Otomatik Vitesli Araba Kullanımı

Otomatik vitesli araba kullanımı, günümüzde sıklıkla tercih edilen bir seçenek. Bu sebeple otomatik vitesli araba kullanımı hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Trafikteki araç sayısı gün geçtikçe artıyor. Teknolojinin hızla ilerleyişi otomotiv sektöründe de değişikliklere neden oluyor. Otomobil üreticileri teknolojik gelişmelere göre araba modelleri üretiyor. Otomatik vitesli araçların üretimi de fazlalaştı. Araba kullanımı konusunda kolaylık sağlayan bu araçlar özellikle bayanlar tarafından tercih ediliyor. Vitesler otomatik değiştiği için dikkatin sadece yola verilmesi hususunda da önemli yer taşıyor.

Yakıt tüketimi düz vitesli araçlara göre daha fazla olsa da her şeyde olduğu gibi araçlarda da teknolojik gelişmişlik ve trafikte konforlu ilerleyiş araç sahibi olmak isteyenlerde oldukça etkili oluyor. Otmatik vites ya da düz vitesli araçlardan hangisini alacağınıza karar veremediyseniz “Otomatik mi Düz Vites mi?” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Otomatik Vitesli Araba Kullanımı

  • Otomatik vitesli araçlarda kalkış çok önemlidir. Sert kalkışlardan kaçınmak gerekir. Aksi durumda aracın şanzımanı zarar görebilir.
  • Kalkışlarda aracın 2. vitese geçmesi gerekir dolayısıyla kısa sürede hızlanmak önemlidir.
  • Viteste P, R, N ve D konumları vardır. Araç park etmede P konumu, araçla geri geri giderken R konumu, araç boşta olacağı zaman N konumu ve araç ileri giderken de D konumuna vitesin getirilmesi gerekiyor. D konumu vites değişimlerini yük, yol durumlarına ve gaza basma kuvvetinize göre otomatik olarak yapıyor.
  • Vitesin üzerindeki düğmeye basılı tutarak hareket ettirmek özellikle park ve geri geri gelişte aracın vitesini değiştirmenizi sağlar.
  • El frenini çekerek park etmek önemlidir.
  • Kontağı çalıştırdıktan sonra vitesi P konumundan D konumuna alarak el frenini indirin. Bu esnada ayağınız frenin üzerinde olmalıdır, frene basılmazsa vites değişimi gerçekleşmez.
  • Freni hafifçe serbest bıraktığınızda ise araba ileri gitmeye başlar. Vites 1. Viteste başlar kullanma hızınıza göre bu seviyeyi arttırır ya da azaltır.
  • Manevra yapmanız gerekiyorsa aracı geri vitese almalısınız. Manevra yaptıktan sonra vitesi tekara D konumuna almanız gerekir.
  • Aracınızla hareket ederken vites D konumunda R ve P konumuna getirilmemelidir. Sadece bekleme durumunda ayağınız frendeyken ve el frenini çektikten sonra bu konumlara getirilebilir.

Aracınızı kullanırken güvenli sürüş önerilerine uyarak aracınızı olası risklere karşı korursunuz. Riskin gerçekleşmesi durumunda ise eğer kasko sigortanız varsa zararınızın büyük bir kısmı kaskonuz tarafından karşılanır. Böylece cebinizden büyük paralar çıkmamış olur.

Zaman kaybetmeden Sigortam.net üzerinden kasko sorgulama yapın, en uygun kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefon üzerinden satın alın.

Müşteri Yorumları