ÖTV Zammı Kasko Sigortası Fiyatlarına Etki Eder mi?

13 Ekim 2011 tarih ve 28083 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2011/2304 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile motorlu araçların ÖTV oranlarında artış yapılmıştır. 1.6 litre ve üstü motor hacmine sahip araçları etkileyen bu artışla, motor hacmi 1.6 ile 2.0 litre arasında olan araçların anahtar teslim fiyatlarında %12,5,  motor hacmi 2.0 litrenin üzerinde olan araçların anahtar teslim fiyatlarında ise %25 artışa neden olacaktır.

ÖTV zammı nedeniyle, kasko poliçelerinin düzenlenmesi sırasında sigorta şirketlerinin fiyat belirleme sistemleri ile piyasadaki araç satış değerleri arasında farklılıklar oluşabilecektir. Bu durum özellikle sıfır km. araçlar için düzenlenecek poliçeleri etkileyecektir. Sigorta şirketleri, kasko fiyatı hesaplarken, her ay TSRŞB tarafından oluşturulan kasko araç değer listesini baz alırlar. Kasko araç değeri sadece sıfır araçları değil, her türlü 2. el araçın değerini de içerir. 2. el araçlar için oluşturulan kasko poliçeleri de bu araç değer listesine göre oluşturulur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Fiyatı Nasıl Oluşturulmalı?

Yukarıda belirtilen ÖTV artışı henüz araç değer listesine yansıtılmamış olduğu için bu dönemde kasko poliçeniz oluşturulurken aracınızın gerçek değerinin poliçenize yansıtılması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sıfır veya 2. el araçlarını kasko sigortası yaptırmak isteyen kişilerin, kasko hesaplamasının araçlarının anahtar teslim fatura değerine göre yapıldığından emin olması gerekmektedir. Hasar durumunda, hasarın tam olarak karşılanabilmesi için, kasko sigortasının aracın bedeli altında bir değerde yapılmamış olması önem taşıyacaktır.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL