Özel Sağlık Sigortası Doğum Masraflarını Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası doğum masrafları, bebek düşünen anne baba adaylarının en çok merak ettiği konuların başında gelir. Sağlıklı ve rahat bir doğum yapabilmenin, masrafları düşünmeden sağlık hizmeti alabilmenin en iyi yolu ise sağlık poliçesine doğum teminatı ekletmektir. Doğum sigortası sayesinde hangi masrafların karşılanacağını bilmek, sonrasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına ayrı bir öneme sahiptir.

Özel sağlık sigortası doğum masrafları, hangi teminatlar sonucu karşılanır? Doğum sigortası yaptırmanıza rağmen hangi teminatlar kapsam dışıdır? sorularının cevaplarını tüm detayları ile yazımızda bulabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Doğum Masrafları

Özel sağlık sigortası şartlarını, kapsamındaki teminatları belirleyecek olan bireylerin istekleridir. Bu teminatların içerisinde belkide en önemlisi doğum teminatıdır.

Doğum teminatı; doğum süresince doktor, hastane ve ayrıca gerekli görülmesi durumunda sezeryan masraflarını karşılayan bir teminattır. Anne adaylarının rutin kontrolleri de bazı özel sağlık sigortaları tarafından karşılanmaktadır.

Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortası Avantajları“ oldukça kapsamlıdır. Bu avantajların en iyi şekilde değerlendirilmesi, özel sağlık sigortası poliçesinin doğum masraflarını karşılaması büyük oranda sigortalılara bağlıdır. Poliçenizi imzalamadan önce doğum teminatı için ek başvuruda bulunmanız halinde sigorta şirketiniz doğum için gereken hizmetlerin bedelini karşılayacaktır.

Fakat sağlık sigortası hizmeti veren sigorta şirketlerinin hamilelik ve doğum masraflarına yaklaşımları değişkenlik gösterebilir.

Hamilelik masraflarının nasıl karşılanacağı, katılım olup olmayacağı, poliçe limitlerinin sınırları, bekleme süresi her poliçede farklıdır, bu sebeple poliçelerin detaylıca incelenmesi gerekmektedir. Doğum teminatının her sigorta poliçesinde bulunması zorunluluğu gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple ‘’Özel Sağlık Sigortam Neden Doğum Masraflarımı İçermiyor?’’ gibi sorular sormadan önce poliçede belirtilen teminatlar göz önüne alınmalıdır. Teminat hakkı bulunmasına rağmen masraflar ödenmiyorsa, dava açma hakkı doğar.

Doğum gibi hata kaldırmayacak bir olayı teminatını şansa bırakmadan, özel sağlık sigorta yaptırırken size vaadedilen koşulları detaylıca incelemek sizin yararınıza olacaktır. Doğum teminatının ek olarak belirtilmemesi durumunda, sigorta şirketi hiçbir şekilde ödeme yapmayacaktır. Bu nedenle doğum teminatı talebi sigorta şirketine bildirilmeli, yüksek ve alt limitler kişi tarafından bildirilmelidir. Doğum teminatına hak kazanılması için sigortalının poliçeye dahil olmasından itibaren 1 yıl geçmesi gerekir, yani poliçenin ikinci yılında mümkün olmaktadır.

Doğum teminatının sigorta şirketlerine göre farklı uygulamalar içerdiğine yazımızın başında değinmiştik. Teminatın kapsamı dışında tutulan bazı durumlar vardır, bu durumlar da sigorta şirketlerine göre değişebilir.

Doğum Teminatı Dışında Kalan Durumlar

Doğum teminatlı sigorta kapsamına hastanede oda, yemek, refakatçi, ilaç, doktor ve diğer tanı masrafları dahil değildir. Ayrıca geçmişteki başarısız gebelikler ve gebelik öncesinde gebeliği engelleyici risklerin varlığına dair yapılacak tanı masrafları da doğum teminatı tarafından karşılanmaz.

Doğum teminatları kişiye göre farklı olabileceği gibi, hastanelere ve anne adayının sağlık durumuna göre de değişebilmektedir. Sigorta şirketlerinin hazırladıkları farklı doğum teminatlı özel sağlık sigortası paketleri, farklı teminatları kapsam içinde ya da dışında tutabilir.

Sigorta şirketlerinin özel koşulları ve anlaşmalı oldukları kurumlar hakkında bilgi almak ve sizin için en uygun özel sağlık sigortasını seçmek için Sigortam.net‘e gelerek özel sağlık sigortası sorgulaması yapın, farklı seçenekleri değerlendirin. Dilerseniz 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, en uygun sağlık sigortası fiyatları hakkında bilgi alın.

Müşteri Yorumları