ÖTV zammının kasko fiyatlarına etkisi- Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

ÖTV Zammı Kasko Sigortası Fiyatlarına Etki Eder mi?

13 Ekim 2011 tarih ve 28083 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2011/2304 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile motorlu araçların ÖTV oranlarında artış yapılmıştır. 1.6 litre ve üstü motor hacmine sahip araçları etkileyen bu artışla, motor hacmi 1.6 ile 2.0 litre arasında olan araçların anahtar teslim fiyatlarında %12,5,  motor hacmi 2.0 litrenin üzerinde olan araçların anahtar teslim fiyatlarında ise %25 artışa neden olacaktır.

ÖTV zammı nedeniyle, kasko poliçelerinin düzenlenmesi sırasında sigorta şirketlerinin fiyat belirleme sistemleri ile piyasadaki araç satış değerleri arasında farklılıklar oluşabilecektir. Bu durum özellikle sıfır km. araçlar için düzenlenecek poliçeleri etkileyecektir. Sigorta şirketleri, kasko fiyatı hesaplarken, her ay TSRŞB tarafından oluşturulan kasko araç değer listesini baz alırlar. Kasko araç değeri sadece sıfır araçları değil, her türlü 2. el araçın değerini de içerir. 2. el araçlar için oluşturulan kasko poliçeleri de bu araç değer listesine göre oluşturulur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Fiyatı Nasıl Oluşturulmalı?

Yukarıda belirtilen ÖTV artışı henüz araç değer listesine yansıtılmamış olduğu için bu dönemde kasko poliçeniz oluşturulurken aracınızın gerçek değerinin poliçenize yansıtılması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sıfır veya 2. el araçlarını kasko sigortası yaptırmak isteyen kişilerin, kasko hesaplamasının araçlarının anahtar teslim fatura değerine göre yapıldığından emin olması gerekmektedir. Hasar durumunda, hasarın tam olarak karşılanabilmesi için, kasko sigortasının aracın bedeli altında bir değerde yapılmamış olması önem taşıyacaktır.

#%sskasko%#


Benzer İçerikler

Kaskoda Tek Sürücü İndirimi

Sigorta şirketleri, uygun kasko teklifleri almanızı sağlayacak bazı indirimler uyguluyor. Ancak bunlardan biri olan tek sürücü indirimini pek çok kişi bilmiyor.

Devamını Oku

Araba Kasko Fiyatlarına 2015 Yılında En Kolay Nasıl Ulaşılır?

Araba kasko fiyatlarına 2015 yılında da en kolay ulaşabileceğiniz adres Sigortam.net'tir. Yazımızda teklif alma aşamalarını detaylı olarak görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kasko teklifi alırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Yalnızca fiyat odaklı seçimler, hasar anında mağdur olmanıza sebep olabilir.

Devamını Oku