Hararet Yapan Motor Performansını Düşürmesin

Otomobil sahiplerinin yolculuk esnasında yaşayabileceği pek çok sorun var: Akaryakıtın bitmesi, lastik patlaması, fren sisteminin bozulması… Araba bakımının veya araç aksamlarının kontrolünün yapılmaması gibi nedenlerin de tetiklediği bu sorunlar, aracınızın bozulmasına ve yarı yolda kalmanıza sebep olabilir.

Her araç sahibinin günün birinde karşı karşıya kalabileceği araç sorunlarından biri de motorun hararet yapmasıdır. Peki, aracın performansını düşüren hararet durumu neden kaynaklanır? Sürücüleri zor durumda bırakan motor harareti durumunun nedenlerini ve bu durumda yapabileceklerinizi bir araya getirdik. 

Bir motorun hararet yapmasına neden olabilecek pek çok durum vardır. Bu nedenlerden bazılarını öğrenmek, hem güvenli sürüşle hem de yüksek performansla yolculuğu tamamlamanızı kolaylaştıracaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Motor Hararetini Tetikleyen Durumlar

Fan Devreye Girmiyor Olabilir. 

Aracınız hararet yaptığı halde fan devreye girmiyorsa, fan bağlantılarının kontrol edilmesi gerekebilir. Bu durumda fan müşürünü değiştirmek gerekecektir, fan müşrünü aracın fanına giren kablolar aracılığıyla bulabilirsiniz

Termostad Arızalı Olabilir

Termostadın doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için radyatör sıcaklığına bakmanız yeterli olacaktır. Radyoter soğuksa, termostad açılmamıştır. Bu durumda termostadın değiştirilmesi gerekir. Motor sıcak olmasına rağmen radyatöre giden borular soğuksa yada ılıksa termostad arızalanmıştır.

Radyatör Hava Yapmıştır

Antifiriz veya su değişimini yakın zamanlarda yaptıysanız, radyatör hava yapmış olabilir. Hava yapmayı tetikleyen bir diğer durumda kaçaklar ve silindir kapak contasının yanması ya da silindir kapağının çatlamasıdır. Radyatör hortumunu  gevşeterek pompa yapabilir ve havanın atılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu esnada kabarcıklar geliyorsa, su gelene kadar bekleyin ve sonra parçayı sıkı bir şekilde kapatın.

Devirdaim Pompasında Kaçak Olabilir.

Motor devri yükseldikçe hararet iniyor, devir düştükçe ise hararet yükseliyorsa kaçak durumundan şüphelenebilirsiniz. Devirdaim pompasından kaçak olup olmadığını motorun titreşiminden, sesinden, yakıt yüksekliğinden ve egsoz dumanından anlayabilirsiniz.

Peki, yükselen motor hararetinin üstünden nasıl gelinir? Motor hararet yaparken yola devam etmek, aracınızda daha büyük sorunlar yaşanmasına sebebiyet verebilir. Hem aracın hem sizin güvenliğiniz açısından son derece tehlikeli olan bu durumda, aracınıza uygun bir yere çekip suyun soğuması için zaman kazanabilirsiniz. Araç motorunda aykırı bir durum olup olmadığını motor hararet göstergesi aracılığıyla da görebilirsiniz. Göstergede görülen dereceler 50 ila 150 derece arasındadır. 80 derece seviyesi aracınızın ideal motor sıcaklığını gösterirken; derecenin yükselmesi, aracınızın motorunda hararet oluşumunu simgeler.

Yapmış olduğunuz araba bakımına rağmen aracınızı riske atabilecek bazı durumlar yaşanabilir. Bu durumlara karşı yapılabilecek en doğru şey kasko yaptırmaktır. Siz de her geçen gün bir kazanın olduğu yollarda aracınızı güvenle korumak için Sigortam.net'in uygun kasko fiyatlarını değerlendirin, dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın. 

Müşteri Yorumları