Otomatik Vites Kullanımı Püf Noktaları Nelerdir?

Otomatik vites kullanımı nasıl olmalıdır? Otomatik vites kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Otomatik vites kullanmanın püf noktaları hakkında merak edilen detayları yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Otomatik vites için basit bir tanım yapmamız gerekirse, otomobil devrini sizin yerinize elektronik beyinin ayarladığı, kullanımı gittikçe yaygınlaşan bir vites çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Farklı teknolojik özellikleri yansıtsa da temelde çalışma prensibi manuel vitesle aynıdır.

Yeni otomatik araba alacak sürücüler için otomatik vites kullanımı hakkındaki detaylar oldukça önemlidir. Özellikle otomatik viteste yakıt tasarrufu nasıl yapılır? sorusu araç sahiplerinin önemsediği konulardan biridir. Bu konuda “Otomatik Vitesli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları” makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aynı zamanda yakıt tasarrufu konusunda da aklınıza takılan sorular olabilir. ‘’Hangi Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?’ yazımıza göz atarak, yakıt seçimi için de fikir sahibi olabilirsiniz.

Otomatik Vites Kullanımı

Otomatik vitesli araba kullanımında ilk yapmanız gereken şey, çalıştırmadan önce ayağınızın muhakkak frende olmasıdır. Ayağınız frendeyken el frenini indirerek aracı çalıştırmalı, motorun sesini duyduktan sonra vitesi D konumuna getirmelisiniz. Bu hamleden sonrası, gitmek istediğiniz hıza göre frene basmaktan ibaret.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Otomatik Vites Kullanmanın İncelikleri

Manuel vites kullanımında dikkat edilecekler hususlar kadar; otomatik vites kullanımı için de dikkat edilecek hususlar hassasiyet gerektirir.

  • ?Hareket halindeyken vites P konumuna getirilmemeye özen gösterilmelidir. Aksi durumda ciddi sıkıntılara sebebiyet verebilir.
  • Vites R ve P konumlarına getirilmeden önce aracın hareket halinin durdurulması gerekir.
  • N zorunlu kalmadıkça kullanılmaması gereken bir konumdur. Bilhassa yokuş aşağı inişlerde N konumuna getirmek ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.
  • Otomatik vitesli araçlarda motor yağı kullanımı konusu da hassastır. Aracınızın yağı muhakkak zamanında ve yetkili servisin önerdiği doğrultuda değiştirilmelidir.
  •  

Otomatik vites trafikte büyük kolaylık sağlarken; zorunlu trafik sigortası da özellikle trafiğin yoğun olduğu anlarda olası kazalara karşı sizi güvence altına alıyor. Otomatik vites rahatlığını yaşarken, güvenli yolculuğun ilk adımı için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı unutmayın.

Sigortam.net üzerinden trafik sigortası sorgulama yapın, en uyguntrafik sigortası fiyatları ile ilgili kolayca bilgi sahibi olun. Araç sigortası sorgulama ile tek bir ekrandan teklifleri karşılaştırabilir, bütçenize en uygun trafik sigortası poliçesini kolaylıkla bulabilirsiniz.

İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan arayarak trafik sigortası teminatları ve fiyatları hakkında sigorta uzmanlarımıza danışın, sigortanızı telefondan satın alın.

Müşteri Yorumları