2021?de MTV Oranları

2021 senesine giriş yaptığımızda bildiğiniz gibi MTV tutarlarında yeni düzenlemeler yapıldı. Bu duruma bağlı olarak 2021 senesi için en düşük motorlu taşıtlar vergisi 109 TL ve en yüksek motorlu taşıtlar vergisi ise 50 bin 107 TL olarak verilere geçti.

Her yıl güncellenen motorlu taşıtlar vergisi; 2021 yılında ne durumda? MTV oranlarıyla ilgili önemli verileri yazımızda sizler için hazırladık.

Değerleme oranlarından bahsetmek gerekirse yapılan düzenlemeler sonunda alınan son oran karına geliş dönemi belirli aşamaları içeriyor. 2019 senesinde yeniden değerleme oranı %23,73 olarak gerçekleşmişti. Ancak MTV hesaplamasında kullanılacak olan yeniden değerleme oranı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile %15,9 olarak hemen ardından değiştirildi. 2020 yılında ise %22,58 olarak gerçekleşen yeniden değerlendirme oranı bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte %12’ye çekildi. 2021 yılı için yeniden değerleme oranını son olarak ve en güncel şekilde %9,11 olarak kullanıyoruz. Bu da zam yansımasının %9,11 oranında olduğunu ifade ediyor.

2021’de MTV Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer aracınıza ait Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç sorgulaması yapmak istiyorsanız sizin için sunulmuş olan birçok seçenek mevcut. Online olarak sorgulama yapmanıza imkan tanıyan sistemlerden rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Diğer yandan eğer borcunuzu öğrenmek istiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in belirlemiş olduğu kendisine ait resmi internet sitesi üzerinden ‘’MTV sorgulama’’ sekmesini kullanarak aracınızın plakasını ve kendi TC kimlik numaranızı girerek sorgulamayı yapabilirsiniz. Bu kapsamda borçlarınız öğrenmeniz sizin için avantaj sağlayacaktır.

Yine aynı şekilde bu sorgulama işlemi gerçekleştirirken eğer borcunuzu ödemek isterseniz de GİB sorgulama alanı üzerinden online ödeme imkanını sunuyor. Aynı alanda yer alan ‘’ödeme yap’’ başlıklı sekmeye giriş yaparak kredi kartı bilgileriniz ile MTV borcunuzu yatırabilirsiniz.

Panel Van Olarak MTV Ödemesi Ne Demek?

Panel Van olarak MTV ödemesi hususu hakkında sıklıkla sorular ile karşılaşıyoruz. Bu konuya açıklama getirmek için, ruhsatınızda kamyonet olarak geçen araçlarınızın arka kısımlarında yolcu oturma koltuğu bulunuyorsa, araç vergi hesaplamasında ‘’panel van’’ kelimesi ile karşılamanızın mümkün olduğunu söyleyebilirim.

Örneğin toplamda 5 oturma koltuğu olan bir araca sahipseniz kamyonetinizin araç vergi hesaplaması panel van sınıfında yapılacaktır. Bu hesaplama tipinde diğer binek araçlara oranla daha yüksek bir vergi ödemesi açığa çıkar. Ancak kamyonetler için 95 km olan otoyol hız sınırı, panel van olarak tanımlandığında sınır 110 km’ye çıkar. Bu kapsamda hem araç modelinin değişimi ile doğru vergi ödemesini sağlanır hem de kurallar açısından kriterler belirlenmiş olur.

2021 Yılı Otomobil MTV Vergileri Nedir?

Bilindiği üzere 2021 yılına giriş yaptığımızda %9.11 oranında bir zam uygulaması yürürlüğü girdi. Bu kapsamda ise bazı yeni rakamların bilgisini verebiliyoruz. 1300 santimetreküp ve altında silindir hacmine sahip olan 1 ila 3 yaş arasındaki otomobilleriniz için 1.051 TL vergi ödemesi listelere yansıyan rakamlar arasında. Diğer yandan 1601 ve 1800 santimetreküp arasında silindir hacmine sahip olan ve 4 ila 6 yaş arasında olan otomobilleriniz için ise 1.372 TL vergi değeri tablolara yansıyor.

Müşteri Yorumları