ÖTV Avantajı Sağlayan 7 Sıfır Otomobil

Araçların fiyatları hakkında bir hesaplama yapılırken ÖTV ve KDV oranları da belirli bir bedel ile hesaplamaya dahil olurlar. Örneğin fiyat değeri 100 bin TL olan bir araç %50’lik ÖTV dilimine dahil olur. Bu sebepler onun için hesaplanan ÖTV bedeli 50 bin TL iken %18 olarak alınan KDV bedeli ise 27 bin TL olacaktır.

Bu kapsamda bu aracı edinmek aslında toplamda 177 bin TL’lik bir bütçeye denk gelir. Eğer araç fiyatı 200 bin TL değerine yükselirse ve silindir hacmi de değişirse ÖTV oranına ait rakamda yükselecek ve masraflar artacaktır. Ancak uygun fiyatlı araçlar bu kapsamda daha avantajlı bir ÖTV hesaplamasını sağlayacağından bu araç modellerinin bilgilerini alt başlıklar ile sizlere sunuyoruz. Dilerseniz diğer marka ve modeller için de ÖTV hesaplama sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Fiat Panda Urban ÖTV Oranı

Uygun fiyat ile alınabilecek sıfır araç modelleri listesinde yer alan ve ÖTV’de %50’lik dilime giren Fiat Panda Urban, ikinci elde 93 bin TL, sıfır alımda ise ortalama 110 bin TL fiyat ile alınıyor. Mart ayına yönelik fiyatlarında da aynı rakamların uygulanması otomotiv sektörü tarafından beklenen bu model, ideal iç hacmi ve yol tutuşu ile öne çıkıyor. Tasarım itibari ile modern detayları ön plana almasa da şehir içi kullanımlar için uygun bir araç modeli olarak listelere dahil olmuştur.

Fiat Egea Sedan Easy Fire ÖTV Oranı

Egea Sedan Easy Fire araç modeli Şubat ayında sıfır el araç satış piyasasında gündeme gelen fiyat düşüşü ile ön plana çıkan bir araç olarak biliniyor. Sıfır satışlarda 100 bin TL ile 120 bin TL arasında değişen araç fiyatı onu 130 bin TL altı fiyat kategorisine dahil ederek ÖTV’de %50 oran ile hesaplama avantajından yararlanma imkanını gündeme taşıyor.

Araca olan rağbet şu an için yüksek olduğu için ilk olarak bu aracın alım sırasına dahil olmak gerekir. Fiat satış mağazalarından araç alımı için listeye dahil olduktan sonra bu aracı 100 bin TL fiyat değeri üzerinden almak mümkün hale geliyor. ÖTV’de ise %80 veya %130 hesaplama oranları gündeme gelmiyor.

Renault Symbol Joy TCE

Renault Symbol Joy TCE sıfır araç alımlarında avantajlı ÖTV oranlarını gündeme getiren başka bir araç modeli. Özellikle spor tasarımdan hoşlanalar bu aracı 105 bin ila 110 bin TL arası bir fiyat ile satın alabilirler. Bu avantajlı fiyat indirimi kapsamında ise %50 ÖTV hesaplamasına tabi olunarak %80 ÖTV hesaplamasında çok az bir ÖTV bedeli ile araç alımı gerçekleşir. Bu araç aynı zamanda şuan sıfır satış piyasasında Egea ve Peugeot modelleri ile yarış içinde olan ve performansı beğenilen bir otomobil modelidir.

Clio Joy TCe

Aralık ayında kampanyalı şekilde ilk satışa sokulan ve araç satış markalanın Şubat ayı içinde uyguladığı indirimler ile birlikte 105 bin TL ile 120 bin TL arası fiyat değerine kadar gerileyen Clio Joy modeli, oldukça avantajlı bir alımı gündeme taşıdı. ÖTV açısından %50’lik alana dahil olmayı sağlayan ve yüksek masraftan alıcısını koruyan model, listede en çok tercih edilen arabalar arasında yer alıyor. Geniş iç hacmi, üstün yol tutuş ve araba tasarım dinamiklerine uygun dış kasa görünümü ile çağa ayak uydurmayı başarıyor.

Picanto Live Otomatik

Picanto Live Otomatik araç modeli yine Şubat ayından itibaren girdiği indir ile birlikte, sıfır alımlarda fiyatı 120 bin TL’ye kadar çekilen bir araç modelidir. Bu model de ÖTV indiriminden yararlanmaya imkan sunuyor.

130 bin TL üstüne çıkan fiyat değerinden 1600 santimetreküpü aşan silindir hacminde ortaya çıkan %80 ÖTV oranı bu araç için mevcut değil. Tıpkı listede yer alan diğer araçlar gibi uygun ÖTV oranını yakalayan özelliklere sahiptir. Türkiye’de popüler olmaya ve tercih edilmeye indirimli fiyatı ile başlanan model, küçük tasarımı ile şehir içinde rahat park imkanı sunarken, otomatik vitesi ile konforlu bir kullanım sağlar.

Egea Hatchback Street

Türkiye’de herkes tarafından çokça tercih edilen sedan kasa modelinde 111 bin TL ve 130 bin TL fiyat aralığında sıfır olarak satışa sunulan Egea Hatchback Street, ÖTV’de yine %50 oranından hesaplamaya dahil olunabilen bir araç modeli olarak listede yerini almış. Bu model hem motor silindir hacmi hem de fiyatı bakımından %18 KDV ve %50 ÖTV oranından yararlanmaya uygunken, yeni fiyatı ise eski değeri olan 150 bin TL fiyatın çok altında bir satış ile avantajı sunuyor.

Ford Fiesta Trend

Ford Fiesta trend modeli Şubat ayı birlikte yaşadığı indirm ile 120 bin TL ile 130 bin TL arasında değişen etiket fiyatından sıfır satışa giren bir araç modeli oldu. Bu kapsamda %50 ÖTV oranı üzerinden hesaplamaya tabi olurken yüksek avantajı aynı zamanda 150 bin TL’den 130 bin TL’ye kadar düşen fiyatı ile sunuyor.

Müşteri Yorumları