Plaka Yenileme İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Plaka yenileme, belgeleri ele alınırken araç ruhsatı, kimlik belgesi, araç ön ve arka plakası ile en yakın notere ardından Şoförler Odasına gidilerek alınan onaylarla yenileme işlemi yapıldığı belirtilir. Plaka yenileme için kişi evraklar ile kendine en yakın notere gidip, plaka yenileme talebinde bulunup, başvuru dilekçesi doldurur. Noterden ise plaka basım talep belgesini alıp, araç ruhsatı ile birlikte Şoförler Odası’na gider. Burada plaka basım ücretini ödeyip talep belgesini ileterek plakayı yeniler.

Plaka Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka yenilemek için kişi en yakın konumdaki notere ziyaret gerçekleştirip buradan plaka basım talep belgesini alarak, Şoförler Odası’na gitmelidir. Noterde yenileme talebi iletilirken nüfus cüzdanı ve ruhsat, plaka kaybolmamış ise ön ve arka plakalar teslim edilir. 24 TL başvuru ücreti ödendikten sonra alınan basım talep dilekçesi ve ruhsat ile Şoförler Odasına gidilerek, bu dilekçenin teslimi yapılır. Şoförler odasına ruhsat, kimlik ve dilekçe teslimi ardından basım ücreti olan 48 TL ödenerek plaka yenilenir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.


Plakasını kaybeden bir kişi de plaka yenileme adımlarından yararlanabilir. Bu kapsamda yapılacak başvurular için noter başvurusunda ön ve arka plakaların bulunması gerekmez. Araç ruhsatı ve kimlik fotokopisi evrak olarak sunulmalıdır.

Plaka Yenilme Nereden Yapılır?

Plaka yenileme yapılan yer, noter ve ardından ziyaret sağlanan Şoförler Odası olarak bilinir. Kişi plaka yenileme başvurusu için öncelikle notere gitmeli buradan ilgili plaka yenileme- basım talep belgesini almalı, ardından belge ve ruhsat ile Şoförler Odasına giderek onay almalıdır. İki kurumun gerekli evraklar ile ziyareti kapsamında onay alınır. Şoförler Odası ziyareti için kişinin yaşadığı il veya ilçe’de bulunan birime gidilmelidir.

Amerikan pres olarak bilinen plakalar, üzerinde vida bulunan plakalar, damgasız plaka, arka bölümünde TR Ay Yıldız olmayan, EDS sistemce okunamayan, silik, italik, kalın karakterli yazılmış plakalar bu kurumlara yapılan başvurular ardından yenilenmelidir. Her biri için önce noter sonra Şoför Odası plaka basım işlem adımları izlenir.

Kayıp veya Hasarlı Plaka Yenileme İşlemi

Kayıp ve hasarlı plaka yeniletme işlemi için izlenen adımlar:

  • Kişi nüfus cüzdanı, araç ruhsatı ile kendisine en yakın olan notere gider.
  • Noterde evrakları iletip, kayıp plaka basım belgesini alır.
  • Plaka basım belgesi, ruhsat ve nüfus cüzdanı ile ikinci adres olan, yaşadığı ilçedeki Şoförler Odasına gider.
  • Buraya ruhsatı ve plaka basım belgesini verip, kayıp plaka için kesilen ceza tutarını ödeyerek, plakayı yeniler.

İşlem kapsamında klasik plaka yenilme işleminden farklı olarak yapılan tek şey daha yüksek başvuru ücreti ödemektir. Kayıp plaka çıkarırken plaka bir kez kaybolmuşsa ve tek plaka çıkarılacaksa 26,50 TL, çift plaka çıkarılacaksa 53 TL ceza ödenir. Noter basım belgesi için ise 48 TL ödeme yapılır.

Hasarlı plaka yeniletme işlemlerinde üstteki adımların aynısı izlenirken bir detaya dikkat edilmesi gerekir. Bu kapsamda ilk birim olan notere hasarlı ön ve arka plaka ile birlikte gidilmesi gerekir. Diğer yandan hasarlı plaka yenileme işleminde cezai ücretler ödenmez sadece noter ve plaka basım masrafları karşılanır.

Plaka Yenileme Ücreti

Plaka yenileme fiyatı, notere 24 TL, plaka basım için ise 48 TL olmak üzere toplamda 72 TL olarak belirlenmiştir. Kişi plakayı kaybetmişse ve ardından plaka yenileme yapmak istiyorsa ceza ücretleri ödenir. Bu ücretler ise tek plaka için 26,50 TL, çift plaka için 53 TL olarak belirlenmiştir.

Müşteri Yorumları