Okula Yeni Başlayan Çocukları Bekleyen Zorluklar

Okulların açılma tarihleri yaklaştıkça hem anne babayı hem de okul kavramıyla yeni tanışacak olan minik öğrencileri karışık duygular sarıyor. Bazılarında mutluluk, bazılarında heyecanla beraber korku ve endişe daha baskın oluyor.
Pek çok çocuk okulu, hem pek çok arkadaşının olacağı hem de anne ve babasından, evinden hiç olmadığı kadar ayrı kalacağı, onu sevdiklerinden ayıracak olan bir yer olarak düşünüyor.

Yeni görev ve sorumluluklar, uyulması gereken kurallar, daha önemlisi hiç tanımadığı bir kalabalıkla yaşamak durumunda olması çocuklar ve aileleri için önemli bir kaygı sebebi olabiliyor.

Aile kurumu, kişinin sosyalleştiği ilk yer. İkinci ve en önemli basamak da okul. Okula başlangıç sürecinin kimileri için önemli bir başlangıç kimileri içinse kaçılacak bir yer olması ailenin o güne kadar çocuğuyla kurmuş olduğu iletişim biçimi, çocuğuna gösterdiği güven, ilgi ve sevgiye göre değişiyor. Güvenli bağımlı dediğimiz, anneyle sağlıklı ve doyurucu ilişkiler geliştiren çocuklar, okula adaptasyonunu daha kısa sürede tamamlıyor.

 

Okula Yeni Başlayan Çocukları Ne Gibi Endişeler Bekliyor?


Okula yeni başlayacak olan çocuğun aklında aşağıdaki gibi pek çok soru bulunur:

 • Acaba okul nasıl bir yer?
 •  Evden bu kadar uzaktayken, anne-babası yanında değilken ne yapacak?
 • Tuvalete nasıl gidecek, ya karnı acıkırsa?
 •  Eve nasıl dönecek, ya evin yolunu kaybederse?
 •  Peki oyuncakları ne olacak?

Yeni veliler olarak unutmayın ki bilinmeyenlerin merakı ve endişesiyle yaşanan bazı tatsızlıklar bu dönemin doğal halidir. Endişeye gerek yok!

Hem çocuk hem aile için ilk defa deneyimlenecek olan bu süreci başarıyla geçmek için neler yapmalı? Onlara okul hayatının güzelliklerini, büyümenin, başarmanın ne demek olduğunu , onların diliyle nasıl anlatmalıyız?

“Okula Başlama” zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal olarak bakıldığında “hazırlıklı olmayı” gerektirmektedir. Dolayısıyla bu süreç için alınacak önlemler ilk gün değil, öncesinde başlamalıdır.

 

Okula Başlamadan Önce Neler Yapılmalıdır?

 

 •  Çocuğun okula hazırlık aşamasında ailenin her üyesinin tutarlı bir tutum takınması, onu bu konuda cesaretlendirmesi gerekmektedir.
 •  Aile okul başlamadan önce çocuklarına okulun nasıl bir yer olduğunu ve korkulacak bir şey olmadığını anlatmalıdır.
 •  Okulu, eğitim dönemi başlamadan çocukla birlikte ziyaret etmek, mümkünse öğretmeniyle önceden tanışmak, onu ilk gün yaşayacağı yabancılık duygusundan biraz olsun kurtaracaktır.
 •  Ders yılı başlamadan önce okulu ziyaret ettiğinizde çocuğunuzu nerede bekleyeceğinizi mutlaka önceden gösterin.

Ayrıca okul için gerekli malzemeleri beraber almak, mümkün olabildiği ölçüde onun beğenisini dikkate almak çocuğu hem heyecanlandıracak hem de büyüdüğü hissini verecektir. Kesinlikle herhangi bir karşılaştırma yapmadan yakın çevreden okula giden çocukların örnek olarak gösterilmesi, bunun her çocuk için doğal ve gerekli olduğunun anlatılması okul hayatıyla başlayan kaygılarının azalmasına yardımcı olacaktır.

 

Okuldaki İlk Günler Nasıl Geçecek?


Okulun ilk günü önemli ama fazla da panik yapmamak gerekiyor. Çocuğunuzu okula bırakmak için evden çıktığınızda sakin ve rahat olmaya, en azından öyle görünmeye çalışın. Şunu aklınızdan çıkartmayın ki siz kaygılanırsanız, o daha çok kaygılı olacaktır.

 •  Okulda kendi yaş grubundan pek çok yeni arkadaşlarının olacağını ve öğretmenlerinin ona yardımcı olacağı güvenini verin.
 •  Çocuğunuzu içten övgülerle destekleyin.
 •  Çocuğunuz çok ısrarcı davranırsa ilk günlerde yanında olun. Ancak bu durumun uzun sürmemesi gerekmektedir. Uzunca bir süredir durum aynı devam ediyorsa öğretmeni ve okulun danışmanlık servisiyle iletişime geçin.
 •  Derslerde yeni şeyler öğreneceğini, teneffüslerde hep birlikte oyunlar oynayabileceklerini anlatın. Okul bitiminde de daha önce göstermiş olduğunuz yerde onu bekleyeceğinizi belirtin. Mutlaka söylediğiniz zamanda orada olmaya özen gösterin.
 •  Okul sonrası mutlaka günüyle ilgili sohbet edin. Okulda, iyi, kötü, komik her şeyi size anlatabilmesini sağlamak için ona iyi bir dinleme ortamı sağlayın.
 •  Belli bir sisteme alıştırmaya çalışın. Okula gitmeden önce ve geldikten sonra yapması gerekenler hakkında yormadan bir düzen kurmaya özen gösterin.

 

Çocuğunuzun Okuldaki Başarısını Desteklemek için Neler Yapabilirsiniz?


Okula başlamanın getirdiği ek koşuşturma içerisinde çocuğunuza yeterince sevgi ve ilgi göstermeyi ihmal etmeyin. Aile içinde yaşanacak gerginlikleri onun duymayacağı, görmeyeceği bir ortamda çözümlemeye dikkat edin. Ailesi ve öğretmeni tarafından sevildiğini hisseden çocukların daha başarılı olduğu bir gerçek.

Başarısı için övün, başarısızlıkları için yüreklendirin. Ona güvendiğinizi ve başaracağına inandığınızı belirtin. Asla başarılı yaşıtlarıyla, varsa kardeşleriyle kıyaslama yapmayın.

Özellikle ilk zamanlarda ödevlerine destek verin. Ancak onun ödevini yapan bir ebeveyn olmamaya özen gösterin. Yapabileceği yolları, yöntemleri göstererek onu gözlemleyin ve görevini tam olarak gerçekleştirmesine yardımcı olun.

Doğru ders çalışma, zamanını doğru kullanma konusunda onu bilinçlendirin. Bu dönemde edineceği tutum ve davranışlar ilerideki başarılarında etkili olacaktır.

Çocuğunuzu iyi tanımaya çalışın. Zihinsel kapasitesini, ilgi alanlarını, öğrenme yöntemini anlamaya çalışın. Bunlar için ona yeterince zaman ayırabilmelisiniz. Yapabileceklerinin çok üzerinde şeyler beklemeyin. Bu durum onu hem strese sokacak hem de başarıdan uzaklaştıracaktır.

Çocuğunuzun büyüme sürecinde en önemli rol modellerin anne ve babaları olduğunu unutmayın. Çocuğunuza kazandırmak istedikleriniz için ona doğruları davranışlarınızla da gösterin. Kitap okuyup okumamanız, izlediğiniz programlar, uyuma uyanma saatleriniz, çalışma ve dinlenme zamanlarınızdan onların da etkilediklerini hatırlayın.

Gerek okul devamlılığı ve ilgisi gerekse arkadaşlık ilişkileri kapsamında öğretmenleriyle ve arkadaşlarının ailesiyle iletişimde kalın.

Derslerini çalıştıklarını da, çalışmadıklarını fark ettiğiniz gibi fark edin ve farkındalığınızı onlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Sadece olumsuz görüşlerinizi değil, olumlu düşüncelerinizi de paylaşın.

Ders dışı zamanları için sosyal alışkanlıklar kazandırmaya çalışın. Spor ya da ilgi alanları doğrultusunda ek donanımlarının olması hem ders yükü, sınav kaygısı gibi zorluklarla baş etmeleri için yardımcı olacak hem de yaşam enerjilerini daha taze tutacaktır.Başka çevreden de arkadaşlıklar kurarak ilişki becerilerini geliştirebileceklerdir.

Uyku ve beslenme düzenleri konusunda gereken hassasiyeti gösterin. Bu iki konunun onların yaşamlarında fiziksel ve ruhsal açıdan belirleyici olduğunu unutmayın.

Sigortam.net olarak tüm öğrenci ve velilerine başarılı bir ders yılı diliyoruz!

Müşteri Yorumları