Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Otomatik bireysel emeklilik sistemi nedir? sorusu çalışanları yakından ilgilendiriyor. Otomatik katılım ne demek, kapsamı nedir, avantajları nelerdir gibi soruların cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Milyonlarca çalışanı etkileyen otomatik bireysel sisteminin detaylarını sizler için bir araya getirdik.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!    

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Otomatik katılım, bireysel ve ulusal açıdan tasarrufu etkin kılmayı amaçlıyor. Peki otomatik bireysel emeklilik sistemi nedir? Özel ve kamu sektöründe 45 yaş altındaki çalışanları bireysel emeklilik sistemine dahil eden uygulamadır. Bir başka deyişle işverenlerin, anlaştıkları bir emeklilik şirketi ile sözleşmesi gereği şartlara uygun olan çalışanları zorunlu BES‘e dahil etme zorunluğunu ifade eder.

Çalışanların kazançları üzerinden en alt sınır %3 olmak üzere kesinti yapılır ve bu tutarlar otomatik katılım sistemine aktarılır. Sistemde uzun vadeli kalmak ise çalışanın isteğine bağlıdır. 2 ay içerisinde birikimden kesinti yapılmadan zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkılabilir.

Zorunlu Bireysel Emeklilikte Avantajlar

Otomatik bireysel emeklilik sistemi nedir, avantajları nelerdir? sorusunun en merak edilen detaylarından biri de çalışanların sistemden ayrılmazsa neler kazanabileceğidir. Otomatik bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından ilki, devlet katkısıdır. Otomatik katılım gerçekleştikten sonra birikime %25 oranında devlet katkısı da eklenir. Bu sayede sadece çalışanın gelirinden değil, devletin de birikimin artmasına desteği söz konusu.

Çalışan, 2 aylık cayma süresinden sonra sistemde kalmaya karar verir ise 1000 TL ilave devlet katkısı da biriktirilen mevcut paraya eklenir. Bu sayede 2 aylık süreden sonra sistemden ayrılma sayısının düşürülmesi ön görülmüştür.

Uzun vadeli bir diğer avantaj ise otomatik BES‘te en az on yıl kalmakla ortaya çıkacaktır. 10 yıllık birikimini almayı tercih edenler, %5 ek devlet katkısına hak kazanacaklardır.

Geleceğinizi Güvence Altına Alın

Bireysel emeklilik sistemi normal şartlarda otomatik olarak gerçekleşmez, kişilerin isteğine bağlıdır. Birikim yaparak geleceğinizi güvence altına almak için siz de BES’e dahil olabilirsiniz. BES’in kapsamı hakkında merak ettikleriniz için “Bireysel Emeklilik Sistemi Kapsamı Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

İlerleyen yıllarda karşılaşabileceğiniz zor dönemlerin üstesinden gelmek ve rahat, huzurlu bir yaşam sürmek için siz de milyonlarca kişinin yaptığı gibi bireysel emeklilik sistemine dahil olun. Hemen Sigortam.net‘ten bireysel emeklilik başvurusu yapın, huzurlu bir gelecek için ilk adımınızı atın.

Müşteri Yorumları