geçen fakat 120 kW’ı geçmeyenler 7
.Motor gücü 120 kW’ı geçenler 15
-Özellikle kar üzerinde hareket etmek için dizayn edilmiş sıkıştırma ateşlemeleri içten yanmalı pistonlu motorlu olanlar veya kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu taşıtlar 6,7
-Diğerleri (Golf arabaları vb taşıtlar) 6,7
-Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar
.Motor silindir hacmi 3000 santimetreküpü geçmeyenler 10
.Motor silindir hacmi 3000 santimetreküpü geçen fakat
4000 santimetreküpü geçmeyenler 52
.Motor silindir hacmi 4000 santimetreküpü geçenler 75
-Sadece elektrik motorlu olanlar
.Motor gücü 85 kW’ı geçmeyenler 10
.Motor gücü 85 kW’ı geçen fakat 120 kW’ı geçmeyenler 52
.Motor gücü 120 kW’ı geçenler 75
-Kapalı kasa olup istiap haddi 620 kg’ın altında olanlar
.Sadece elektrikli motorlu olanlar 10
.Diğerleri 10
-Diğerleri
.Sadece elektrikli motorlu olanlar 4
.Diğerleri 4
-Özel amaçlı motorlu taşıtlar 4
-Fabrika, antrepo, liman veya hava limanlarında kısa mesafelerde eşya taşımaya mahsus hareketli yük arabaları, demiryolu istasyon platformlarında kullanılan türde çekiciler 4
-Motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli
taşıtlar (Sadece elektrik motorlu olanlar hariç)
.Motor silindir hacmi 250 santimetreküpü geçmeyenler 8
.Motor silindir hacmi 250 santimetreküpü geçenler 37
-Diğerleri (Sadece elektrik motorlu olanlar)
.Motor gücü 20 kW’ı geçmeyenler 3
.Motor gücü 20 kW’ı geçenler 37

Motosikletçi bayram ediyor

Beş yıl önce yüzde 22’ye çıkartılan ÖTV dün yapılan değişiklikle yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemede ÖTV yüzde 8 olarak yer aldı.
Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen 3. Motorsiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı Eurasia Moto Bike Expo fuarında katılan firmalar bayram yapıyor. Fuarda yer alan 136 firmanın yetkilileri ÖTV’de yapılan yeni düzenleme ile satışlarda patlama olabileceğini belirtiyorlar. Ortaya çıkan yüzde 14’lük indirimin olumlu yansımalarını motosiklet dünyasında piyasaları canlandıracak ve satışlarda patlama yaşanacak.

Benzer İçerikler

ÖTV İndirimi 2019’da Devam Ediyor!ötv indirimiMotorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) indirim dönemi 30 Haziran 2019'a kadar geçerli olacak. Silindir hacmi...1600'ün altında olan araçlarda 15 puanlık bir indirimi kapsayan düzenleme ile araç fiyatlarında 10 bin ile 30 bin TL arasında bir...azalma ortaya çıkıyor. Araç alımlarını canlandırması planlanan ÖTV indiriminden Haziran 2019 boyunca...yararlanabilirsiniz. ÖTV indirimi 2019 ile birlikte araç sahiplerinin en çok merak ettiği konu ise indirim...sonrasında araç fiyatlarının nasıl etkileneceği. Sıfır araç almak isteyen vatandaşlar, 15 puan indirim anlamında...gelen ÖTV düzenlemesi sonrasında, araştırmalara başladı bile. Peki ÖTV indiriminden sonra araç fiyatları ne...kadar?ÖTV indirimli araç fiyatları ne kadar oldu? Araçlardaki ÖTV oranları nasıl değişti?

ÖTV...Oranları Nasıl Değişti?

ÖTV indirimi otomobil modellerinin matrahına göre değerlendirilirse, iki...farklı ÖTV oranı değişimi söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Matrahı 70 bin TL'yi aşmayan otomobil modellerinde...mevcut uygulanan %45'lik ÖTV oranı, yeni düzenleme sonrasında %30 seviyesine iniyor. Matrahı 70 bin ile 120 bin TL arasında olan...modeller için ise halihazırda uygulanan %50 oranındaki ÖTV, %35 seviyesine düşüyor. ÖTV oranları...için yapılan indirimin motor hacmi 1.6 litre altında kalan araba modelleri için geçerli olduğunu da hatırlatmakta...fayda var. Aynı şekilde vergisiz fiyatı 120 bin TL'yi geçmeyen araçlar indirim kapsamına dahil. KDV indirimi ise...sadece ticari araçlar için geçerli. Yeni düzenleme ile birlikte ticari araçlar için %18 olan KDV oranı %1 seviyesine...indirildi. KDV'de indirime gidilmesi ise ticari araç almayı düşünenler için önemli bir fırsat olarak...değerlendiriliyor. Otomobiller için ise KDV indirimi söz konusu değil, sadece ÖTV indirimi mevcut.

ÖTV Teşviği...Detayları

Diğer bir düzenleme ise hurda teşviği. Vergisiz değeri 70 bin lirayı geçmeyen araçlarda hurda...teşviği 10 bin lira olarak belirlendi. Vergisiz değeri yani matrahı 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı geçmeyen araçlar için ise 8...bin lira. Eğer aracın matrahı 120 bin lirayı aşıyorsa ise 3 bin lira ÖTV teşviği uygulanacak. 2019...ÖTV düzenlemeleri ile araç fiyatları daha uygun hale geliyor.

ÖTV indirimi İle Araç Fiyatları Nasıl...Etkilendi?

Otomobil fiyatının 100.000 TL değerinde olduğunu düşünelim. Düzenleme öncesi otomobilin fiyatının üzerine %50...oranında ÖTV ekleniyordu. Yani aracın ÖTV'li fiyatı 150.000 TL oluyordu. ÖTV indirimi sonrasında %50 ÖTV oranı %35 şeklinde...yeniden düzenlendiği için aracın ÖTV'li değeri 135.000 TL oluyor. Bu hesaba %18 KDV oranını da dahil edersek, KDV ve ÖTV...eklenmiş son hali ile otomobilin eski satış fiyatı 177 bin TL, ÖTV indirimli fiyatı ise 159.300 TL şeklinde hesaplanabilir. Bu...durumda eski ve yeni satış arasındaki 17.700 TL değerinde. 100 bin TL'lik bir araba modeli üzerinden yapılan bu hesaplama, aracın...fiyatına göre değişebileceği için bir genelleme ile ÖTV indirimi 10 bin ile 30 bin arasında fiyat avantajı...yakalamanızı sağlıyor.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Yeni bir araç aldığınızda kasko
ve trafik sigortası yaptırmayı geciktirmeyin! Kaza ve hasar risklerine...karşı bütçenizi koruma altına alan araç sigortaları, hem sizin hem karşı tarafın masraflarını...karşılar. Trafik sigortası cezası ile karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı veya yenilemeyi...unutmayın! Sigortam.net'ten kolaylıkla kasko teklifi ve trafik sigortası teklifialabilir, teklifleri...karşılaştırarak kendinize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattını arayarak sigorta...uzmanlarımızdan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL