Çalışanlara Otomatik Bireysel Emeklilik Şartı Geliyor

Geçtiğimiz günlerde NTV’de katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, herkesin işe başlar başlamaz bireysel emeklilik sistemine katılımını sağlayacak bir model üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, söz konusu modele katılımın gönüllülük esasıyla gerçekleşeceğini söyledi. 

%25 Devlet Katkısı Uygulaması Devam Edecek

Özellikle son yıllarda bireysel emeklilik sistemine olan ilgide önemli bir payı olan %25 devlet katkısı uygulamasının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğinin altını çizen Şimşek, şu an için bu katkı payını kesmek gibi bir niyetlerinin olmadığını, ancak sektörün kendisine çeki düzen vermesi adına bir takım uyarılarda bulunduklarını ifade etti.

Yeni İşe Başlayan Üç Ay Boyunca Sistemde Kalacak

Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi için belirttiği otomatik katılım içinse, zorunlu bir uygulama olmayacağını, örnek vermek gerekirse, çalışanın ilk üç ay sisteme dahil olacağını, istediği takdirde ise sistemden ayrılabileceğini söyledi. Bu uygulamanın tasarrufları da olumlu yönden etkileyeceğini vurgulayan Şimşek, istisnasız olarak işe başlayan herkesin ilk üç ay boyunca bu modele dahil edileceğini belirtti.

Çalışan Sistemden Ayrılmak İsterse Ücret İadesi Yapılacak

Belirlenecek olan katkı payı tutarının üç ay boyunca işveren tarafından çalışanın maaşından kesilerek emeklilik şirketine yatırılacağını, bu tutara ek olarak çalışanın %25 oranındaki devlet katkısı avantajından da yararlanabileceğini söyleyen Şimşek, çalışanın üç ay sonunda sistemden çıkmak istemesi halinde ise üç aylık ücretin iadesinin yapılacağını, ancak devlet katkısı avantajından yararlanamayacağını belirtti.

Huzurlu Bir Gelecek İçin İlk Adımınızı Atın
Siz de Türkiye’deki 7 milyona yakın kişi gibi huzurlu bir gelecek için şimdiden birikimlerinizi değerlendirmek ve %25 devlet katkısından yararlanabilmek için hemen bes başvurusu yaparak ilk adımınızı atın.

Müşteri Yorumları